Coraz więcej osób buduje domy z tarasem. Niezwykle istotne jest, by ta przestrzeń mogła być wykorzystywana nie tylko w czasie długich letnich dni, ale również ciepłych wieczorów, gdy już słońce chowa się za horyzont. Dlatego dziś przedstawimy top 5 praktycznych wskazówek dotyczących oświetlenia tarasowego. Co warto wiedzieć przed montażem?

Zwróć uwagę na wielkość opraw, moc i barwę światła

Na pewno zawsze przy wyborze oświetlenia, zarówno do wnętrza, jak i do zastosowania zewnętrznego należy zwrócić uwagę na wielkość opraw, moc i barwę światła. Niewielkie reflektorki oświetlą przestrzeń bezpośrednio przy wejściu na taras, a jeśli chcesz postawić na oświetlenie większej przestrzeni, to na pewno wybierz wiszącą lampę na taras. To ostatnie jest oczywiście możliwe w przypadku, gdy taras jest zadaszony. Dobrze sprawdzi się model o mocy 60 W i tutaj warto wybrać np. trzy oprawy. Trzeba oczywiście zwrócić uwagę na parametry takie jak klasa szczelności. Odpowiednie będą oprawy, które posiadają klasę przynajmniej IP 44. Jeżeli taras jest położony w miejscu gdzie często pada i nie jest zadaszony, to oświetlenie na elewacji IP 65 albo IP 67 będzie konieczne. Na tarasie możesz też wykorzystać tzw. oprawy wpuszczane, jeśli została odpowiednio przygotowana instalacja. Wtedy na podłodze tarasowej mogą pojawić się lampy wpuszczane o podwyższonej odporności, czyli pyłoszczelne i wodoodporne. Mogą mieć np. zabezpieczające stalowe ramki. Oświetlenie na taras powinno być rozproszone albo punktowe. To pierwsze sprawdzi się w przypadku głównej lampy na taras wiszącej czy kinkietów. Z kolei słupki LED zapewnią punktowe światło. Istotne znaczenie ma barwa, która powinna być jasna, ale i ciepła (2700-3000K). Dzięki temu tworzy się wrażenie przytulności. Na tarasie można wykorzystać oświetlenie o mocy 150 W, a nawet 500 W, w zależności od jego powierzchni. Na metr kwadratowy można wybrać od 200 do 500 lumenów mocy świetlnej, a wybór zależny jest od tego czy chce się uzyskać mocne oświetlenie, czy raczej nastrojowe.

Dopasuj kinkiety na taras do elewacji

Na pewno na tarasie sprawdzą się kinkiety. Można dobrać je stylistycznie do elewacji. Kinkiet na taras prezentujący się niczym oprawa starej latarni na pewno będzie pasować do ceglanej elewacji zarówno w stylu rustykalnym, jak i industrialnym. Do nowoczesnego wykończenia tynkiem czy betonem w minimalistycznym wydaniu sprawdzi się kinkiet na taras o foremnym kształcie bez zbędnych zdobień. Można wybrać jeden kinkiet i umieścić go centralnie nad drzwiami wejściowymi na taras. Dobrze jednak sprawdzi się oświetlenie po dwóch stronach, zwłaszcza, gdy nie decydujecie się dodatkowo na lampy wiszące albo wybieracie małe lampki halogenowe. Oczywiście takie oświetlenie może być elementem inteligentnego domu, jeśli zdecydujecie się na odpowiednie rozwiązanie, np. Philips HUE.

Wykorzystaj lampy ogrodowe na tarasie

Oprócz tradycyjnych opraw można wykorzystać lampy stojące. Tutaj oczywiście trzeba sięgnąć po lampy ogrodowe, które mają odpowiednią szczelność. W końcu mimo że taras jest często zadaszony, to jednak zdarza się, że deszcz pada na taras i go częściowo zalewa, kiedy wieje mocniejszy wiatr z bocznego kierunku. Słupki ogrodowe stawiane na tarasie mogą być dobrym rozwiązaniem, szczególnie, że można je skomponować z oświetleniem w ogrodzie.

Oświetlenie dekoracyjnym barierek czy słupków da świetny efekt

Oświetlenie na taras nie ma tylko charakteru praktycznego, bo warto wybrać to dekoracyjne. Tutaj dobrze sprawdzają się taśmy LED do zastosowania na zewnątrz, które mogą ozdobić barierkę tarasową albo tarasowe słupki. Takie rozwiązanie może być całoroczne i zapewniać niemal bajkowy efekt. Jednocześnie takie oświetlenie, choć ma niewielką moc świetlną, to jednak punktowo może zapewnić silniejsze światło, które jednocześnie jest przytulne i nastrojowe.

Zastanów się, czy warto wybrać oświetlenie zewnętrzne z czujnikiem ruchu i zmierzchu

Przed montażem oświetlenia na tarasie na pewno musisz wziąć pod uwagę nie tylko rodzaj i rozmieszczenie poszczególnych opraw, pobór przez nie energii elektrycznej czy moc świetlną oraz wielkość i stopień rozproszenia światła. Ważne jest także to czy dana oprawa będzie działała w oparciu o czujnik ruchu i zmierzchu. O ile czujnik ruchu świetnie sprawdza się przy wejściu, gdzie zwykle nie spędzamy dużo czasu, o tyle na tarasie już niekoniecznie, bo przecież lampa będzie włączona tylko gdy dana osoba będzie w zasięgu czujnika, co przy montażu w nieodpowiednim miejscu może powodować konieczność przemieszczania się co chwilę, by światło znów się włączyło albo zmiany aranżacji tarasu, jeśli został popełniony błąd. Czujnik zmierzchu jest za to bardzo potrzebny, bo dzięki niemu światło włączy się, gdy słońce zajdzie za horyzont. Oczywiście najlepiej, gdy zarówno czujnikiem ruchu, jak i zmierzchu można sterować w ramach systemu inteligentnego domu.