Eszeweria to mało wymagający i prawie bezobsługowy sukulent. Ma niewielkie rozmiary, a jej liście tworzą dekoracyjne rozety. Podpowiadamy jak ją uprawiać i jak o nią dbać.

Eszeweria kwiat — charakterystyka

Pochodząca z Meksyku eszeweria to jeden z ciekawszych sukulentów. Roślina jest niewielka, z reguły osiąga 15-30 cm wysokości, choć zdarzają się też gatunki wyższe.

Jej główną ozdobą są grube, mięsiste liście, które tworzą na pędzie rodzaj gęstej, rozłożystej rozety, przypominającej kształtem okazałą różę. W zależności od gatunku, liście eszewerii mogą być gładkie i błyszczące lub pokryte meszkiem, włoskami bądź matowym woskiem. Kolor liści także zależy od gatunku lub odmiany: mogą być szarozielone, czerwone (’Echeveria carnicolor’), szaroniebieskie (’Echeveria błękitna’) lub bladofioletowe (odmiana „Perle von Nurnberg”). Niektóre liście mogą też mieć kolorowe obrzeże lub barwne paski (’Echeveria agavoides’ odmiana „Red Edge”, 'Echeveria nodulosa’).

W sprzedaży można także dostać eszewerię, której liście mogą być złote, srebrne, jaskrawo czerwone bądź niebieskie. Nie jest to jednak kolor naturalny. Taka barwa to wynik pokrycia liści farbą, aby wydawały się bardziej atrakcyjne. Jeśli zdecydujemy się na taką oryginalną dekorację, musimy mieć na uwadze, że farba po pewnym czasie zacznie schodzić, a pokryte nią liście, będą miały zniszczoną wierzchnią warstwę wosku lub włosków i nie będą już wyglądały ładnie i zdrowo.

Jak kwitnie eszeweria?

W zależności od gatunku eszeweria kwitnie od lutego do marca-kwietnia, chociaż są też gatunki kwitnące latem lub jesienią. Kwiaty są drobne, zebrane w niewielkie grona lub baldachy na szczycie sztywnej łodyżki, i nie są szczególnie dekoracyjne. Zdarzają się jednak wyjątki jak na przykład 'Echeveria setosa’ czy 'Echeveria derenbergii’ o bardzo ładnych, pomarańczowych lub pomarańczowo-żółtych kwiatach.

Jak dbać o eszewerie?

Eszeweria lubi stanowiska słoneczne, jej liście odwdzięczają się wtedy ładnym wybarwieniem. Zimą najlepiej będzie się czuć na parapecie południowego okna. Latem z kolei warto przenieść ją na zewnątrz, na przykład na taras, balkon lub do ogrodu, gdzie może być piękną ozdobą skalniaka. Jednak kiedy temperatury spada poniżej 5 stopni należy przenieść ją do mieszkania.

Rozety liści eszewerii wyrastają wprost z ziemi i w zależności od odmiany mogą mieć różne rozmiary: od średnicy 2-3 cm do nawet 15 cm. W jednym pojemniku można posadzić kilka odmian o różnych kolorach liści — będą wtedy stanowić oryginalną ozdobę.

Zimą eszeweria przechodzi w okres spoczynku (w temperaturze 6-8 st. C). Roślinę można zasilać od marca do lipca, raz w miesiącu specjalnym nawozem dla sukulentów.

Eszeweria — podlewanie

Eszeweria nie wymaga częstego podlewania ani zraszania, należy jedynie zwracać uwagę na to, aby ziemia nie przeschła całkowicie. Wiosną i latem roślinę podlewamy co dwa tygodnie (podczas upałów co tydzień), a zimą nawet raz w miesiącu — jeśli stoi w miejscu chłodnym, w cieplejszym co 2 tygodnie.

Jaka ziemia do eszewerii?

Najlepsze podłoże dla eszewerii to specjalistyczna ziemia do kaktusów i sukulentów. Można też samodzielnie przygotować mieszankę zwykłej ziemi do kwiatów i 20% piasku. Płytki system korzeniowy sprawia, że roślina najlepiej rozwija się w niskich i szerokich donicach. Eszewerię przesadzamy każdego roku wiosną, a starsze rośliny — co 2,3 lata.

Eszeweria — rozmnażanie

Eszewerię można w łatwy sposób rozmnożyć na dwa sposoby:

  • Za pomocą odciętych rozet liściowych (rozmnażanie z liścia)

Rozety liściowe należy umieścić w płytkim pojemniku wypełnionym torfem oraz warstwą sterylnego piasku. Umieszczamy je w taki sposób, aby dolne liście były blisko podłoża. Liście powinny się ukorzenić w ciągu miesiąca – po tym czasie można je przesadzić do doniczki.

  • Poprzez sadzonki liściowe. .

Sadzonki liściowe należy odłożyć w suche miejsce na 2 dni. Następnie kładziemy je na wierzchu podłoża przeznaczonego dla sukulentów. Po około 2 miesiącach powinny pojawić się nowe rośliny, które pozostawiamy aż do momentu, gdy macierzysty liść obumrze.

Eszeweria jak przycinać?

Eszewerie przycinamy tuż nad ziemią lub w dowolnym miejscu nad rozetą, umieszczamy w mieszance (1:1) ziemi z piaskiem i lekko cieniujemy, aż sadzonka się przyjmie.

Eszeweria — odmiany

Eszeweria posiada kilka odmian, z których najbardziej znanymi są:

  • ’Echeveria agavoides’, zwana też dwubarwną — po jakimś czasie na brzegach zielonych liści pojawiają się czerwone obwódki;
  • ’Echeveria purpusorum’, która charakteryzuje się purpurowymi, nakrapianymi liśćmi;
  • ’Echeveria miranda’, inaczej echeveria gwieździsta, ze względu na to, że jej forma przypomina gwiazdę;
  • ’Echeveria setosa’, inaczej eszeweria omszona o atrakcyjnie wyglądających omszonych liściach;
  • ’Echeveria taurus’, której liście układają się w rozetę i mają intensywny czerwono-różowy kolor.

Eszeweria — choroby

  • Liście się marszczą — w pomieszczeniu jest za ciepło i za sucho. Roślinę należy przenieść w chłodniejsze miejsce i obficie podlewać, ale dopiero po przeschnięciu podłoża.
  • Liście czernieją, łatwo się odrywają — eszeweria ma zbyt mokro. Podlewanie należy ograniczyć do jednego razu w miesiącu. Jeśli to nie pomoże, nalezy sporządzić sadzonki liściowe, żeby otrzymać z nich nowe rośliny.
  • Liście bledną, tracą barwę — roślina ma za mało światła. Eszewerię należy przesadzić w słoneczne miejsce.
  • Coraz drobniejsze, mniej liczne liście — prawdopodobnie doniczka jest za ciasna. Roślinę należy przesadzić do większego pojemnika.
  • Liście tracą ładny kształt — naleŻy ograniczyć nawożenie.
  • Odbarwienia na liściach — powstają zwykle na skutek nieostrożnego obchodzenia się z rośliną. Nie jest to szkodliwe dla eszewerii.
  • Małe owady na kwiatach i pąkach — są to mszyce, które zlikwidować można preparatem owadobójczym.
  • Pomiędzy liśćmi i na łodydze pojawiają się jakby kłaczki waty — są to wełnowce, które należy usunąć pędzelkiem zwilżonym denaturatem, a roślinę opryskać preparatem owadobójczym. W razie potrzeby zabieg można powtórzyć po 2 tygodniach.

Czy eszeweria jest trująca?

Cała rodzina sukulentów eszeweria nie stanowi zagrożenia dla zdrowia ludzi i zwierząt. Rośliny występują w wielu różnych kształtach, rozmiarach i kolorach.