Masz tapicerowane krzesła, jednak po kilkunastu latach użytkowania nie wyglądają już tak dobrze jak wcześniej? A może udało Ci się znaleźć kultowe modele Fameg i chcesz nadać im nowoczesny look? Do renowacji potrzebna Ci nie tylko nowa tkanina obiciowa, zszywacz tapicerski czy ostry nożyk, ale także porządna pianka tapicerska. Od niej zależy komfort użytkowania krzeseł. Dowiedz się, co wybrać.

Pianka tapicerska na krzesła — jaki rodzaj wybrać?

Na siedziska krzeseł — w przeciwieństwie do foteli czy kanap — nie jest potrzebna bardzo sztywna i wytrzymała na wgniecenia pianka tapicerska. Spokojnie możesz sięgnąć po tańsze, uniwersalne modele, np. po T25 lub T30. To średniej klasy gąbki, które wyróżniają się dość dużą gęstością.

  • Są sprężyste i wytrzymałe na częste, ale nie długotrwałe wgniecenia.
  • Zapewniają komfort siedzenia i jednocześnie dobrze wyglądają mimo upływu czasu.
  • Nie są zbyt miękkie, dzięki czemu nie ma wrażenia zapadania się w siedzisko.
  • Nie są za twarde, więc siedzenie na krześle nie sprawia bólu.

Wiele krzeseł ma nie tylko tapicerowanie siedziska, ale także oparcia czy podłokietniki. W tych miejscach nie trzeba używać bardzo wytrzymałej pianki. Dobrze sprawdzi się tańsza gąbka np. T21. Ma niższą odporność na wgniecenia niż modele T25 czy T30, jednak na oparciu to nie ma dużego znaczenia. 

Jednocześnie pianka T21 jest wystarczająco miękka, aby można było się wygodnie ułożyć na krześle podczas siedzenia przy stole. Dodatkowo jest dość tania, więc renowacja mebli nie nadszarpnie Twojego budżetu. Ten model pianki tapicerskiej sprawdzi się także na siedziska krzeseł, które nie są zbyt często używane, pełnią funkcję ozdobną lub są używane na tarasie. 

Więcej informacji na temat różnych rodzajów gąbek tapicerskich znajdziesz np. na stronie: https://jardex.com.pl/akcesoria/akcesoria-tapicerskie/pianki-tapicerskie

Jak gruba powinna być pianka tapicerska na krzesła?

Kiedy wybierasz piankę tapicerską na swoje krzesło, sprawdź nie tylko jej wytrzymałość na wgniecenia, ale także grubość. Gąbka nie może być zbyt szeroka, ponieważ mebel będzie dziwnie wyglądać. Jeśli chcesz uzyskać estetyczny efekt, a jednocześnie zależy Ci na wygodzie, na:

  • siedzisko wybierz piankę o grubości od 3 do 6 cm,
  • oparcie i podłokietniki krzesła, zdecyduj się na gąbkę o grubości od 2 do 4 cm.

Jeśli masz problem z dobraniem właściwej pianki tapicerskiej do swojego krzesła, zawsze możesz skontaktować się ze specjalistami np. ze sklepu Jardex. Mają wieloletnie doświadczenie w doborze gąbek do mebli, więc pomogą Ci znaleźć idealny produkt.

Pianka tapicerska na krzesła powinna być wytrzymała na wgniecenia, ale jednocześnie odpowiednio miękka. Dlatego nie oszczędzaj na jej zakupie. Postaw na sprawdzony model, który zapewni Ci komfort podczas siedzenia!