W przypadku okładzin kamiennych lub ceramicznych znaczenie ma nie tylko estetyka, ale też – a może przede wszystkim – trwałość i funkcjonalność. By końcowy efekt spełnił oczekiwania inwestora, konieczny jest więc dobór odpowiednich materiałów. Ich jakość ma duży wpływ na wytrzymałość i wizualną atrakcyjność wykonanych prac.

Przygotowanie podłoża i jego znaczenie dla końcowego efektu

Prace związane z układaniem okładzin należy rozpocząć od starannego przygotowania podłoża. Jakość chemii budowlanej na tym etapie bezpośrednio przekłada się na trwałość gotowej ściany. Największe znaczenie ma precyzyjne usunięcie powłok farb rozpuszczalnych w wodzie oraz resztek kleju. By prace przebiegły sprawnie, podczas nich należy użyć wysokiej jakości środków chemicznych do usuwania zanieczyszczeń i poprawiających przyczepność kolejnych warstw. Odpowiednio dobrane preparaty gruntujące zapewnią optymalne wchłanianie kleju i tym samym trwałość połączenia płytek z podłożem.

Stabilność połączenia. Jak dobrać klej do okładzin?

Na rynku znajdziemy różne rodzaje klejów. Warto sięgać po produkty wysokiej jakości. Wpływa ona na trwałość i stabilność połączenia między płytkami a podłożem. Zastosowanie klejów niskiej jakości może prowadzić do odspajania się płytek. Dotyczy to zwłaszcza trudnych warunków eksploatacyjnych – ekspozycji na wilgoć oraz skrajnych temperatur i ich zmian.

Inwestycje obejmujące montaż okładzin kamiennych bądź ceramicznych często prowadzone są na podłożach problemowych. Utrudnione wiązanie może wynikać z obecności mieszanych struktur, pęknięć lub ogrzewania podłogowego. W takich przypadkach ważne jest zastosowanie żywic i specjalnych zapraw do uzupełniania pęknięć. Nie tylko umożliwia ono zabezpieczenie podłoża przed dalszymi uszkodzeniami, ale też wpływa na stabilność układanej okładziny.

Schomburg – specjaliści w dziedzinie chemii budowlanej

Firma Schomburg, będąca jednym ze światowych liderów w branży chemii budowlanej oferuje kompleksowe rozwiązania zapewniające wysoką estetykę, dużą trwałość oraz funkcjonalność powierzchni z okładzinami ceramicznymi bądź kamiennymi. Na etapie przygotowania niezbędne są preparaty gruntujące. Schomburg proponuje serię ASO-UNIGRUND. Dostępne w niej preparaty do przygotowania podłoża, zapewniają optymalne wiązanie kleju i powłok mineralnych.

Kleje Schomburg cechują się wyjątkową wytrzymałością nawet w trudnych warunkach eksploatacyjnych. Szeroka gama oferowanych produktów zapewnia rozwiązanie dla każdego zastosowania. W ofercie Schomburg można znaleźć także żywicę ASODUR-K900 do uzupełniania pęknięć, której zastosowanie zapewni stabilność podłoża.

Jakość chemii budowlanej ma zdecydowany wpływ na trwałość, stabilność oraz estetykę końcowego efektu prac związanych z układaniem okładzin. Właściwie dobrane i wysokiej jakości środki chemiczne nie tylko ułatwiają prace przygotowawcze, ale też gwarantują długotrwałe i satysfakcjonujące rezultaty. Wybór odpowiednich klejów, preparatów gruntujących oraz specjalistycznych rozwiązań do podłoży problemowych mają duży wpływ na trwałość i estetykę każdej realizacji.