Woda jest niezbędna do podtrzymania życia i jest wykorzystywana w większości naszych codziennych czynności. Światowy Dzień Wody, obchodzony co roku 22 marca, ma na celu zwiększenie świadomości społeczeństwa na temat roli, jaką odgrywa woda, oraz zagrożeń związanych z jej spadkiem. Ambasadorowie marki Geberit, w tym architekci i projektanci wnętrz, dzielą się wskazówkami dotyczącymi odpowiedzialnego korzystania z tego cennego zasobu.

Wspólne dobro

Często wydaje się, że mamy dostęp do wystarczającej ilości wody, która jest dostępna wszędzie, z kranów w łazience, kuchni, galeriach handlowych czy na stacjach benzynowych. W rzeczywistości sytuacja wygląda inaczej, a braki w zasobach wody są poważnym problemem. Często brak nam świadomości tego problemu, a nawet gdy ją posiadamy, to nadal może panować fałszywe przekonanie, że problem deficytu wody nas nie dotyczy. Jednak zagrożenie jest realne i dotyka nas już teraz. Co możemy zrobić, aby zminimalizować ten problem? Po pierwsze, musimy zdać sobie sprawę z jego istnienia, a następnie podjąć działania – zaznacza proj. wnętrz Agnieszka Bronka-Pawlicka, właścicielka INNI DESIGN.

Odpowiedzialność ekologiczna zaczyna się we własnych czterech kątach. Dlatego warto już na etapie projektowania domu lub mieszkania wybrać instalacje i wyposażenie, które pomogą w oszczędzaniu wody i trosce o nasze otoczenie. Na rynku dostępnych jest wiele takich rozwiązań. Przykładem jest oferta marki Geberit, która nie tylko dba o innowacyjny design swoich produktów, łącząc użyteczność z interesującymi rozwiązaniami, ale także kładzie nacisk na ochronę środowiska.

Wanna czy prysznic?

Z punktu widzenia ochrony środowiska, prysznic jest bardziej przyjazny niż wanna. – W ciągu jednominutowego prysznica zużywamy około 15 litrów wody, podczas gdy wypełnienie wanny wymaga aż 150 litrów wody – mówi arch. wnętrz Marzena Miszczyk, właścicielka Miszczyk Interior Design. Ważnym elementem przy projektowaniu strefy prysznica jest wybór brodzika. – Kiedy projektujemy ekologiczne łazienki, zawsze sugeruję zastąpienie wanny przestronną strefą prysznicową. Wyjątkowo dobrze sprawdza się brodzik Geberit Sestra, który zazwyczaj jest wbudowany w posadzkę, aby stworzyć wejście bez barier – podkreśla proj. wnętrz Agnieszka Bronka-Pawlicka, właścicielka INNI DESIGN.

Wybierz mądrze

Miska WC i stelaż to także elementy, które pozwalają dbać o środowisko w naszej łazience. Nowoczesne miski ustępowe i wybrane stelaże podtynkowe Geberit i Koło wyposażone są w system 2/4, pozwalający na regulację ilości zużywanej wody w zależności od potrzeb. To proste rozwiązanie, które pozwala ograniczyć zużycie wody i zaoszczędzić pieniądze. – Stelaże marki Geberit pozwalają na ustawienie spłukiwania 2/4 litrów, co w zupełności wystarcza, przyczyniając się jednocześnie do oszczędzania wody – mówi arch. wnętrz Anna Wilniewczyc.

Spłuczka to jedno z urządzeń, które codziennie używamy w naszych domach, często kilka razy dziennie. – W naszych projektach zalecamy toalety z podwójną spłuczką, co pozwala zaoszczędzić aż 40 000 litrów wody rocznie – mówi arch. wnętrz Marzena Miszczyk, właścicielka Miszczyk Interior Design. W ofercie marki Geberit można znaleźć dwudzielne przyciski spłukujące w różnych stylach, kształtach i kolorach. Przykładem może być Geberit Sigma50, który oferuje różne funkcjonalności, takie jak integracja z urządzeniem DuoFresh do usuwania nieprzyjemnych zapachów.

Nie marnuj wody!

Edukacja dotycząca oszczędzania wody, w tym kształtowanie dobrych nawyków, powinna zaczynać się od najmłodszych lat. – Zwróciłam uwagę na potrzebę oszczędzania wody, gdy moje córki zaczęły samodzielnie myć ręce i przypadkowo tracić nadmierną ilość wody. Uczyłem je, że powinny najpierw namoczyć dłonie i dopiero potem myć je, a następnie wyłączyć kran, gdy już nie jest potrzebny. To proste zachowanie przyczyniło się do oszczędności wody – mówi arch. Monika Staniec, właścicielka autorskiej pracowni Monika Staniec Architekt Wnętrz. Baterie bezdotykowe, takie jak Geberit Piave i Geberit Brenta, sprawdzają się doskonale w łazience. Strumień wody jest aktywowany tylko na kilka sekund podczas mycia rąk i natychmiast zostaje zatrzymany. – Baterie można zastosować np. na podczerwień lub takie z systemem Eco Smart, które obniżają zużycie wody aż o 60%! – wskazuje arch. wnętrz Anna Wilniewczyc.

Instalacja do odzysku wody

Podczas projektowania domu warto rozważyć zastosowanie instalacji umożliwiającej ponowne wykorzystanie zużytej wody w gospodarstwie domowym. – Doskonałym rozwiązaniem jest zastosowanie zbiornika na tzw. „wodę szarą” oraz zbierania deszczówki na zewnątrz budynku. Te innowacje pozwalają nie tylko na oszczędzanie wody, ale także na edukację najmłodszych członków rodziny – podkreśla architekt wnętrz Monika Staniec, właścicielka autorskiej pracowni Monika Staniec Architekt Wnętrz. Aby skutecznie przetwarzać wodę szarą, należy oddzielić ją od głównego strumienia ścieków i oczyścić ją z biologicznych zanieczyszczeń, które pochodzą z domowych toalet. Warto więc już na etapie projektowania domu uwzględnić oddzielną instalację kanalizacyjną przewidzianą do odprowadzania wody szarej do specjalnych zbiorników gromadzących. – Jednym z prostych sposobów, które mają ogromny wpływ na oszczędzanie wody i nie wymagają dużych nakładów, jest zbieranie deszczówki. W gorące dni może ona służyć do nawadniania ogrodu lub balkonu. Wystarczy zaplanować zbiorniki na deszczówkę, takie jak zwykłe zewnętrzne beczki lub specjalne wyłapywacze deszczówki, które montuje się na rurach spustowych. Dzięki otworom w tych wyłapywaczach deszczówki można skutecznie gromadzić w specjalnych pojemnikach – wyjaśnia architekt wnętrz Agnieszka Bronka-Pawlicka, właścicielka INNI DESIGN.

Jednak każdy z nas ma wpływ na ochronę wody poprzez nasze codzienne nawyki. Nasze zachowanie wpływa również na innych, dlatego warto propagować dobre praktyki. Jak podkreśla architekt wnętrz Anna Wilniewczyc: – Ja sama bardzo dbam o wodę. Zawsze zamykam kran, kiedy myję zęby, łapię każdą kroplę, która mogłaby spłynąć, a mogę nią podlać kwiaty lub umyć podłogę. Wybieram prysznic zamiast kąpieli w wannie, a podczas mycia ciała wyłączam strumień wody. Dodatkowo zbieram deszczówkę, którą później wykorzystuję do celów ogrodowych. Takie proste nawyki stają się naszą codziennością i pozwalają nam wpływać pozytywnie na zasoby Ziemi.