Proces łączenia kabli i przewodów w instalacji elektrycznej nie musi być skomplikowany czy czasochłonny – niekiedy wystarczy po prostu zmienić metodę działania. Naszym zdaniem wystarczy sięgnąć po złączki szynowe. Czym są te elementy i jak mogą ułatwić Ci codzienną pracę w elektromontażu?

Czym jest złączka szynowa? Krótka charakterystyka

Złączkę szynową należy zaliczyć do kategorii osprzętu elektroinstalacyjnego. Jest to element stosunkowo niewielkich rozmiarów, jednak o sporej funkcjonalności. W mowie potocznej możesz spotkać się również z takimi określeniami tych przedmiotów, jak zugi lub złączki listwowe. Wszystkie te nazwy odnoszą się jednak właśnie do tego samego osprzętu.

Złączki dzielimy na

  • gwintowe — są to elementy do połączeń przewodów oraz elementów, stosowanych w układach pneumatycznych. Najczęściej stosuje się je w urządzeniach ciśnieniowych w instalacjach przemysłowych i zakładach produkcyjnych.
  • bezśrubowe — produkty służące do łączenia żył przewodów miedzianych oraz aluminiowych. Wszystko to odbywa się bez konieczności przykręcania ręcznego zacisków śrubowych podczas montażu.

Próbując w wielkim skrócie opisać funkcję, jaką pełnią złączki szynowe w instalacji należałoby określić je mianem elementów porządkujących i jednocześnie łączących przewody elektryczne w rozdzielnicach. Zgodnie z samą nazwą, złączki przystosowane są do montażu na szynie DIN.

Ponieważ złączki szynowe dostępne są w wielu wariantach kolorystycznych i rozmiarowych, doświadczony monter bez większego trudu opracuje czytelny, świetnie uporządkowany układ w każdej rozdzielnicy czy szafie sterowniczej. Złączki zamontowane na listwach służą do wyprowadzania z nich wejść oraz wyjść pod użytek urządzeń elektrycznych. Obudowę złączki szynowej tworzy trwały materiał z tworzywa sztucznego, co zapobiega uszkodzeniom mechanicznym, nawet przy intensywnej eksploatacji osprzętu.

Wybierz mądrze – wygoda i bezpieczeństwo stosowania złączek szynowych

W zależności od zastosowanego sposobu łączenia przewodów, złączki szynowe zapewniają stabilne podłączenie względem siebie poszczególnych przewodów elektrycznych. Obecnie możesz zdecydować się na złączki wyposażone na przykład w zaciski klatkowe, samozaciskowe czy sprężynowe. Bez większego trudu dostosujesz konstrukcję złączek do własnych potrzeb instalacyjnych.

Musisz także wiedzieć, że złączki szynowe produkowane są w wielu wariantach umożliwiających łączenie przewodów w zależności od ilości torów przypadających na złączkę. Do tych najpopularniejszych modeli należy osprzęt jednotorowy – za jego pomocą połączysz przewody do jednego bieguna. Potrzebujesz czegoś więcej? W sprzedaży znajdziesz złączki szynowe piętrowe, czyli mówiąc inaczej wielotorowe. W ich przypadku zyskujesz nieco więcej możliwości ustrukturyzowania połączeń w rozdzielnicy – możesz tworzyć spersonalizowane konfiguracje, by nadać całemu schematowi instalacji określony porządek.

Co więcej, złączki szynowe to doskonałe rozwiązanie, jeżeli przygotowujesz prefabrykowane szafy sterownicze czy rozdzielnice. Wcześniej zamontowanie ich w ramach modułowego wyposażenia osprzętowego znacznie skróci czas pracy związanej już z bezpośrednim założeniem i podłączeniem całości do instalacji elektrycznej.

Złączki szynowe – opłacalne?

Nadal nie masz pewności, czy złączki szynowe są faktycznie tak korzystnym rozwiązaniem technologicznym? W takim razie przyjrzyjmy się podsumowaniu najważniejszych informacji na ich temat:

  • w klarowny sposób porządkują poszczególne elementy instalacji dzięki dostępności różnych kolorów i rozmiarów,
  • stabilnie i trwale łączą ze sobą przewody elektryczne,
  • skracają czas konieczny do zmontowania i podłączenia całej rozdzielnicy,
  • dzięki nim ułatwiony zostaje proces serwisowania czy modernizacji szafy sterowniczej lub rozdzielnicy.

Jako doświadczony elektromonter z pewnością stosujesz złączki szynowe w codziennej pracy. Jeżeli jesteś osobą, która szuka odpowiedniego rozwiązania do swojego domu czy biura, zawsze zalecamy konsultację z fachowcem, który zadba o prawidłowe dobranie rodzaju złączek oraz ich bezpieczny montaż! Wybierz także profesjonalny sklep elektryczny, który zadba o najwyższą jakość produktu!