Niektóre wnętrza wyglądają na chłodne oraz mało przytulne i to pomimo tego, iż są otoczone jasną i ciepłą kolorystyką, a nie – jak mogłoby się zdawać – czarnymi i przytłaczającymi barwami. Skoro więc nie kolorem, to czym innym można ocieplić ich wizerunek? Czy koc bawełniany poradzi sobie z tym zadaniem, czy lepiej zrobi to duża żywa roślinka?
1 – bajeczne oświetlenie
Nie chodzi tu wyłącznie o działanie światła i jego oczywistą zdolność do rozjaśniania przestrzeni, a bardziej o jakże przyjemny design miękkich materiałowych abażurów i szklanych kloszy otaczających lampy zawieszone na długich słomianych sznurach.
Oświetleniowe dodatki odgrywają ważną rolę we wnętrzach. Ocieplają je swoim wizerunkiem, a ponadto rozjaśniają za sprawą dodatkowego oferowanego światła.
2 – koce i pledy
Jeszcze lepszy efekt wizualny od lamp zapewnią typowe dekoracje materiałowe. W ich przypadku wykonanie odgrywa kluczową rolę. Jeżeli koc, pled lub dywan mają ocieplić wnętrze, muszą być wykonane z jakiegoś przyjemnego i miękkiego materiału, jak najmilszego w dotyku.
Kanapa pokryta kocem bawełnianym od razu zachęci do tego, by wygodnie się na niej rozłożyć, a łóżko przyozdobione dużą ilością uroczych małych poduszek nakłoni do zrobienia sobie krótkiej drzemki przy książce. Tekstylne dekoracje kojarzą się z ciepłem domowego ogniska. Człowiek naturalnie chce się nimi otaczać.
3 – książki
Bawełniany koc, poduszki i duże lampy otoczone jasnymi abażurami aż proszą się o towarzystwo książek. Nie są to może zbyt oczywiste dekoracje dla domostw, jednakże nic nie stoi na przeszkodzie, by wykorzystać je właśnie w roli ozdobnego dodatku, który przy okazji będzie też praktycznym elementem wyposażenia.
Książki można porozkładać na półkach zawieszonych na ścianach albo umieścić na wysokich wąskich regałach. Znajdzie się na nie miejsce i w sypialni, i w salonie, i nawet w kuchni, w której można przechowywać chociażby podręczniki kulinarne i własne zeszyty z przepisami.
4 – ciepłe kolory
Dobrym zakończeniem tematu będzie ponowne zwrócenie się w kierunku kolorów. Mają one jednak duże znaczenie, dlatego warto w odpowiedni sposób dobierać je do pomieszczeń.
Koc bawełniany wygląda o wiele przytulniej i cieplej, gdy ma odcień głębiej pomarańczy albo słomkowej żółci. Czarne barwy przytłaczają, jasne z kolei ożywiają. Znaczenie ma też ich tonacja, dlatego jeśli chce się ocieplić wizerunek wnętrza, zawsze warto celować w te cieplejsze wersje różnych kolorów.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy VEGE HOME