Dawniej beton na ścianie gościł wyłącznie we wnętrzach industrialnych, obecnie takie wykończenie wkrada się wszędzie — do salonów, kuchni i sypialni. Pasuje do aranżacji w stylu eklektycznym, wzbogaconych szlachetnymi tekstyliami i miękkimi tkaninami. Ze ścianą z betonu pięknie komponują się tapicerowane sofy, wełniane dywany i fornirowane meble. Jak szybko i tanio uzyskać efekt betonu na ścianie? Przyda się do tego farba imitująca beton.

Farba imitująca beton — szybki i tani sposób na uzyskanie betonu na ścianie

Betonowy efekt na ścianie w łatwy sposób można uzyskać za pomocą szybkoschnących farb imitujących beton. Nie ma znaczenia, czy zależy nam na efekcie większego lub mniejszego stopnia chropowatości, z wyraźną i ostrą strukturą czy też ze zmatowionymi perforacjami. Problemu nie stanowi również wymarzony odcień betonowej — dostępne są bowiem kolory od pastelowej szarości przez odcienie popielate po gołęboki antracyt, a ich intensywność zależy od sposobu wykończenia i zabezpieczenia wybranego przez nas efektu betonu na ścianie. Ponadto do gotowej farby można dodać pigment i samodzielnie nieco zmodyfikować jej kolor. Farba imitująca beton to najczęściej produkty opart na spoiwie mineralnym.

Farba imitująca beton — rodzaje wykończenia ścian

Farba betonowa: poznaj farby z efektem betonu - Urzadzamy.pl
Farba imitująca beton

W farbach imitujących beton największą zaletą jest możliwość personalizacji efektu końcowego, który w całości zależy od naszego gustu i zaangażowania w ich malowanie. Efekt finalny może być bowiem surowy i chropowaty, „deskowany” z wyraźnymi śladami pacy lub zupełnie gładki, wręcz satynowy z jedynie wizualnie zaznaczonymi perforacjami i zamierzonymi niedoskonałościami.

W zależności od miejsca przeznaczenia i sposobu użytkowania ściany istotne jest jej ostateczne wykończenie i zabezpieczenie. W miejscach narażenia ściany na różnego rodzaju zabrudzenia (plamy z błota w przedpokoju czy odpryski ze zmywania w kuchni) warto zabezpieczyć ją bezbarwną emalią silikonową, dzięki której ścianę łatwo będzie utrzymać w czystości.