Jaką szklarnie najlepiej wybrać do naszego ogrodu? Jeśli zastanawiacie się nad tym problemem, polecamy zapoznać się z naszym poradnikiem.

Szklarnia przydomowa

Szklarnia ogrodowa lub tunel foliowy to dobry pomysł na powiększenie przestrzeni uprawnej w ogrodzie lub o zadbanie o rośliny, które wymagają szczególnych warunków uprawnych, na które nie pozwala surowy, polski klimat. Aby postawić szklarnię na samym początku należy zdecydować się na cel, który chcemy osiągnąć – tunele foliowe a szklarnie to dwie różne rzeczy, które mają swoje wady i zalety ale z pewnością nie można ich stosować w celu zapewnienia tych samych warunków. Same szklarnie ogrodowe również się między sobą różnią konstrukcją i okryciem – wszystko ma swoje znaczenie, dlatego przed decyzją o zakładaniu szklarni warto zapoznać się z poradami na ten temat. Nie pozostawia jednak wątpliwości, że szklarnie niosą ze sobą wiele korzyści nie tylko pod względem praktycznym, ale także estetycznym.

Tunele foliowe

To dobre rozwiązanie dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z ochranianiem roślin w ten sposób i nie chcą jeszcze inwestować w to większych sum ani zagłębiać w w kwestiach prawnych stawiania szklarni w ogrodzie jako budowli. Najtańsze tunele można znaleźć i po 400 zł – zależy to oczywiście od ich rodzaju. Ich zaletą jest to, że chronią rośliny przed opadami śniegu, wiatrem i sprawdzają się szczególnie u niskorosnących roślin. Niestety istnieje bardzo niewielka możliwość wpływania na temperaturę, w której rośliny się rozwijają – więc w przypadku znacznego wzrostu nasłonecznienia może to niekorzystnie wpływać na rozwój roślin w środku, bo folia nie jest w stanie skutecznie chronić rośliny przed takim ciepłem i promieniami. Tunele takie mogą się okazać również niestabilne przy silnych wichrach (co oczywiście zależy od modelu), oraz zwykle należy je wymieniać co dwa sezony. Warto też uważać na stopień wilgotności, ponieważ jej nadmiar może spowodować rozwój szkodliwych dla roślin podczas uprawy grzybów co zmusza do używania specjalnych środków grzybobójczych lub przenoszenia tunelu w inne miejsce.

Szklarnie ogrodowe

Zdecydowanie szklarnie ogrodowe są rozwiązaniem pewniejszym i skuteczniejszym od tuneli foliowych, jeżeli uprawa, którą się planuje ma mieć poważniejszy charakter, a rośliny potrzebują szczególnych warunków. Z olbrzymimi korzyściami płynącymi z posiadania szklarni wiążą się też jednak trudności do których należy wliczyć nie tylko koszt finansowy budowy takiej szklarni, ale wiele innych czynników – zaczynając od kwestii prawnych stawiania budowli na swojej działce. Szklarnie pozwalają na zapewnienie roślinom w środku stałych, niezależnych warunków zarówno temperaturowych jak i związanych z wilgotnością, naświetleniem oraz podłożem.

Prawo

Zanim zdecydujemy się na budowę szklarni musimy zapoznać się z wymogami prawnymi jakie staną przed nami. Zgodnie z art. 29 obecnego prawa budowlanego szklarnie poniżej 25 m2 nie wymagają pozwolenia na budowę. Mimo to 30 dni przed rozpoczęciem robót należy zgłosić zakres planowanej budowy w odpowiednim organie.

Usytuowanie

Kolejnym krokiem przed którym stawia nas nasza decyzja o budowie jest wybranie miejsca dla przyszłej szklarni. Powinna znajdować się przynajmniej 1 m od granic działki jeżeli chodzi o kwestie prawne, natomiast jeżeli chodzi o warunki miejsca pod budowę – należy zwrócić uwagę na dobre nasłonecznienie, oraz w miejscu, które nie jest narażone na silne i częste podmywanie przez pobliskie wody, nie tylko aby nie wypłukiwać ważnych minerałów dla roślin (zależy od podłoża szklarni i jej budowy) ale również aby zabezpieczyć budowlę przed uszkodzeniem fundamentów.

Fundamenty

W zależności od tego co chcemy uzyskać możemy zdecydować się na postawienie fundamentów szklarni, lub nie. Oczywiście ich istnienie znacznie podnosi trwałość budynku, ale nie tylko. Chroni to przed wypłukiwaniem ze szklarni minerałów koniecznym roślinom – które będziemy dostarczać specjalnymi środkami i podłożem. Pozwalają one też na długoletniość takiej konstrukcji. Fundamenty dzielą się rodzajami na słupy z płytami czy wylewki betonowe.

Podłoże

Jak już wcześniej zostało wspomniane – podłoże również gra rolę. Większość koniecznych do życia składników rośliny pobierają z ziemi i nie jest to tylko woda, ale wiele innych minerałów i mikroelementów – dlatego warto zadbać o wybór specjalnego rodzaju podłoża w zależności od hodowli roślin. Inną istotną sprawą jest ukorzenienie roślin – różne wymagają podłoża różnej głębokości, różnych warstw itd.

Na rynku spotamy się z różnymi rodzajami mat, które są dobrym rozwiązaniem, chociaż nie powinno się stawiać na nich wszystkiego – przed ustaleniem podłoża warto zaplanować co będziemy sadzić, czego te rośliny oczekują, oraz zastanowić się, czy będziemy planowali modyfikację podłoża w trakcie użytkowania i dostosować do tego rodzaj szklarni.

Konstrukcja

Co jest dość oczywiste – na trwałość budowli ma wpływ rodzaj konstrukcji, które są różne. Dobrze aby konstrukcja radziła sobie z silnymi wpływami nacisku wiatru i deszczu lub śniegu – w Polsce głównie korzysta się z aluminium i stali, chociaż na rynku są też rozwiązania korzystające z tworzyw sztucznych – co z kolei jest łatwiejsze przy budowie. Czasem spotyka się też drewniane konstrukcje, chociaż rzadziej – należy zadbać o ich dobrą impregnację. Warto wspomnieć, że takie rozwiązanie jest bardzo estetyczne i komponuje się z całym ogrodem.

Pokrycie

Szczególnie ważnym, o ile nie najważniejszym czynnikiem wpływającym na rośliny w środku szklarni jest jej pokrycie. Najczęściej wykorzystuje się folię oraz szkło, ze względu na to, że są to tańsze rozwiązania dostępne na rynku. Niestety nie są one najtrwalsze, szyby często ulegają stłuczeniom a folia porwaniu, więc na rynku pojawiają się inne opcje – takie jak szkło polistyrenowe, płyty poliwęglanowe, szkło akrylowe. Płyty poliwęglanowe to ostatnio szczególnie często wykorzystywana metoda, ze względu na szczególną elastyczność tego surowca – nie jest to może najtańsze rozwiązanie, ale zdecydowanie jest jednym z najtrwalszych i najskuteczniejszych.

Wyposażenie szklarni przydomowej

Myśląc o wyposażeniu takiej szklarni nie bierzemy pod uwagę samych narzędzi i środków chemicznych, ale przede wszystkim nawodnienie i ogrzewanie oraz klimatyzacja szklarni. Najbardziej precyzyjne pod względem nawadniania są nawadniacze kropelkowe – ograniczają koszty w trakcie podlewania i imitują naturalne warunki nawadniania roślin w przyrodzie. Biorą pod uwagę nawadnianie przed budową oczywiście należy rozważyć to w jaki sposób zabezpieczyć szklarnię przed wpływami z zewnątrz lub przesadnym i niekontrolowanym uciekaniem ciepła i wilgoci na zewnątrz – jest to jednak kwestia dotycząca bardziej budowy niż samego wyposażenia. Poza instalacjami niewątpliwie dobrze jest zaopatrzyć szklarnię w płotki, rozdzielacze, półki, stoły etc.

Planowanie

Jak widać zaplanowanie budowy szklarni nie jest takie proste – warto więc rozejrzeć się na rynku również za gotowymi już rozwiązaniami – gotowymi szklarniami do montażu, co znacznie ułatwia i ujednolica oraz skraca czas budowy. Skoro jednak wiemy już nieco o całości – można rozejrzeć się w rodzajach gotowych szklarni oferowanych na rynku i wybierać między nimi.