Bajecznie kolorowy zatrwian wrębny (Limonium sinuatum) to roślina ozdobna, która dzięki pięknym i intensywnym barwom swoich kwiatów wprowadzi na ogrodowe rabatki więcej energii! Kwitnie od lipca do września, tworząc w tym czasie barwne wiechy mieniące się kolorami czerwieni, różu, fioletu, błękitu, żółci i bieli. Mało tego, świetnie nadaje się również na cięte bukiety.
Jak sadzić zatrwian?
Idealnymi warunkami do sadzenia zatrwianu wrębnego są: stanowisko słoneczne i wcześniej przygotowane podłoże przepuszczalne, żyzne, średnio suche. Gleba może mieć odczyn lekko zasadowy. Dużą zaletą tej rośliny jest to, że dobrze poradzi sobie też na glebach gliniastych i nieco cięższych. Jak sadzić zatrwian? Można to zrobić na dwa sposoby:
- Z nasion – wysiewamy je w marcu, ale nie wprost do gruntu, a w pomieszczeniu, ewentualnie pod inspektem. Nasiona kupimy w każdym sklepie ogrodniczym.
- Z rozsad – do gruntu wsadza się je dopiero w drugiej połowie maja, czyli w czasie, kiedy nie ma już przymrozków, na które zatrwian jest wrażliwy. Między sadzonkami zostawiamy odstęp około 30 cm, tak by mogły się swobodnie rozrastać.
Oryginalnie zatrwian rośnie w klimacie śródziemnomorskim, w południowej Europie, północnej Afryce i na Wyspach Kanaryjskich, dlatego jest dość odporny na suszę. Mimo tego, przy długich okresach upałów należy go podlewać, a przed początkiem lata lub wiosną również nawozić nawozami mineralnymi.
Jak długo wschodzi zatrwian?
Roślina sadzona z nasion w marcu, będzie miała pierwsze siewki już po około 2-4 tygodniach. W maju przenosimy je do ogrodu, na miejsce docelowe, a kwitnienia możemy spodziewać się już w lipcu. Jak długo wschodzi zatrwian? Jak widać, ten gatunek należy do dość szybko rosnących, przy czym trzeba go regularnie odchwaszczać, tak, by miał szansą się optymalnie rozwinąć.
Jak pikować zatrwian?
Ważnym elementem pielęgnacji rośliny sadzonej z nasion jest jej pikowanie. Jak pikować zatrwian? Podrośnięte siewki, które wsadziliśmy w doniczce lub pod inspektem, pikuje się zachowując między nimi 5-6 cm odległości i zostawia tak do dalszego wzrostu. Dopiero w drugiej połowie maja wsadzamy je na miejsce stałe, pamiętając o odstępach około 30 cm między roślinami.
Czy zatrwian jest roślina wieloletnia?
Niestety nie. Urokiem zatrwianu wrębnego będziemy się cieszyć rok, maksymalnie dwa lata. Gatunek ten należy do roślin jednorocznych, dwuletnich, ale ponieważ jego uprawa nie wymaga wiele pracy, swobodnie po tym czasie można wsadzić w gotową ziemię nowe sadzonki. Istnieje kilka odmian wieloletnich zatrwianów, jak np. tatarski, ale różni się od wrębnego intensywnością kolorów.
Zatrwian wrębny – odmiany
Wyróżniamy kilka podstawowych odmian zatrwiana. W polskich warunkach klimatycznych dobrze przyjmuje się „White” – odmiana biała, „Rose” – różowa, „Pale Blue” – ciemnoniebieska, „Darc Blue” – fioletowa i „Yellow” – żółta.