Wybór najlepszego agregatu do zasilania awaryjnego domu jednorodzinnego zależy od wielu czynników, między innymi konkretnych potrzeb energetycznych, budżetu i osobistych preferencji. O czym warto pamiętać przy wyborze generatora do domu?

Typ generatora

Zasilanie awaryjne domu może być prowadzone z użyciem dwóch typów generatorów:

  • Generatory przenośne – są wszechstronne i ekonomiczne. Mogą zasilać podstawowe urządzenia i urządzenia podczas awarii.
  • Generatory stacjonarne – są zainstalowane na stałe i włączają się automatycznie w przypadku przerwy w dostawie prądu. Mogą zapewnić bezproblemowe zasilanie awaryjne całego domu.

Wymagania dotyczące zasilania

W celu wyboru odpowiedniego agregatu należy wyliczyć swoje zapotrzebowanie na energię w oparciu o podstawowe urządzenia i systemy, które mają działać podczas przestoju w dostawie prądu, na przykład są to oświetlenie, lodówka, urządzenia do ogrzewania, pompa wodna i niezbędna elektronika.

Trzeba zwrócić uwagę na to, by moc generatora podawana w watach odpowiadała obliczonemu obciążeniu lub przekraczała je.

Źródło paliwa

Generatory prądotwórcze mogą być zasilane różnymi paliwami, w tym benzyną, propanem, gazem ziemnym i olejem napędowym.

Warto także wziąć pod uwagę dostępność i koszt paliwa w sytuacji awaryjnej, na przykład agregat na gaz w butli będzie prosty w obsłudze, ale konieczne będzie każdorazowe udanie się do punktu sprzedaży butli gazowych.

Cena

Generatory przenośne są na ogół bardziej przyjazne dla budżetu niż generatory rezerwowe przeznaczone do montażu stałego.

Z drugiej strony generatory stacjonarne oferują jednak większą wygodę, ale wiążą się z wyższymi kosztami początkowymi, wydatkami na instalację tego typu sprzętu.

Sposób montażu i obsługi

Generatory stacjonarne wymagają przy tym profesjonalnej instalacji przez licencjonowanego elektryka, co zwiększa całkowity koszt. Mogą uruchamiać się automatycznie w razie przestojów w dostawie energii.

Generatory przenośne są stosunkowo łatwe w konfiguracji, ale wymagają ręcznej obsługi i regularnego uzupełniania paliwa.

Czas działania

Przed zakupem trzeba określić, jak długo generator ma działać nieprzerwanie podczas przestoju.

Gdy potrzebny jest dłuższy czas pracy, można wybrać generatory z większymi zbiornikami paliwa lub funkcjami oszczędzającymi paliwo, zapewniającymi dłuższy czas pracy.

Poziom hałasu

Zwróć uwagę na poziom hałasu generatora, zwłaszcza jeśli znajduje się on w pobliżu obszarów mieszkalnych.

Marka

Wybierz renomowaną markę generatorów, znaną z niezawodności i trwałości. Przed zakupem warto także sprawdzić opinie na jej temat i na temat jej sprzętu online.