Dobór wiertła ma ogromne znaczenie dla powodzenia prac. W przypadku zastosowania wiertła niedostosowanego do specyfiki danego materiału, musimy liczyć się z poważnymi utrudnieniami, a nawet uszkodzeniem obrabianej powierzchni lub samego wiertła. Takich problemów można jednak łatwo uniknąć – wystarczy odpowiednio przyłożyć się do wyboru tego narzędzia. Jak to zrobić? To wyjaśniamy w nowym artykule.

Na rynku można znaleźć wiele rodzajów wierteł. Różnią się one konstrukcją i użytymi do produkcji materiałami. To z kolei wpływa na różnice w ich właściwościach i przeznaczeniu. Chociaż dla osoby bez dużego doświadczenia w obsłudze wiertarki wybór odpowiedniego typu może wydawać się trudnym zadaniem, to w rzeczywistości wcale taki nie jest. Oczywiście pod warunkiem, że przy podejmowaniu decyzji zastosujemy się do kilku prostych zasad i weźmiemy pod uwagę wskazania producenta. Dzięki temu zyskamy pewność, że wiertło dobrze sprawdzi się podczas wiercenia w danym materiale, a przykre niespodzianki nie zakłócą nam pracy.

Podział wierteł a ich budowa

Zacznijmy od omówienia najważniejszego sposobu podziału wierteł – tego, który koncentruje się na ich budowie. Pod tym względem wyróżniamy następujące typy tych narzędzi:

  • wiertła kręte: najczęściej spotykane, mają postać dwóch zwojów zakończonych krawędziami skrawającymi oraz dwóch rowków, których zadaniem jest odprowadzanie pyłu. Ze względu na uniwersalność, prostotę konstrukcji oraz bezproblemową eksploatację, cieszą się dużą popularnością zarówno wśród specjalistów, jak i amatorów, a ich konstrukcja pozostaje niezmienna od półtora wieku;
  • wiertła spiralne: można rozpoznać je dzięki charakterystycznej budowie – mają jeden zwój z rowkami odprowadzającymi, a na wierzchołku znajduje się stożek centrujący. Przeznaczone są przede wszystkim do wykonywania otworów o dużych średnicach;
  • wiertła płaskie (inna stosowana nazwa – wiertła piórkowe): wyróżnia je brak rowków odprowadzających pył. Opracowane z myślą o wykonywaniu otworów o dużych średnicach – nawet do 45 milimetrów.

Rodzaje wierteł i zastosowania

Wiertła można także podzielić ze względu na ich zastosowanie. Tej klasyfikacji wyróżniamy wiertła do metalu, drewna, betonu oraz szkła i ceramiki. Te pierwsze mogą być wykonane z kobaltu lub tytanu (do prac wymagających dużej precyzji), a także z wysokogatunkowej stali narzędziowej (HSS). Te drugie doskonale sprawdzą się w przypadku większości metali.

Wiertła do betonu dzielą się z kolei na modele o podwójnym ostrzu (dobrze sprawdzające się przy wierceniu w zwykłym betonie i cegle), o poczwórnym ostrzu (do gęsto zbrojonego betonu) oraz diamentowe i widiowe. Dwa ostatnie, ze względu na dużą twardość, doskonale zdają egzamin w przypadku materiałów o dużej kruchości lub wszędzie tam, gdzie priorytetem jest wytrzymałość. Wiertła diamentowe nadają się ponadto do wiercenia w ceramice i kamieniu (przydatne np. przy kładzeniu płytek).

Jak dobrać odpowiednie wiertło?

Kolejna ważna kwestia to dobór wielkości wiertła. Powinna ona być dopasowana do wielkości mocowania (np. kołka lub kotwy), które zamierzamy zastosować. Dla wytrzymałości całej konstrukcji istotny jest ponadto dobór samego mocowania – zwłaszcza pod kątem materiału, w którym będzie ono umieszczone oraz odporności na obciążenia. Na stronie https://www.fischerpolska.pl/pl-pl można znaleźć wysokiej jakości kołki i kotwy odpowiednie do różnych zastosowań.

Efektywność i bezpieczeństwo wiercenia w dużej mierze uzależnione są od doboru wiertła. Dlatego warto starannie przemyśleć swoją decyzję i wybrać wiertło dostosowane do danego materiału budowlanego oraz wielkości otworu. Unikniemy w ten sposób niepotrzebnego stresu i zyskamy pewność, że wiertło nie ulegnie uszkodzeniu (oczywiście o ile zachowamy poprawną technikę wiercenia).