Planujesz remont łazienki i zależy Ci na uzyskaniu eleganckiego i minimalistycznego efektu? A może projektujesz wymarzony dom i nie wiesz, jaka kabina prysznicowa okaże się najlepszym i najbardziej funkcjonalnym rozwiązaniem dla rodziny z małymi dziećmi? Nowoczesny design potrafi zachwycić nie tylko ze względu na wygląd, ale przede wszystkim na wygodę. Poznaj zalety brodzików podpłytkowych z odpływem i dowiedz się więcej na temat ich montażu!

Brodzik podpłytkowy z odpływem – co to jest i jak działa?

Brodzik podpłytkowy (nazywany również posadzkowym lub podposadzkowym) charakteryzuje się tym, że odpływ jest ukryty pod podłożem. Dzięki temu rozwiązaniu woda jest odprowadzana poprzez dyskretne szczeliny umiejscowione w posadzce. W efekcie posadzka wygląda jednolicie i nie zawiera żadnych wzniesień, co wpływa na komfort zarówno w użytkowaniu kabiny, jak i czyszczeniu powierzchni.

Do brodzika podpłytkowego może zostać zamontowany różny typ odpływu, a do najpopularniejszych zalicza się m.in.:

  • liniowy (wyglądem przypomina rynienkę, najczęściej umieszczany wzdłuż ściany kabiny);
  • punktowy (klasyczna opcja, w której woda jest odprowadzana do kanalizacji za pomocą jednego otworu w podłodze);
  • z matą uszczelniającą (pełni funkcje hydroizolacyjne, chroni przed przedostawaniem się wilgoci w niepożądane miejsca);
  • jednospadowe (wykorzystywane w przypadku, jeśli woda w łazience spływa w jedną stronę);
  • czterospadowe (umożliwia równomierne usuwanie nieczystości napływających z różnych kierunków).

Jednym z najważniejszych zadań brodzika podpłytkowego jest umożliwienie sprawnego zamontowania odpływu. Wszystko dzięki specjalnym wyżłobieniom ułatwiającym stworzenie odpowiednio wyprofilowanego spadku.

Gdzie najlepiej sprawdzi się brodzik podpłytkowy z odpływem?

Wbrew pozorom brodziki podpłytkowe z odpływem montuje się nie tylko w prywatnych mieszkaniach, ale i obiektach publicznych. Możliwe, że korzystając z siłowni lub przebywając w hotelu, miałeś styczność z tym produktem i wiesz, jak wygodne jest to rozwiązanie. Nie każdy jednak ma okazję wprowadzić taką zmianę we własnej łazience. Dlaczego? Tego typu brodzik wymaga odpowiedniej przestrzeni w podłodze do ukrycia wszystkich elementów konstrukcyjnych (m.in. odpływ, syfon, mata uszczelniająca). Jeśli nie posiadasz kilkunastu centymetrów zapasu pod posadzką może okazać się, że próg będzie wystawać, a finalny efekt okaże się niezadowalający. O wprowadzenie brodzika podpłytkowego warto zadbać już na etapie projektowania łazienki  – to zresztą jeden z powodów, dlaczego obecnie tak często pojawia się w nowym budownictwie.

Dlaczego warto zamontować brodziki podpłytkowe z odpływem?

Aktualnie na rynku jest dostępnych wiele modeli brodzików, również tych o niestandardowych kształtach. Co więcej, producenci oferują możliwość indywidualnego dostosowania rozmiaru na potrzeby klienta. Podobna swoboda wyboru dotyczy rodzaju odpływu w zależności od indywidualnych preferencji. Elastyczność tego rozwiązania sprawia, że brodzik podpłytkowy stał się popularnym pomysłem na zaaranżowanie łazienki, który łączy wysoką estetykę i funkcjonalność.

Do najważniejszych korzyści płynących z wdrożenia tego rozwiązania w swoim mieszkaniu zalicza się również przystosowanie dla potrzeb osób z niepełnosprawnościami ruchowymi, seniorów oraz dzieci. Brak progu czy stopnia ułatwia wejście do kabiny i minimalizuje ryzyko upadku, co stwarza komfortowe i bezpieczne warunki dla wszystkich domowników. Brodzik podpłytkowy dzięki prostemu i szybkiemu montażowi jest atrakcyjnym sposobem na funkcjonalną zmianę wystroju.