Jeśli planujesz instalację pompy ciepła przeznaczonej do ogrzewana budynku, warto wiedzieć, że często wykorzystuje się ją również do przygotowania ciepłej wody. Wymaga ona innego zasobnika na ciepłą wodę niż tradycyjny kocioł. Zbiornik ciepłej wody użytkowej, inaczej zasobnik c.w.u., jest niezbędny do magazynowania wody, która zostanie wykorzystana do celów bytowych. Może być stosowany zarówno w mniejszych domkach jednorodzinnych, jak i dużych budynkach wielorodzinnych. Wybór odpowiedniego zasobnika pompy ciepła ma ogromny wpływ na komfort użytkowania i zużycie energii.

Z tekstu dowiesz się:

  • od czego zależy pojemność zasobnika,
  • jak dopasować zasobnik pompy ciepła,
  • jakie urządzenia możesz wybrać,
  • jaki zasobnik będzie dobry dla pompy o wyższej mocy.

Istnieją pompy ciepła przeznaczone wyłącznie do podgrzewania ciepłej wody użytkowej, ale w tym artykule zajmiemy się pompami, których rolą jest również ogrzewanie budynku i przeznaczonymi do nich zasobnikami. Ważne czynniki, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze zasobnika c.w.u. do pompy ciepła, to pojemność, moc cieplna wężownicy, izolacja termiczna, materiał, z którego został wykonany oraz możliwość regulacji temperatury wody.

Zasobnik pompy ciepła – od czego przede wszystkim zależy jego pojemność?

Pojemność zasobnika zależy głównie od liczby osób w gospodarstwie domowym. Zwykle w domu jednorodzinnym na każdą osobę przyjmuje się zużycie ciepłej wody około 50 litrów, gdy w łazience zamontowano standardowy lub oszczędny natrysk.

Dla rodziny 4-osobowej wystarczający jest wtedy zasobnik c.w.u. o pojemności 180-200 l. Jeśli zapotrzebowanie jest większe, należy wybrać zasobnik o większej pojemności np. 300-400 litrów. Dzięki dobrze dobranej pojemności zasobnika i regulacji temperatury wody, można uniknąć niepotrzebnego zużycia energii i zapewnić wysoki komfort w postaci stałego dostępu do ciepłej wody.

Dopasowanie zasobnika do pompy ciepła

Aby dopasować zasobnik do pompy ciepła, trzeba policzyć wymaganą powierzchnię wymiany ciepła, czyli powierzchnię wężownicy w podgrzewaczu. Wężownica musi mieć większą powierzchnię niż w przypadku instalacji z kotłem.

Zwiększenie powierzchni wymiany ciepła spowodowane jest tym, że temperatura pracy pompy jest niższa od temperatury pracy kotła. Z reguły jest to około 55-65°C, w porównaniu do instalacji z kotłem, gdzie temperatura może osiągnąć nawet 80°C. Zmniejszenie różnicy temperatury pomiędzy czynnikiem grzewczym, a wodą w zasobniku, wymusza zwiększenie powierzchni wężownicy.  Przyjmuje się, że minimalna powierzchnia wężownicy to 0,2-0,25 m2/kW mocy, z jaką pompa ciepła pracuje w trybie c.w.u. Jeśli w domu zastosowano pompę ciepła o mocy 7 kW, wtedy potrzebujesz zasobnika c.w.u. z wężownicą o powierzchni co najmniej 1,4-1,75 m2. Zbyt mała powierzchnia wężownicy ogranicza odbiór ciepła i uniemożliwia osiągnięcie oczekiwanej temperatury wody w zasobniku.

Jaki zasobnik CWU do pompy ciepła możesz wybrać?

Zasobniki do pomp ciepła mogą być wykonane ze stali czarnej emaliowanej lub ze stali nierdzewnej. Chociaż to drugie rozwiązanie jest droższe, warto podkreślić, że są one bardziej wytrzymałe i trwałe. Jako materiał izolacyjny najczęściej stosowana jest pianka poliuretanowa. W nowoczesnych zbiornikach stosuje się anodę ochronną jako dodatkowe zabezpieczenie antykorozyjne.

Jednym z popularnych rozwiązań jest pompa ciepła z wbudowanym zasobnikiem. Takie zasobniki mają najczęściej pojemność około 150-200 litrów i są wykonane ze stali nierdzewnej. Całość zajmuje mniej miejsca, bez problemu taka pompa zmieści się w rogu pomieszczenia, takiego jak np. kotłownia czy pralnia. Zalety takiego rozwiązania to również niższa cena i prosta konstrukcja. Pompy ciepła zintegrowane z zasobnikiem c.w.u. posiadają najczęściej grzałkę elektryczną, która służy dogrzewaniu wody, gdy tego potrzebujemy. Wężownica znajduje się w dolnej części zasobnika.

W przypadku większego poboru ciepłej wody, przy większej liczbie domowników lub jeśli korzystamy np. z deszczownicy lub z dużej wanny, zdecydowanie lepiej wybrać zbiornik o pojemności 300-400 litrów jak np. zasobnik VIH RW marki Vaillant, który występuje w wersji standardowej VIH RW/B i z podwyższoną izolacyjnością VIH RW/M. Na rynku dostępne są zasobniki o różnej pojemności. Aby zapewnić sobie komfort użytkowania, warto dostosować to do liczby osób i swoich nawyków. Należy też pamiętać, że decydując się na zakup zasobnika o większej pojemności, trzeba wziąć pod uwagę to, ile miejsca zajmie.

Jeśli pompa ciepła, tak jak np. aroTHERM Split będzie współpracowała z kolektorami słonecznymi, wtedy potrzebny będzie zasobnik z dwoma wężownicami o dość dużej powierzchni wymiany ciepła, jak np. auroSTOR VIH S. Typowe zasobniki przeznaczone do współpracy tylko z kolektorami nie nadają się do połączenia z pompą ciepła, ponieważ górna wężownica zasobnika ma bardzo małą powierzchnię. Należy wybrać zasobnik, który będzie pasował zarówno do kolektorów, jak i do pompy ciepła.

W kwestii podłączenia zasobnika c.w.u., niezależnie od tego jaki typ zasobnika wybrałeś, musi być on zainstalowany zgodnie ze sposobem montażu przewidzianym dla konkretnego modelu. Zasobnik pionowy nie może być zamontowany w poziomie i na odwrót.

Jaki zasobnik CWU do pompy ciepła o wyższej mocy sprawdzi się najlepiej?

Gdy planujesz instalację pompy ciepła o większej mocy, trudno jest znaleźć na rynku podgrzewacz c.w.u. z wężownicą o odpowiedniej powierzchni. Problem ten dotyczy szczególnie budynków, które mają duże zapotrzebowanie na moc grzewczą, a jednocześnie małe zużycie ciepłej wody, np. budynki biurowe.

Dla pompy ciepła o mocy np. 50 kW (kiedy wymagana powierzchnia wężownicy to około 10-12 m2) potrzebowalibyśmy połączenia dwóch pogrzewaczy o pojemności 500 l. Przy niskim zużyciu ciepłej wody, nie ma potrzeby stosowania zasobników c.w.u. o tak dużej pojemności. Rozwiązaniem w takiej sytuacji jest zastosowanie zasobnika ciepłej wody użytkowej i zasilenie go poprzez dodatkowy wymiennik ciepła oraz pompę ładującą. Dodatkową zaletą tego rozwiązania jest możliwość równomiernego podgrzania wody w całej objętości zasobnika.

Zasobnik c.w.u. to ważny element dla całej instalacji ciepłej wody użytkowej. W trakcie procesu projektowania instalacji współpracującej z pompą ciepła, ważne są dokładne dane dotyczące rodzaju budynku i jego przeznaczenia, jak i również informacje, które pozwolą Ci dobrać właściwą technologię przygotowania ciepłej wody. Dokładne informacje pozwolą na znalezienie optymalnego, bezpiecznego rozwiązania, które zarazem zapewni odpowiedni komfort, jak i racjonalny poziom kosztów inwestycyjnych oraz eksploatacyjnych.