Budując czy wykańczając dom, zawsze staramy się dobierać jak najlepsze rozwiązania. Dotyczy to również metody ocieplenia, która znacząco wpływa nie tylko na koszty ogrzewania, ale również na komfort użytkowania domu. Jedną z popularnych ostatnio metod, poza styropianem i wełną mineralną, jest ocieplenie wykonane z pianki poliuretanowej. Jakie właściwości ma pianka poliuretanowa? Co możemy nią ocieplić i kiedy najlepiej to wykonać? Jeśli właśnie stoisz przed wyborem ocieplenia do swojego domu, koniecznie sprawdź nasz artykuł, w którym znajdziesz wszystkie najważniejsze informacje na temat ocieplania pianką poliuretanową.
Pianka poliuretanowa – właściwości
Ocieplanie budynków za pomocą pianki poliuretanowej to względnie nowa metoda, która dzięki swoim licznym zaletom szybko zyskała na popularności.
Pianka poliuretanowa to materiał termoizolacyjny o dużej wydajności, który nakładany jest metodą natryskową. Po nałożeniu ulega rozprężeniu, dzięki czemu skutecznie i dokładnie wypełnia wszelkie szczeliny i sprawia, że w warstwie izolacji nie powstają mostki termiczne. Warstwa pianki poliuretanowej stanowi także doskonałą izolację akustyczną. Co więcej, pianka PUR to materiał odporny na wilgoć, pleśń i grzyby. Jest to także świetne rozwiązanie na ocieplenie poddasza o skomplikowanej konstrukcji. W przypadku wełny mineralnej czy styropianu wszelkie nietypowe kształty wymagają czasochłonnego docinania – w przypadku pianki nie ma tego problemu.
Sposób nakładania izolacji z pianki sprawia, że to rozwiązanie jest najszybsze w realizacji. Zaletą pianki PUR jest także jej niska masa, dzięki czemu nie obciąża nadmiernie więźby dachowej. Prawidłowo nałożona pianka poliuretanowa zapewnia skuteczną ochronę zarówno przed przenikaniem zimnego powietrza zimą, jak i przed nagrzewaniem się poddasza w upalne lato.
Pianka poliuretanowa dostępna jest w dwóch rodzajach:
- pianka otwartokomórkowa – lekki i elastyczny produkt, stanowiący skuteczną izolację termiczną i akustyczną, ma właściwości paroprzepuszczalne i nadaje się do stosowania wewnątrz budynków.
- piana zamkniętokomórkowa – zbudowana jest z zamkniętych pęcherzyków, posiada niski współczynnik przenikania ciepła oraz właściwości hydroizolacyjne, cechuje ją także sztywność, wysoka gęstość, odporność na uszkodzenia mechaniczne i ściskanie. Nadaje się do stosowania na zewnątrz.
Profesjonalne ocieplanie pianką PUR
Natrysk pianki poliuretanowej odbywa się przy użyciu specjalnego agregatu, wyposażonego w pistolet natryskowy, za pomocą którego nanosi się piankę PUR na ocieplaną powierzchnię. W trakcie prac pracownicy powinni być ubrani w odzież ochronną oraz mieć założone maseczki tlenowe.
Tylko poprawne nałożenie pianki gwarantuje wysoką skuteczność izolacji oraz brak mostków termicznych. Cały proces wymaga wprawy i doświadczenia, dlatego tego rodzaju ocieplenie najlepiej powierzyć sprawdzonej ekipie, która posiada odpowiedni sprzęt i wiedzę tak jak https://izolacjekrakow.pl/. To firma z wieloletnim doświadczeniem, która dzięki bogatemu doświadczeniu i stosowaniu produktów wysokiej jakości, gwarantuje nie tylko profesjonalne ocieplanie poddasza, ale również elewacji i fundamentów.
Cena ocieplenia poddasza
Ceny za ocieplanie poddasza pianką różnią się w zależności od regionu. Średnie ceny za ocieplenie 100-metrowego poddasza wahają się od około 35 zł do 77 zł na metr kwadratowy. Cena w znacznym stopniu zależy także od powierzchni, grubości izolacji czy poziomu skomplikowania dachu.
Ocieplenie z pianki poliuretanowej
Ocieplanie pianką PUR posiada szereg różnorodnych zalet, przez co jest coraz częściej stosowaną metodą izolacji. Najczęściej wykorzystuje się ją do ocieplania poddasza, jednak można ją także stosować jako izolację elewacji, stropów oraz fundamentów.
Ocieplenie poddasza pianką poliuretanową
Przestrzeń dachu to element budynku narażony na spore straty energetyczne, dlatego tak istotne jest jego skuteczne ocieplenie. Przed rozpoczęciem ocieplania poddasza pianką poliuretanową w pierwszej kolejności należy pamiętać o sprawdzeniu stanu drewnianej konstrukcji oraz szczelności dachu. Kluczową kwestią w ocieplaniu poddasza tą metodą jest odpowiedni poziom wilgoci, dlatego wszelkie wylewki czy tynki muszą zostać wykonane odpowiednie wcześnie, aby w momencie nakładania pianki były suche. Konieczne jest także sprawdzenie wilgotności drewnianych elementów poddasza – wilgotność drewna nie może ona przekraczać 12%.
Zanim zaczniemy ocieplanie poddasza pianką, musimy podjąć decyzję odnośnie zastosowania folii paroizolacyjnej oraz sposobu wykończenia. Folia paroizolacyjna zalecana jest z reguły do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności powietrza, takich jak pralnia czy łazienka. Jeśli w trakcie izolacji poddasza zamierzamy zastosować membranę paroizolacyjną lub paroprzepuszczalną, musimy pamiętać o dokładnym zaklejeniu łączeń tak, aby została zachowana ciągłość powierzchni. Na rynku dostępne są membrany, które posiadają na zakładkach wewnętrzne taśmy łączeniowe, ułatwiające dokładne klejenie.
Przy ocieplaniu poddasza pianką należy zadbać także o właściwą izolację okien dachowych. W tym celu należy stworzyć wokół nich specjalną obudowę z płyt gipsowo-kartonowych.
Jeśli zdecydujemy się na wykończenie poddasza przy użyciu płyt gipsowo-kartonowych, należy wcześniej zamontować elementy mocujące umożliwiające montaż profili. Ważne jest, aby wysokość elementów mocujących uwzględniała późniejszą grubość izolacji natryskowej.
Poddasze ze świeżo nałożoną pianką należy wietrzyć minimum dobę. Dopiero po całkowitym jej wyschnięciu można przystąpić do dalszych prac.
Ocieplenie domu
Ocieplenie elewacji przy użyciu pianki PUR gwarantuje skuteczną ochronę ścian przed utratą ciepła, a także chroni wnętrze domu przed nadmiernym nagrzewaniem. Pianka aplikowana tworzy szczelną i odporną warstwę, chroniąc ściany przed przenikaniem wody. Pianka PUR posiada wysoki poziom adhezji, dzięki czemu bardzo dobrze przylega do różnorodnych materiałów, takich jak beton, blacha czy materiały drewnopodobne.
Ocieplenie fundamentów
Piana PUR może być wykorzystywana także do izolacji fundamentów. Rozróżniamy tutaj izolację pionową, nakładaną na część fundamentów znajdującą się w ziemi oraz izolację poziomą, którą stosuje się na fragmenty fundamentów wystające ponad ziemię. Zabieg ten ma na celu zabezpieczenie ścian przed przenikaniem wilgoci i zimna. Tak wykonana izolacja nie wymaga już stosowania żadnych dodatkowych materiałów.
Kiedy najlepiej wykonać ocieplenie pianką poliuretanową
Najważniejszym czynnikiem określającym odpowiedni czas do wykonania izolacji natryskowej jest wilgotność. Ocieplanie poddasza tą metodą wymaga odpowiedniej temperatury i niskiego poziomu wilgotności. Dlatego najlepiej wykonać po zakończeniu wylewek i tynków, kiedy mamy pewność, że powierzchnie te są już suche.
Ocieplenie poddasza pianką można wykonać zarówno w lecie jak i zimą. Jednak w sezonie zimowym konieczne może okazać się użycie nagrzewnic, które pomogą zapewnić odpowiednią temperaturę.
Ocieplanie elewacji zdecydowanie korzystniej jest wykonywać poza okresem zimowym, kiedy panują bardziej przyjazne warunki atmosferyczne. Zapewni to łatwiejsze i bardziej efektywne wykonanie izolacji. Istnieją co prawda pianki, które można nakładać w ujemnych temperaturach, jednak są to produkty droższe, powodujące wzrost ogólnych kosztów.
Ocieplenie pianką poliuretanową – skuteczne rozwiązanie na lata
Jedno z kluczowych kwestii w trakcie budowy każdego domu jest skuteczna izolacja, zarówno dachu, ścian jak i fundamentów. do powszechnie stosowanych materiałów należy styropian oraz wełna mineralna. Jednym z najnowszych i niezwykle skutecznych sposobów izolacji budynku jest pianka poliuretanowa, która posiada doskonałe parametry i właściwości termoizolacyjne. Do ocieplenia poddasza najlepiej zatrudnić profesjonalną firmę, specjalizującą się w wykonywaniu tego typu ociepleń.