Jest wiele sposobów na atrakcyjną aranżację posiłku, a oprócz tego, co na talerzu, równie ważne są sztućce. Co warto o nich wiedzieć i jakie zasady obowiązują przy układaniu widelców, noży czy łyżek? Wszystkiego dowiesz się z naszego poradnika. 

Zestaw sztućców — więcej niż praktyczny dodatek do jadalni

Sztućce nie są tylko narzędziem do jedzenia. Odpowiednie wyposażenie stołu i jadalni jest kluczowe dla doświadczenia kulinarnej przyjemności i może pomóc podkreślić elegancję każdego dania. Zasady savoir-vivre podpowiadają, że dobór odpowiednich sztućców do różnych potraw ma ogromne znaczenie w kwestii wygody wszystkich osób przy stole.

Jak poprawnie nakryć do stołu? Jakie są podstawowe zasady dotyczące etykiety czy kolejności układania poszczególnych elementów zastawy? Kiedy już goście zasiadają do stołu, komplet sztućców powinien być przygotowany. W przypadku nakrywania dla osoby praworęcznej widelce powinny znajdować się po lewej stronie talerza, a noże i łyżki po prawej. Tymczasem sztućce deserowe trzeba ułożyć powyżej talerza. Takie ułożenie jest standardem na całym świecie i pokazuje szacunek dla gości oraz znajomość etykiety towarzyskiej.

Luksus na wyciągnięcie ręki – złote sztućce do posiłków

Zestaw sztućców w złotym kolorze jest znakiem klasy i dodaje prestiżu każdemu posiłkowi. Dawniej złote sztućce były używane wyłącznie przez królewskie rodziny i wyższe klasy społeczne takie jak choćby szlachta w Europie.

Choć obecnie spotyka się je coraz rzadziej, te szlachetne sztućce mają swoje miejsce na stołach podczas ważnych okazji, takich jak wesela, uroczyste kolacje czy przyjęcia rodzinne. Mimo iż używanie złotych sztućców może wydawać się na pierwszy rzut oka nieco odważnym pomysłem, nie da się zaprzeczyć, że dodają one potrawom prestiżu i klasycznego uroku. Sztućce złote, srebrne, a nawet czarne można znaleźć w bogatej ofercie sklepu internetowego DUKA. Asortyment marki to idealne połączenie ciekawego designu i wysokiej jakości materiałów.

Skąd wzięły się złote sztućce?

Pochodzenie złotych sztućców sięga dawnych epok, kiedy to były one symbolem bogactwa i prestiżu oraz świadczyły o przynależności do wyższych sfer, np. arystokracji, choć nie tylko. Stąd też, do dziś, są one kojarzone z elegancją i luksusem. Właściwe użycie złotych sztućców, zwłaszcza podczas specjalnych okazji, może sprawić, że posiłek stanie się niezapomnianym doświadczeniem.

Warto jednak wiedzieć, że historia tych wyróżniających się sztućców, wywodzi się z praktycznego zastosowania, a nie względów estetycznych. Złoto, jako trwały i wytrzymały metal, które nie reaguje z jedzeniem i nie zmienia smaku, było często wybierane przez zamożne klasy społeczne jako materiał na sztućce do jedzenia. Trzeba pamiętać, że w dawnych czasach dostęp do takich dóbr jak choćby noże czy widelce był bardzo ograniczony.

Wybierz dobry komplet sztućców i ciesz się estetycznie podanym posiłkiem

We wspomnianym wcześniej sklepie internetowym DUKA każdy miłośnik kulinariów znajdzie dla siebie odpowiedni komplet sztućców. Dzięki temu możesz urządzić kolację dla przyjaciół i zachwycić wszystkich piękną aranżacją stołu. Pamiętaj, że nawet najdrobniejsze detale składają się na całość doświadczenia. Warto zadbać o dobry komplet sztućców na wyjątkowe okazje i na co dzień.