Ocieplenie poddasza jest jednym z kluczowych aspektów termomodernizacji domu. To właśnie przez dach ucieka najwięcej ciepła. Szacuje się, że straty te mogą sięgnąć nawet 30% . Solidna i prawidłowo wykonana izolacja dachu będzie w stanie zminimalizować te straty praktycznie do zera. Celem docieplenia poddasza najczęściej wykorzystuje się materiały elastyczne i trwałe jak np. wełnę mineralną. Wobec tego, co warto wiedzieć o tym procesie?

Ocieplenie poddasza wełną mineralną – podstawowe informacje

Zdecydowana większość budynków posiada szkieletową konstrukcję dachu. Tworzą je jętki, krokwie oraz płatwie z drewna – ewentualnie ze stali. Warstwa dociepleniowa musi zostać umieszczona pomiędzy tymi elementami. Z tego też powodu wybiera się materiały sprężyste, których dopasowanie nie będzie stanowiło większego problemu. Liderem staje się tu wełna mineralna, która ma korzystny, niski współczynnik przewodzenia ciepła – 0,030-0,044 W/(mK). Często do ocieplenia poddasza wykorzystuje się również materiały izolacyjne z włókien drzewnych. Jednocześnie warto mieć na uwadze to, że nie zapewniają one ognioodporności. Wełna mineralna, pod tym względem, jest bezkonkurencyjna.

Ocieplenie poddasza wełną – jaka jest optymalna grubość warstwy izolacyjnej?

Wybierając wełnę jako materiał izolacyjny pojawia się wiele pytań, odnośnie idealnej grubości warstwy izolacyjnej. Okazuje się, że kluczowym aspektem powinien być współczynnik przewodzenia ciepła, który wynika z wartości współczynnika lambda danego materiału dociepleniowego. Niski współczynnik lambda poniekąd pozwala na ułożenie nieco cieńszej warstwy izolacyjnej. Pozwoli to na uzyskanie takiej samej wartości U (współczynnika przewodzenia ciepła), jak podczas układania grubszej warstwy o niższym wskaźniku lambda. Warto jednak zauważyć, że świadome zwiększanie grubości warstwy izolacyjnej – bez względu na współczynnik λ – nie jest błędem. Jednak może to pociągnąć za sobą dodatkowe koszty. Co więcej, grubsza warstwa izolacyjna wpłynie również na zmniejszenie kubatury pomieszczenia. W przypadku korzystania z wełny mineralnej warto rozważyć grubość izolacji od 20 do maksymalnie 45 centymetrów. Dzięki temu warstwa dociepleniowa nie zmniejszy pomieszczenia, a jednocześnie zachować swoje świetne parametry izolacyjne.

Czy można samodzielnie ocieplić poddasze wełną mineralną?

Zakup niezbędnych materiałów i narzędzi do ocieplenia poddasza może być dość dużym wydatkiem. Nic więc dziwnego, że wiele osób rozważa samodzielne ułożenie izolacji, czy można ograniczyć wydatki na ekipę specjalistów. Okazuje się, że ocieplenie poddasza wełną mineralna nie jest skomplikowane i wymaga jedynie odrobinę cierpliwości. W sieci można znaleźć również wiele poradników jak np.: https://welnaknauf.pl/poradnik/ocieplenie-poddasza-welna-mineralna-krok-po-kroku-poradnik/  , które krok po kroku prowadzą przez kolejne etapy procesu docieplania poddasza. Warto mieć na uwadze fakt, że z uwagi na elastyczność wełny mineralnej, jej docinanie i układanie nie powinno być problematyczne. Postępując zgodnie z instrukcjami zawartymi w poradnikach, nawet osoby, które wcześniej nie miały do czynienia z pracami dociepleniowymi, powinny sobie poradzić. Konieczne jest jednak zwrócenie uwagi na dokładność i precyzję układania warstw wełny – zagwarantuje to szczelność całej izolacji.