Meble dębowe od lat nie tracą na popularności. Doskonałym tego przykładem są dębowe stoły. Stanowią one idealny wybór do jadalni. Jakie są ich największe zalety? Dlaczego meble wykonane z drewna dębowego są tak wyjątkowe? Na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Stół dębowy – podstawowe zalety naturalnego drewna dębowego

Drewno dębowe cały czas jest wykorzystywane do produkcji mebli i nie tylko. To materiał bardzo popularny i trudno się temu dziwić. Ma bowiem całkiem sporo zalet. 

Zacząć trzeba od tego, że drewno dębowe jest bardzo wytrzymałe. Wykonane z niego meble są więc inwestycją na wiele lat. Jednocześnie dąb mimo swojej twardości jest zaskakująco prosty w obróbce. Można go wyginać, zabarwiać i sklejać. 

Dębowy stół to synonim solidności i luksusu, chociaż wcale nie musi kosztować majątku. Meble drewniane na każdą kieszeń znaleźć można np. w kategorii https://meblehugon.pl/stoly sklepu internetowego Meble Hugon. Wykonane z drewna dębowego stoły wprowadzają do wnętrza wyjątkowy klimat. 

W jakich wnętrzach sprawdzi się drewniany stół?

Stoły dębowe bywają prostokątne i okrągłe. To świetny wybór nie tylko do jadalni, ale i kuchni czy salonu. Sporo zależy od metrażu mieszkania lub domu czy indywidualnych potrzeb mieszkańców. 

Nie da się ukryć, że meble wykonane z naturalnego drewna stanowią idealne uzupełnienie aranżacji klasycznych. Z drugiej strony z powodzeniem wykorzystać je można we wnętrzach utrzymanych w stylistyce skandynawskiej czy retro. Pasować mogą nawet do pomieszczeń nowoczesnych. Pod tym względem należy je uznać za bardzo uniwersalne.

Czy dębowe meble wymagają szczególnej pielęgnacji?

Mimo wszystko wiele osób rezygnuje z zakupu mebli dębowych. Powodem jest to, że wydają się one być trudne w konserwacji. W praktyce jest to jednak bardzo proste. Kluczem do sukcesu jest to, aby regularnie usuwać z nich plamy. Długotrwałe zabrudzenia wejść bowiem mogą w strukturę drewna i być trudne do usunięcia. 

Do czyszczenia dębowych stołów najlepiej nadaje się wilgotna ściereczka z mikrofibry. Jeśli plamy są duże, sięgnąć można dodatkowo po specjalny preparat przeznaczony do drewna. Trzeba też pamiętać, aby na drewnianych meblach nie kłaść nic gorącego np. naczyń. Wtedy na blacie pojawić się mogą mało estetyczne przebarwienia. 

Do nabłyszczania stołu z drewna dębowego doskonale nadają się zwykłe oleje kuchenne np. lniany. Zainwestować też można w specjalistyczne woski, ale zazwyczaj nie ma takiej konieczności.