Obecnie świdośliwa olcholista jest bardzo popularnym gatunkiem sadowniczym. Jeśli nie mieliśmy z tą rośliną do czynienia, to powinniśmy się nią zainteresować. Na pewno nie pożałujemy swojej decyzji.

Charakterystyka świdośliwy olcholistnej

Świdośliwa olcholistna jest krzewem czy też małym drzewem z różowatej rodziny. Najbardziej jest ona popularna w Stanach Zjednoczonych oraz w Kanadzie. Jednak w Polsce także cieszy się sporą popularnością. Zakwita zawsze w pierwszej połowie maja. Kwiaty są białe. Co ciekawe są samopłodne oraz samopylne. Co więcej roślina ta wytwarza bardzo atrakcyjne owoce, które są nie tylko soczyste, ale także smaczne oraz słodkie. Do połowy lipca zawsze już są dojrzałe. Zawierają one bardzo dużo cukrów, a jednocześnie mało organicznych kwasów. Owoce poznamy po niebieskogranatowym kolorze oraz o kształcie kulistym. Owoce z tego krzewu nadają się w sposób bezpośredni do spożycia. Mogą śmiało konkurować pod względem ceny oraz smaku z owocami także popularnej amerykańskiej borówki. Możemy je suszyć czy też robić z nich wino, desery, lody, soki czy też dżemy.

Jak uprawiać świdośliwę olcholistną?

Oczywiście do wyboru mamy wiele odmian. Nie powinniśmy mieć zbyt dużego kłopoty z jej uprawą, gdy podejdziemy do tego na poważnie oraz rozsądnie. Musimy wiedzieć, że przystosowuje się dobrze oraz rośnie w różnych środowiskowych warunkach, jednak z wyjątkiem ekstremalnie suchych oraz także podmokłych stanowisk. Co ciekawe nie ma zbyt dużych wymagań glebowych. Jest to oczywiście roślina mrozoodporna. Kwiaty także są tolerancyjne na przymrozki wiosenne. Do tego bardzo są odporne na choroby oraz różnego rodzaju szkodniki.

Można śmiało powiedzieć, że świdośliwa olcholistna łączy w sobie cechy bardzo łatwej uprawy, którą ma aronia oraz także bardzo smacznych owoców, którymi może się pochwalić amerykańska borówka. Do tego musimy zaznaczyć, że istnieje bardzo duży potencjał dla rozwoju tejże uprawy w naszym kraju. Zarówno chodzi o deserowe owoce, jak i także o przetwórstwo. Oczywiście pod warunkiem zagwarantowania plantatorom ceny naprawdę opłacalnej.

Wszystkie osoby, które lubią w ogrodzie nie tylko uprawiać kwiaty, ale także krzewy owocowe – jest to strzał w dziesiątkę. Co jak co, ale naprawdę krzewy owocowe poza atrakcyjnym wyglądem dają nam owoce, z których potrafimy się cieszyć niczym małe dzieci. Nie ma to jak własne owoce. Kupno na targu owoców tak nas nie cieszy, jak ich pojawienie się na krzewie czy też drzewku. Nie mamy co do tego nawet najmniejszych wątpliwości.