9 lutego br. w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach odbył się wernisaż niezwykłej wystawy upamiętniającej Krzysztofa Pendereckiego. Genialny kompozytor, dyrygent i pedagog, pozostawił po sobie niezatarte ślady w historii muzyki i kultury światowej. Znany fotograf Bartek Barczyk jest autorem zdjęć, które złożyły się na wielkoformatową wystawę zatytułowaną 12 Słów Mistrza.

Wernisaż prezentacji 12 Słów Mistrza, ukazującej fotograficzne portrety Maestro Pendereckiego autorstwa Bartka Barczyka, został otwarty przez Olgę Kisiel-Konopkę, właścicielkę agencji OKK! PR, organizatorkę licznych wydarzeń łączących światy sztuki, architektury i designu. Na spotkanie przybyło wielu entuzjastów muzyki i fotografii.

Bartek Barczyk, autor zdjęć, podkreśla, że temat wystawy stanowił dla niego ogromne wyzwanie, zarówno jako artysty, jak i miłośnika muzyki klasycznej.

Prace nad wystawą 12 słów mistrza były piękną przygodą, niesamowitym doświadczeniem, ale też wielkim wyzwaniem. Jak bowiem opowiedzieć życie tak niezwykłej postaci, jaką był niewątpliwie Krzysztof Penderecki, przy pomocy fotograficznych kadrów? – zastanawia się znany fotograf.

I dodaje: Starałem się przede wszystkim uchwycić chwile, które kryją jakąś głębię, które w sposób nienamacalny definiują człowieka. Pojedyncze spojrzenia, gesty, sytuacje… te właściwe momenty. Czarno-białe fotografie były trochę jak muzyka, która najpierw potrzebuje ciszy, żeby potem pozwolić zabrzmieć dźwiękom. Wydaje mi się, że połączenie konceptu wystawy, fragmentów rozmów oraz moich zdjęć stworzyło autentyczną opowieść, w której udało nam się przekazać prawdę o Krzysztofie Pendereckim.

Wybór miejsca na wystawę fotografii Bartka Barczyka nie był przypadkowy, gdyż Krzysztof Penderecki, jako kompozytor i dyrygent, był związany z NOSPR przez wiele lat.

W tej sytuacji nie dziwi fakt, że architekt Tomasz Konior, jako twórca projektu nowej siedziby NOSPR, został zaproszony także do współpracy przy projektowaniu przestrzeni ekspozycyjnej wystawy, która zabiera nas w krótką, choć poruszającą podróż w głąb duszy Maestra. Nad koncepcją wystawy pracował również Dominik Koroś z Konior Studio.

Wraz z Dominikiem Korosiem stanęliśmy przed zadaniem zrobienia ekspozycji w zaprojektowanej przez nas przestrzeni. Chcieliśmy, aby ta wystawa stała się architektoniczną częścią tego budynku. Wzdłuż wewnętrznej „ulicy” powstały 4 monumentalne pylony, z których każdy jest pryzmą o trójkątnym rzucie. Każdy z pylonów stanowi tło dla 3 obrazów i 3 słów. Ta historia przeplata się z architekturą budynku i tworzy z nim integralną całość. Zawsze chciałem, żeby w tej przestrzeni, oprócz muzyki, muzyków, melomanów, zaistniała sztuka, rzeźba, obraz, performance, gra światła i dźwięku. Dlatego nie jest to kolejna wystawa posterów na ścianach, tylko coś, co wchodzi w silną relację z miejscem i jego charakterem. Liczę na to, że nasza wspólna przygoda otwiera nowy rozdział i nową tradycję tego miejsca. Otwiera pole działania dla kreacji kolejnych zdarzeń – tak opisuje koncepcję projektową wystawy architekt Tomasz Konior.

„12 Słów Mistrza” to zwięzła opowieść o dziedzictwie Krzysztofa Pendereckiego, uchwycona w kadrach Bartka Barczyka, wsparta fragmentami rozmów z artystą prowadzonych przez Aleksandra Laskowskiego. To dzięki tej współpracy narodził się pomysł stworzenia interdyscyplinarnej biografii Mistrza.

W miarę postępu (czy raczej braku postępu) prac nad książką miałem coraz głębsze przekonanie, że wywiad rzeka jest formą, która do Krzysztofa Pendereckiego nie przystaje i w ten sposób nie można o nim powiedzieć prawdy. W owym czasie poznałem Bartka Barczyka. Wielkie wrażenie zrobiła na mnie jego wrażliwość na muzykę i tak rzadka dziś umiejętność wsłuchania się w drugiego człowieka, nawet gdy ten nie mówi prawie nic. Potem zobaczyłem zdjęcia. […] Chyba właśnie wtedy obaj zdaliśmy sobie sprawę, że połączenie słów Profesora z fotografiami może być dobrą formą opowiadania o Nim – pisze Aleksander Laskowski.

Tygodnik bezpłatny dla zwiedzających jest idealną okazją do interpretacji słów i obrazów, a także do zgłębienia osobowości samego Mistrza. Wystawa, chociaż zawiera 12 fotografii, zamyka się w epilogu bez obrazu, którego poszukiwać należy w jego muzyce.

Medialnie projekt wspiera agencja OKK! PR, a partnerem projektu jest marka LEO. Dodatkowe informacje dostępne są na stronie https://nospr.org.pl/pl.

Bio:

Bartek Barczyk

fotograf, miłośnik muzyki klasycznej. Na swych fotografiach udokumentował życie zawodowe oraz prywatne tak wybitnych postaci, jak Wojciech Kilar czy Krzysztof Penderecki. Jest oficjalnym fotografem Krystiana Zimermana. Od 4 lat współpracuje także z Teatrem im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Fotografuje architekturę i wnętrza, współpracuje m.in. z takimi pracowniami, jak: Tremend, WXCA, Konior Studio, czy Medusa Group.

https://bartekbarczyk.art

Dr Aleksander Laskowski

autor licznych publikacji i przekładów, o muzyce najchętniej mówi na żywo. Na antenie Programu 2 Polskiego Radia prowadzi autorskie audycje poświęcone tematyce operowej. Jest jurorem International Opera Awards. Pracuje w Narodowym Instytucie Fryderyka Chopina w Warszawie.

www.nifc.pl

Dr Tomasz Konior

architekt i urbanista. Od 1995 roku prowadzi autorskie biuro architektoniczne Konior Studio. Autor i współautor ponad 200 budynków, głównie użyteczności publicznej. Szczególne uznanie przyniosły mu obiekty dla muzyki, m.in. Centrum Nauki i Edukacji Muzycznej „Symfonia” i siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Obecnie, po wygranym konkursie architektonicznym, projektuje nowy kampus Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie.

https://koniorstudio.pl