Domowa uprawa ziół może przynieść wiele korzyści. Po pierwsze w każdej chwili mamy dostęp do świeżych, niepryskanych i pięknie pachnących ziół, ponadto ich aromat, który roznosi się po całej kuchni, skutecznie odstrasza owady oraz inne insekty. Jak hodować zioła w kuchni? Gdzie je postawić? Które nadają się do hodowli w doniczkach? Na wszystkie pytanie znajdziesz odpowiedź w poniższym artykule.

Które zioła najlepiej nadają się do domowej hodowli?

Wybierając zioła do kuchni, na początek warto wybrać te, które przydadzą się podczas gotowania i przygotowywania posiłków. Mogą to być:

  • Bazylia, której anyżowy smak i intensywny goździkowy aromat może wzbogacić niejedną przyprawę. Bazylia jest znana ze swoich właściwości antyoksydacyjnych, zawiera również dużo witamin (A, K i C) oraz magnez, żelazo, potas i wapń. Najlepiej zasiać ją wczesną wiosną.
  • Szczypior, który pobudza apetyt i stanowi świetny dodatek do twarogu, jajek oraz zup. Zawiera łatwo przyswajalne witaminy C, A, K, B2 i E oraz związki żelaza, wapń, potas i kwas foliowy. Wyhodować go można z każdej cebuli, zarówno białej, jak i czerwonej – ale najlepiej nadają się do tego małe cebulki (tzw. dymki).
  • Kolendra, której wyraźny smak oraz aromat świetnie sprawdzi się w połączeniu z rybami, zupami oraz potrawami kuchni indyjskiej. Kolendra pomaga utrzymać prawidłowy poziom cukru we krwi, pozytywnie wpływa na wątrobę i wspomaga trawienie. Najlepiej zasiać ją latem — wyrasta dość szybko, ale trzeba zapewnić jej dużo słońca i wody.
  • Oregano, które pasuje niemal do wszystkiego: do mięs, sosów, sałatek, owoców morza, pizzy i zapiekanek. Oregano zawiera dużo witaminy C, a także A, E, K i witaminy z grupy B, jest także źródłem błonnik, pomaga w problemach z trawieniem. Najlepiej czuje się w bardzo dobrze nasłonecznionym miejscu, zwróconym na południe lub zachód. Lubi również dużo wilgoci.
  • Majeranek, który idealny jest do potraw ciężkostrawnych. Jego korzenny aromat doskonale współgra z pieczeniami, zupami i ziemniakami, świetnie nada się również jako aromat do herbaty. Majeranek przynosi ulgę przy problemach z żołądkiem i jelitami. Warto ustawić go blisko okna, gdyż najlepiej rośnie w dobrym nasłonecznieniu i lekko wilgotnej glebie, która przepuszcza powietrze.
  • Mięta, której odświeżający aromat idealnie nadaje się do napojów i soków. Właściwości lecznicze mięty sprawiają, że przydaje się przy zgadze, wzdęciach oraz nudnościach. Uprawiać należy ją na stanowisku półcienistym, gdyż zbyt dużo słońca może poparzyć listki. Mięta lubi też dużo wody, dlatego należy ją regularnie podlewać.
  • Melisa, która jest doskonałym dodatkiem do wszelkich sałatek i deserów i nadaje im orzeźwiający, lekko cytrynowy posmak. Melisa pomaga przy zasypianiu. Lubi nasłonecznione, osłonięte od wiatru i wilgoci miejscu. Wymaga gleby odpowiednio spulchnionej i dobrze nawapnionej – dobrym rozwiązaniem będzie kompostowanie.
  • Rozmaryn, który szczególnie pasuje do kuchni hiszpańskiej oraz meksykańskiej, a także do pieczonych ziemniaków. Dobrze czuje zarówno na dobrze oświetlonym, jak i półcienistym stanowisku, należy go jednak oszczędnie podlewać.
  • Pietruszka, która pasuje do zup, mięs, sosów, sałatek i potraw świątecznych. Zawiera duże ilości witamin A i C oraz sole mineralne i żelazo. Lubi dużo światła i wody, ale trzeba uważać na nią latem, gdyż najlepiej czuje się w nieco chłodniejszych miejscach.

Zioła w kuchni aranżacje

Jeśli chcesz hodować zioła w domu, musisz zadbać o odpowiednie dla nich miejsce. Może to być parapet lub blat kuchenny niedaleko okna, gdyż bez stałego dopływu światła rośliny te nie będą rosnąć. Można także powiesić zioła w kuchni na ścianie. To świetne rozwiązanie, jeśli na parapecie kuchennym nie ma za wiele miejsca.

Kluczowy jest także dobór odpowiednich pojemników. Doniczki na zioła w kuchni nie powinny być zbyt głębokie, wystarczająca będzie taka o głębokości 20 cm. Jeśli chodzi o osłonkę, to doskonale sprawdzą się zarówno doniczki ceramiczne lub z gliny, jak i pojemniki z metalu czy też z betonu. Zioła można także umieścić w wiklinowych koszach lub drewnianych skrzynkach.

Wybrane pojemniki na zioła należy następnie odpowiednio przygotować. Mimo że zioła w kuchni wymagają częstego podlewania, to z wodą nie należy przesadzić — może to grozić przegniciem korzeni. Dlatego doniczki i pojemniki powinny posiadać otwory o średnicy co najmniej 1 cm, przez które będzie odpływał nadmiar wody. Na dnie każdego pojemnika należy także ułożyć 2,3-centymetrową warstwę żwiru, małych kamieni lub potłuczonej ceramiki — ułatwi to odpływ wody i zapewni stały dopływ tlenu korzeniom.

Aby wyhodować zioła, można użyć nasion, sadzonek lub zacząć od roślin już zadomowionych w doniczkach.

Zioła w kuchni — inspiracje

Jeśli chcesz oryginalną dekorację z ziół, zamiast sztampowych doniczek, możesz użyć na przykład puszek po herbacie, z których wyrastać mogą kruchy szczypior, ostra bazylia i aromatyczny tymianek.

Innymi pomysłem może być umieszczenie ziół w słoikach przytwierdzonych do desek, które trafiły na ścianę, tworząc piękną dekorację. Każdy z pojemników można podpisać za pomocą kredy.

Jeśli w Twojej kuchni znajduje się wolna ściana, to możesz umieścić na niej pionową grzędę na zioła. Do jej wykonania wystarczy odpowiednio przerobiona paleta lub gotowy pojemnik, w którym tylko zasadzisz zioła. Gdy puszczą smakowite pędy, donica zmieni się w zieloną ścianę.

Oryginalnym pomysłem może być także przytwierdzenie donic z ziołami do sufitu. Taka aranżacja wymaga niestety zastosowania specjalistycznych pojemników, tzw. sky planters, które kosztują ponad 100 złotych, ale efekt z pewnością zaskoczy wszystkich.

Zioła w doniczce czy miniszklarence?

Jeśli posiadamy niewielkie krzaczki, które mają spełniać przede wszystkim funkcję ozdobną, to możemy umieścić je w miniszklarence. Do wyboru mamy osłonki utrzymane w stylu minimalistycznym i nowoczesnym oraz rustykalne lub retro. Warto postawić na model z otwieranym daszkiem, który zapewni dobrą cyrkulację powietrza i łatwiejszą regulację temperatury w szklarence.

Do ziół wysokich zdecydowanie lepiej nada się doniczka, która umożliwi im swobodny wzrost. Przy wyborze donicy należy przede wszystkim zwrócić uwagę na ukorzenienie rośliny. Jeśli korzenie są mocno rozbudowane, najlepsza będzie doniczka głęboka. Niektóre zioła, jak na przykład tymianek lub majeranek mogą rosnąć w płaskich pojemnikach.

Donice w różnych rozmiarach oraz o różnych wysokościach mogą stworzyć ciekawą kompozycję na parapecie, a my możemy ułożyć nasze zioła tak, aby każda roślinka miała dobry dostęp do promieni słonecznych.