Łóżko z palet z szufladami to doskonałe rozwiązanie, kiedy dysponujemy ograniczonym budżetem. Mało tego, można je z powodzeniem wykonać samodzielnie? Poniżej znajdziesz praktyczne wskazówki.

Jak zrobić samemu łóżko z palet z szufladami?

Po pierwsze poszukaj w swoim mieście firm, które zajmują się handlem europaletami (możesz je również zamówić przez internet). Na dwuosobowe łózko na paletach o wymiarach 240×240 cm będziesz potrzebować 6 sztuk (80×120 cm) palet. Jedna paleta kosztuje 25-40 zł. Pamiętaj, aby używać europalet wykonanych w całości z litego drewna sosnowego z klockami włącznie.

Kiedy palety dotrą do Twojego domu, musisz je w pierwszej kolejności dokladnie wyszlifować. Najlepiej użyć do tego struga elektrycznego i szlifierki taśmowej — obróbka jednej palety powinna zająć 1,5 godziny. Szlifowanie szlifierką oscylacyjną zajmie ok. 5 godzin.

Po oszlifowaniu palet należy wypełnić przerwy pomiędzy deskami sosnowymi listewkami (szerokość każdej powinna wynosić 4 cm, grubość ok. 2 cm). Po wyszlifowaniu i przybiciu listewek uzyskasz jednolitą powierzchnię, która zabezpieczy łóżko na paletach przed zanieczyszczeniami.

Łóżko z palet | EACREATOINS - meble z palet
Łóżko z palet z szufldami

Kolej na szuflady, które zostaną zamontowane na dłuższych bokach palet. Dwuosobowe łóżko na paletach pomieści 4 szuflady. Do wykonania każdej będziesz potrzebować deski sosnowej o szerokości 9,5–10 cm, grubości 2 cm i długości min. 2 m (cena takiej deski to 15–20 zł). Szerokość szuflady otrzymasz po wymierzeniu odległości pomiędzy dwoma najbliższymi klockami. Natomiast głębokość to odległość pomiędzy pierwszą a środkową deseczką palety. To daje gwarancję, że szuflada nie wypadnie. Dalej:

  1. Deskę potnij na 4 elementy: 2 jednakowe boczne oraz frontowy i tylny – również jednakowej długości. Boki i tył zbij gwoździami, a później przymocuj front. Jeśli zależy Ci na efekcie estetycznym, użyj kątowników. Na froncie nie będzie widać gwoździ, a kątowniki ukryją się we wnętrzu szuflady. Dno wykonaj z dociętej na wymiar płyty wiórowej lub sklejki i przybij je długimi gwoździami.
  2. Prowadnice można wykonać z listewek. Listewki o szer. 5 cm, grubości 0,5 cm i długości 100 cm (cena listewki – 7 zł) potnij na 2 równe części, które przybij do dolnych zewnętrznych i wewnętrznych deseczek palety (frontowej i środkowej). Prowadnice powinny być odsunięte od ich brzegów o ok. 4 cm. Wtedy szuflady schowają się delikatnie do środka.
  3. Kiedy szuflady będą gotowe, zamknij boki łóżka. Nie jest to konieczne, ale jeśli się zdecydujesz, dokup po jednej metrowej desce na paletę (szerokości 9,5–10 cm; grubość 2 cm).

Łóżko na paletach z szufladami można pomalować bejcą, jeśli zależy nam na podkreśleniu sosnowych słojów, lub kryjącą farbę akrylową. Będziesz potrzebować 3,5 litra. Pół litra bejcy to wydatek rzędu 16–20 zł, a farby 20 zł. Łóżko z palet należy pomalować dwukrotnie. Po wyschnięciu należy nałożyć jeszcze warstwę lakieru akrylowego, który zabezpiecza kolor przed wycieraniem się. Lakier może być półmatowy lub błyszczący, w zależności od upodobań. Na łóżko na paletach wystarczą 2 litry w cenie 40 zł/litr.

Kiedy łóżko wyschnie, należy wywiercić otwory na uchwyty do szuflad. Będziesz potrzebować wiertła o średnicy 1–1,5 cm. Wykonaj 2 symetryczne otwory w odległości ok. 20 cm od brzegów szuflady. Przewlecz przez nie sznur, zwiąż go z tyłu, delikatnie zmocz węzeł, a końcówki owiń taśmą malarską. Te ostatnie czynności zabezpieczą sznur przed rozwiązaniem.

Marzysz o zagłówku w swoim łóżku To nic trudnego. Do jego wykonania będziesz potrzebować litą deskę sosnową o długości 250 cm, szerokości 30 cm i grubości minimum 4,5 cm. Nie kupisz jej w markecie budowlanym. Musisz wybrać się do tartaku albo do stolarza. Oszczędzisz sobie pracy, wybierając na zagłówek na łóżko na paletach deskę oheblowaną. Niestety, jej cena dochodzi do 400 zł. Pamiętaj, aby pomalować deskę tak samo, jak palety.

Czas na montaż. Weź po dwie palety, których krótsze boki od spodu połącz za pomocą 4 metalowych płaskowników o szer. 4 cm i dł. 12 cm. Otrzymasz 3 elementy, które możesz ustawiać w sypialni. Teraz przykręć zagłówek na łóżko na paletach. Będziesz potrzebować 6 stalowych kątowników, wygiętych pod kątem 35 stopni. Możesz próbować wygiąć je samodzielnie albo udać się do ślusarza. Kątowniki powinny być zlicowane z brzegiem palet. Montuje się je na wkręty o dł. min. 5 cm, by przewiercić się przez deskę i klocek jednocześnie. Dzięki temu konstrukcja będzie sztywna. Na kątowniki połóż deskę i przykręć wkrętami o dł. 4,5 cm.

Łóżko z palet z szufladami — koszt wykonania

Łóżko z palet z szufladami samodzielnie wykona się w 3-4 dni (pracując po 8 godzin dziennie). Koszt materiałów to 800–1000 zł, bez zagłówka – 600 zł. Najtańszy jest wariant ekonomiczny, czyli łóżko na paletach bez wypełnień i szuflad. Łóżko z palet tylko przeszlifowane i pomalowane kosztuje ok. 400 zł. Na koniec pozostaje wybór materacu, ale to już jest koszt zależny od upodobań.