Polski producent systemów domofonowych, firma Aco sp. z o.o. sp.k., we współpracy z Uniwersytetem Artystycznym im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu, zorganizowali konkurs wzorniczy dla studentów uczelni pod nazwą „Doświadczenie pozytywnego odbioru”. Celem konkursu było zaprojektowanie nowoczesnego odbiornika domofonowego, który nie tylko będzie funkcjonalny, ale także wpisze się w obecne i przyszłe trendy mieszkaniowe, stając się elementem dekoracyjnym wnętrz.
Jury konkursu, w skład którego wchodzili uznani wykładowcy Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu oraz przedstawiciele firmy Aco, oceniało zgłoszone prace pod kątem walorów estetycznych, funkcjonalności, wszechstronności oraz dostosowania do potrzeb różnych użytkowników, w tym osób z niepełnosprawnościami. Projekty musiały nie tylko spełniać wysokie standardy wzornicze, ale także odpowiadać na realne potrzeby użytkowników w dynamicznie zmieniającym się środowisku mieszkaniowym.
Po burzliwych obradach, jury wyłoniło zwycięzców konkursu:
- Pierwsze miejsce: Zofia Krzyżanowska za projekt „Inclue”, odbiornik domofonowy zaprojektowany zgodnie z ideą inkluzywności. Pod względem funkcjonalności uwzględnia osoby niesłyszące i niewidzące, a jednocześnie swoją ergonomią zapewnia wygodę każdemu użytkownikowi. O jego wartości stanowią : przemyślana budowa, minimalistyczny wygląd i możliwość łatwego rozbudowywania urządzenia o dodatkowe funkcje.
- Drugie miejsce: Mateusz Żurowski za projekt „Nano” – w dobie rozwoju aplikacji, często obsługiwanych bezdotykowo, pojawia się tęsknota za manualnym doświadczaniem funkcji obsługi urządzeń. Projekt realizuje koncepcje bezpośredniego i prostego kontaktu z mechanicznymi przyciskami domofonu. „Oldschollowa” obudowa nowoczesnej technologii. W aspekcie architektury wnętrz domofon posiada możliwość customizacji wykończenia panelu frontowego w dowolnym materiale.
- Trzecie miejsce: Karol Kania za projekt „Kuru” – futurystyczna wizja domofonu, w której najważniejsze jest doświadczenie produktu poprzez konkretne gesty użytkownika, obsługującego domofon. Okrągła forma produktu jest adresowana dla wszystkich osób, poszukujących niecodziennych i interesujących projektowo rozwiązań, które będą pełnić we wnętrzu rolę nie tylko funkcjonalną, ale i dekoracyjną.
Jury przyznało również trzy wyróżnienia dlaJagody Kopij (za projekt „Universal”), Zofii Wawrzynowicz (za projekt „Touch”) oraz duetu projektowego: Grażyna Olejniczak i Dominika Rozmus (za projekt „OIO”)
Jesteśmy dumni z wysokiego poziomu prac zrealizowanych w ramach konkursu. Pokazaliście, że potraficie tworzyć projekty, które są nie tylko estetyczne, ale również bardzo innowacyjne i funkcjonalne. Wierzymy, że takimi projektami będziecie mogli tworzyć przyszłość wzornictwa, łącząc funkcjonalność, troskę o potrzeby użytkowników i estetykę – podkreślił prezes firmy Aco, Szymon Nowak, gratulując laureatom.
Poza nagrodami finansowymi, finaliści otrzymali możliwość współpracy i koordynowania prac podczas wdrażania swoich projektów do produkcji. Dodatkowo, ich prace zostaną zaprezentowane klientom firmy Aco na zamkniętej wystawie, która odbędzie się w siedzibie spółki.
Jest to już drugi konkurs wzorniczy zorganizowany we współpracy Katedry Designu UAP oraz firmy Aco. Wcześniejsza edycja, zatytułowana „Strefa wejścia – Komunikacja”, obejmowała projekty niestandardowych paneli domofonowych do domów jednorodzinnych. Obecnie w firmie trwają prace nad wdrożeniem jednego ze zwycięskich projektów z tej edycji.