Firany i zasłony w oknach sprawiają, że przestrzeń staje się bardziej przytulna. Ponadto takie tekstylia zapewniają nieco prywatności wieczorami i wygłuszają pomieszczenie, więc nie ma w nim echa, dlatego nie warto z nich rezygnować. Jednak aby zawiesić dekoracje okienne, możesz sięgnąć albo po tradycyjny karnisz, albo po listwę karniszową. Zastanawiasz się, co wybrać? Sprawdź!

Listwa karniszowa czy klasyczny karnisz — poznaj obie opcje i wybierz najlepszą dla siebie!

Zarówno karnisz, jak i listwa, np. z oferty karnisze.com, doskonale się sprawdzają do zawieszania firan i zasłon. Te elementy zostały zaprojektowane tak, aby utrzymać nawet bardzo ciężkie tekstylia. Dzięki temu można stworzyć taką dekorację, o jakiej się marzy. Jednak to jedyna cecha, która łączy karnisz i listwę. Te elementy różnią się nie tylko konstrukcją, ale także stylem.

Tradycyjny karnisz — idealny do klasycznych wnętrz

Jeśli urządzasz pokój w stylu klasycznym, tradycyjny karnisz to idealny wybór dla Ciebie. Drążek jest dostępny w wielu kolorach: np. białym, czarnym, srebrnym czy miedzianym. Dzięki temu można go dobrać idealnie do wystroju wnętrza i stworzyć spójną kompozycję. Ponadto sam karnisz, dzięki ciekawym końcówkom, może stanowić element ozdobny – tym samym oprawa okienna będzie wyglądać bardziej interesująco!

Tradycyjne karnisze występują w różnych wariantach. Mogą być montowane do:

  • sufitu — sprawdzą się, jeśli nad wnęką nie ma wolnej przestrzeni na montaż karnisza;
  • ściany nad oknem — będą odpowiednie, jeśli chcesz nieco optycznie obniżyć pokój za pomocą tekstyliów.

Warto pamiętać, że tradycyjne karnisze przyciągają wzrok. Dlatego nie sprawdzą się do minimalistycznych wnętrz.

Nowoczesna listwa karniszowa — doskonały wybór do industrialnych przestrzeni

Urządzasz loftowe lub minimalistyczne wnętrze? Nowoczesna listwa karniszowa sprawdzi się doskonale! Składa się z panelu z tzw. żabkami, na których zawiesza się tekstylia. Ten element należy przymocować bezpośrednio do sufitu. Dzięki temu firany i zasłony będą mogły spływać od samej góry i powstanie jednolita aranżacja na całej ścianie.

Do listwy karniszowej można dobrać maskownicę, za którą ukryjesz miejsce zawieszenia tekstyliów. W ten sposób uzyskasz efekt wodospadu — materiały będą wyglądać jakby „wypływały” z sufitu. Taki rezultat jest bardzo elegancki i świetnie się prezentuje w nowoczesnych przestrzeniach.

Listwa karniszowa czy karnisz — co lepsze?

Wiele osób sięga obecnie po listwę karniszową, ponieważ za jej pomocą można uzyskać bardzo elegancką dekorację wokół okna. Warto jednak pamiętać, że mocuje się ją do sufitu, więc firanki i zasłony muszą być dość długie, żeby sięgały aż do ziemi. Wiele tekstyliów może też wymagać przeróbek krawieckich przed powieszeniem na takiej konstrukcji.

Z kolei tradycyjne karnisze można zamontować na dowolnej wysokości nad wnęką. Dzięki temu można je ulokować tak, aby wykorzystać wszystkie tekstylia, które udało Ci się wcześniej kupić. W rezultacie nic się nie zmarnuje i wciąż będzie można się cieszyć ukochanymi firanami czy zasłonami sprzed lat.

Pamiętaj, że nie musisz wybierać między klasycznym karniszem a listwą. Możesz wybrać oba elementy i zamontować je w różnych pomieszczeniach w zależności od potrzeb. Warto to przemyśleć!