Dekontaminacja pomieszczeń to inaczej usuwanie niebezpiecznych związków chemicznych z powietrza. Warto dodać, że nieczystości mogą być pochodzenia organicznego np. szczątki ciała człowieka, krew na podłodzie, płyny ustrojowe lub mogą powstać w wyniku niesprzyjających czynników zewnętrznych np. toksyny po pożarze, dioksyny i furany, odpady promieniotwórcze.

Informacje ogólne na temat dekontaminacji pomieszczeń

Zgodnie z przepisami obowiązującego prawa, dekontaminacja pomieszczeń powinna być przeprowadzona w następujących sytuacjach:

– po pożarze domu;

– wykrycie na podłodze śladowych ilości krwi;

– obecność płynów ustrojowych człowieka w mieszkaniu po zgonie,

– skażenie powietrza trującymi związkami chemicznymi po śmierci w mieszkaniu np. putrescyna i kadaweryna.

– po rozlaniu się chemikaliów na podłogę;

– po skażeniu pomieszczeń groźnymi wirusami, bakteriami i innego rodzaju nieczystościami.

Po zgonie – dekontaminacja mieszkania

W przypadku skażenia bakteriologicznego zadaniem dekontaminacji jest usunięcie amin z grupy diaminoalkanów, a w przypadku pożaru wyeliminowanie wszystkich toksyn pożarowych.

Dekontaminacje przeprowadza się metodami chemicznymi lub środkami fizycznymi za pomocą specjalnych urządzeń do odkażania. W przypadku dekontaminacji chemicznej stosuje się roztwory utleniaczy lub środki alkaliczne. Środki fizyczne to z kolei ozonowanie, promieniowanie UV i sucha mgła z nadtlenkiem wodoru.

Co wchodzi w zakres dekontaminacji?

W zakres dekontaminacji wchodzi usuwanie niebezpiecznych związków chemicznych z powietrza. Nieczystości mogą znajdować się w mieszkaniu po zgonie, nieruchomości po pożarze lub placówce medycznej po zakażeniu bakteriami, lub wirusami. Istotne jest, aby zdecydować się na metodę odkażania adekwatną do rodzaju skażenia i stopnia zanieczyszczenia. Zalecamy korzystanie z profesjonalnych firm, które od wielu lat zajmują się dekontaminacjami pomieszczeń.

Istnieje kilka metod dekontaminacji mieszkania, każda z nich ma swoje zalety i wady. Najpopularniejsze metody są wymienione poniżej:

– odkażanie parą wodną;

– czyszczenie suchym lodem;

– odkażanie za pomocą płynów czyszczących ze środkiem biobójczym

– zamgławianie suchą mgłą;

– zamgławianie na mokro ze środkiem do dezynfekcji

– ozonowanie,

– promieniowanie UV.

Warto pamiętać, że dekontaminacja skażonych powierzchni może być przeprowadzona wyłącznie przez profesjonalną firmę świadczącą takie usługi.

Po pożarze domu – usuwanie trujących toksyn

Osoby indywidualne, bez odpowiedniego przeszkolenia nie mogą się zajmować się usuwanie szkód po pożarze, gdyż nie mają one kwalifikacji zawodowych i doświadczenia w dziedzinie specjalistycznej dezynfekcji pomieszczeń. W przypadku skażania mieszkania, warto więc zainwestować w profesjonalną dekontaminację pomieszczeń, która wyeliminuje bakterie, wirusy i inne niebezpieczne mikroorganizmy, które znajdują się w powietrzu.

Mikroorganizmy te mogą powodować poważne choroby, a z czasem ich obecność może prowadzić do przewlekłych chorób lub zgonu. Dekontaminacja potocznie nazywana dezynfekcją polega na usunięciu i neutralizacji toksycznych substancji z pomieszczeń mieszkania, gdzie stanowią one zagrożenie dla przebywających w nim ludzi. Proces dekontaminacji skutecznie zabija i usuwa drobnoustroje, eliminując jednocześnie warstwę lipidową białek.

Komu zaleca się usługi profesjonalnej dekontaminacji?

Profesjonalna dekontaminacja jest bardzo często zalecane przez instytucje tj. sanepid w celu usunięcia zagrożeń bakteriologicznych z mieszkania po osobie zmarłej. Ta procedura ma na celu ochronę wszystkich mieszkańców bloku, którzy każdego dnia przechodzą klatką schodową, na której doszło do skażenia jadem trupim. Gdy zabieg jest przeprowadzane prawidłowo, dekontaminacja może pomóc usunąć nieprzyjemne zapachy oraz wszystkie zagrożenia.

Proces dekontaminacji pomieszczeń w placówkach medycznych 

Na rynku usług DDD, dostępnych jest wiele firm świadczących usługi dekontaminacji pomieszczeń, które oferują swoje usługi dla osób prywatnych, jednak tylko nieliczne zajmują się dekontaminacją w placówkach medycznych i gabinetach stomatologicznych. Sterylizacja narzędzi medycznych zazwyczaj wykonywana jest przez pracowników szpitala lub gabinetu stomatologicznego.

Dlatego, przed podjęciem decyzji o wyborze odpowiedniej firmy warto dokładnie zapoznać się z ofertą i sprawdzić opinie innych klientów, aby mieć pewność, że wybrana przez nas firma jest godna zaufania. Wiele osób szukasz też sposobu na oczyszczenie organizmu z toksyn. Podanie środków wymiotnych ma sens w pierwszej fazie zatrucia.

W przypadku podania węgla aktywowanego dolegliwości powinny ustąpić po kilku godzinach. Takie działanie sprawdzi się, gdy od spożycia substancji toksycznej nie minęło dużo godzin. Dekontaminacja pomieszczeń szpitalnych to usuwanie czynników biologicznych, szkodliwych mikroorganizmów, ale także dekontaminacja materii nieożywionej np. sadzy zalegającej na ścianie po pożarze.

Co tak naprawdę można zyskać po przeprowadzeniu dekontaminacji mieszkania?

Poprzez skuteczne usunięcie szkodliwych patogenów ze skażonego obszaru, dekontaminacja pomaga stworzyć bezpieczne środowisko i poprawić samopoczucie. Jest to proces polegający na nałożeniu specjalnego preparatu chemicznego lub środków chemicznych z nadtlenkiem wodoru w pomieszczeniu, które należy potem dokładnie wietrzyć. Przeprowadzenie dekontaminacji węglem aktywowanym to kolejny skuteczny i bezpieczny sposób na oczyszczenie zanieczyszczonego powietrza.

Istnieje wiele różnych metod dekontaminacji, a najbardziej skuteczna metoda będzie się różnić w zależności od rodzaju występującego skażenia. Jednak wszystkie procesy dekontaminacji mają wspólny cel, jakim jest eliminacja lub neutralizacja zanieczyszczeń w celu stworzenia bezpiecznej przestrzeni. Profesjonalnie przeprowadzona dekontaminacja jest skutecznym sposobem ochrony zdrowia i zapewnienia bezpieczeństwa osobom mającym kontakt z zanieczyszczonymi obszarami.

Urządzenia do dekontaminacji – przenośne i stacjonarne

Urządzenia do dekontaminacji pomieszczeń to np. sterylizator powietrza, elektrostatyczny pistolet do dezynfekcji, dekontaminator powietrza ze środkiem biobójczym np. z nadtlenkiem wodoru, odkażacz przepływowy powietrza. Wszystkie to urządzenia potrzebują aplikacji środka biobójczego, który przeprowadzi dezynfekcję. Maszyny do dekontaminacji możemy podzielić na przenośne i stacjonarne, które mogą pracować w różnych systemach; niskociśnieniowych, średniociśnieniowych i wysokociśnieniowych.

Dekontaminator powietrza przenośny to urządzenie, które można bez problemu przewozić i stosować w każdych warunkach. Zaletą dekontaminatora przenośnego jest to, że nie wymaga on podłączenia do źródeł zasilania i można go swobodnie przenosić pomiędzy pomieszczeniami.

Dekontaminator powietrza stacjonarny to urządzenie, które jest przeznaczone do stałego montażu w pomieszczeniu i podłączenia go do instalacji elektrycznej. Zaletą dekontaminatora stacjonarnego jest to, że można go bezproblemowo ustawić w dowolnym miejscu i pracować z nim bez przerwy na zwiększonej mocy. Moc stacjonarnego urządzenia do dekontaminacji jest zazwyczaj większa od mocy urządzenia przenośnego.

Jak działa dekontaminacja pomieszczeń ?

Proces dekontaminacji można podzielić na trzy główne etapy: inicjację, utrwalanie i dezaktywację. Inicjacja to pierwszy etap procesu, który polega na rozprowadzeniu środka biobójczego w pomieszczeniu. Aby to zrobić, należy użyć urządzenia, które rozprowadzi środek biobójczy np. taki oparty o czwartorzędowe sole amoniowe lub nadtlenek wodoru (H2O2) w pomieszczeniu. Następnym krokiem jest utrwalanie, które polega na zabezpieczeniu środka biobójczego w pomieszczeniu na dłuższy czas. 

Środek biobójczy powinien być rozprowadzony równomiernie tak, aby zneutralizował bakterie, wirusy i grzyby. W tym celu stosuje się rozpylacze, które umożliwiają równomierne rozprowadzenie płynu chemicznego. Dekontaminacja to proces, który kończy się etapem dezaktywacji środka biobójczego o przedłużonym działaniu i polega na całkowity usunięciu go i przewietrzeniu pomieszczeń.

Jak zminimalizować rozprzestrzenianie się wirusów i bakterii?

Kastelnik od dekady świadczy profesjonalną dekontaminację powietrza. Usługi firmy cieszą się zaufaniem placówek medycznych, placówek oświatowych tj. szkół, przedszkoli i zakładów produkcyjnych zlokalizowanych na terenie całego kraju. Ponad 100 przemysłowych generatorów ozonu o dużej mocy, dba o bezpieczeństwo mieszkańców i pracowników wielu Polskich miast.

Wszystko po to, aby zminimalizować rozprzestrzenianie się wirusów i bakterii, tam, gdzie doszło do skażenia. W trosce o bezpieczeństwo klientów, ozonowanie pomieszczeń wykonywane jest, monitorując stężenie ozonu w powietrzu. Na koniec klient otrzymuje od nie tylko dobrej jakości powietrze, ale i certyfikat dekontaminacji.

W trakcie pandemii Kastelnik jako jedyna firma w Polsce, był w stanie wykonać dezynfekcji ponad 100 placówek bankowych w ciągu weekendu. Oznacza, to, że pracownicy tej firmy byli w stanie oczyścić powietrze w obiektach użyteczności publicznej o dużym zagęszczeniu ludzi i zminimalizować rozprzestrzenianie się chorób zakaźnych.

Nie zapominaj o serwisie urządzeń do dezynfekcji 

Warto dodać, że ozonatory powinny być regularnie serwisowane, a mierniki ozonu poddawane kalibracji. To bardzo ważne, a wiemy, że nie każda firma tak robi. Usługi firmy Kastelnik są w absolutnej czołówce jeśli chodzi o dekontaminację powietrza. Jak przekazała szef firmy Mieszko Kastelnik, pracownicy są w stanie wykonać odkażanie powietrza w pomieszczeniach o każdej wielkości. Dzięki dużej ilości ozonatorów, można wytworzyć wysokie stężenie ozonu w halach produkcyjnych o dużej kubaturze. To duży atut tej firmy.