Rachunki za ogrzewanie to jeden z najbardziej dotkliwych kosztów eksploatacji budynku. Dowiedz się jak je zmniejszyć.
Niemal trzy czwarte energii jakie zużywają domy jednorodzinne jest przeznaczone na ogrzanie budynku. Wynika to w praktyce z różnych czynników, które wpływają znacząco na straty ciepła. Są to między innymi nieszczelne okna czy ściany. Stosując odpowiednie materiały i produkty do izolacji można zredukować jednak straty ciepła nawet o połowę. Oczywiście przełoży się to potem na znacznie niższe rachunki za ogrzewanie. W dalszej części artykułu postaramy się podpowiedzieć jakie są najbardziej skuteczne sposoby na redukcję strat ciepła w domu.
Straty ciepła w domu – główni winowajcy
Większość strat ciepła w domu spowodowana jest przez mosty termiczne czyli miejsca o wysokiej przenikliwości cieplnej. Będą to wszystkie newralgiczne punkty przez które ciepło szybko ucieka z budynku. Główne straty ciepła odbywają się za przyczyną błędnie wykonanej izolacji cieplnej, niskiej jakości stolarki okiennej i drzwiowej oraz ustawieniu podłogi zaraz na gruncie. Oprócz tego do kluczowych miejsc strat ciepła zaliczyć należy dach, poddasze oraz balkony.
Jak sprawdzić gdzie ciepło ucieka w domu?
Jeżeli podejrzewacie, że w waszym domu występują poważne straty ciepła, ale nie macie pewności gdzie to najprostszym i jednocześnie najskuteczniejszym sposobem jest skorzystanie z kamery termowizyjnej. Przy jej pomocy będziecie w stanie jasno wskazać kluczowe miejsca wymagające interwencji.
W jaki sposób zminimalizować starty ciepła w budynku?
Najbardziej oczywistym sposobem na redukcję start ciepła jest uwzględnienie ich już na etapie budowy domu. Stosując prosty projekt o zwartej bryle, stosunkowo niewielkiej powierzchni i wykorzystując odpowiednio grubą izolację będzie można zapobiec poważnym stratom ciepła. Jednocześnie nie należy oszczędzać na wysokiej jakości stolarce okiennej oraz drzwiowej.
Jak ograniczyć rachunki za ogrzewanie?
Co jednak w przypadku, gdy już mieszkacie w domu, w którym występują poważne straty ciepła? Pierwszym krokiem powinna być inwestycja w system automatyki domowej odpowiedzialnej za sterowanie urządzeniami grzewczymi. Odpowiednio dobrane sterowniki, piec gazowy oraz grzejniki pozwolą utrzymać w pomieszczeniach zaplanowane ramy temperaturowe w wyznaczonych porach. Szczególnie te ostatnie są często zaniedbywanym elementem wyposażenia. Dobrze dobrany pod względem parametrów grzejnik o przyjemnym dla oka wyglądzie przełoży się na efektywne ogrzewanie pomieszczeń. Duży wybór grzejników można znaleźć na przykład w sklepie – https://hydromat.com.pl/. Oprócz tego sugerujemy rozważyć inwestycję w system rekuperacji, który opiera się na odzyskiwaniu energii, która ucieka poprzez wentylację w domu. Będzie to dodatkowy komponent redukujący ogólne straty ciepła.
Zadbaj o niższe rachunki za ogrzewanie
Jeżeli zatem zależy wam na zmniejszeniu rachunków za ogrzewanie to musicie pamiętać o odpowiedniej izolacji budynku, czyli jednorazowej inwestycji, która potem w perspektywie czasu pozwoli znacząco zaoszczędzić na rachunkach. Oprócz tego nie należy oszczędzać na dobrych drzwiach i oknach. Sugerujemy również rozważenie inwestycji w system rekuperacji oraz zakup nowoczesnej automatyki grzewczej w tandemie z nowoczesnym źródłem ogrzewania jak kocioł kondensacyjny, co pozwoli odpowiednio sterować temperaturą w domu.