W sercu leśnego krajobrazu włoskiego parku termalnego powstały „Zielone Domki”, idealne miejsce na odprężający odpoczynek, które pozwala całkowicie zatracić się w otaczającej przyrodzie, nie rezygnując z komfortu życia codziennego. Projekt Studia Apostoli pozwolił na niezwykłe połączenie wnętrz z naturą, gdzie flora, niekiedy w bardzo dosłowny sposób, wtapia się w przestrzeń domków.

„Zielone domki”

Zaledwie 20 minut od centrum Padwy, w enklawie Terme Preistoriche Resort & Spa, można uciec od miejskiego zgiełku i zanurzyć się w spokoju natury. „Zielone Domki”, otoczone lasem, są prawdziwie zintegrowane z przyrodą. Architekci ze Studia Apostoli podchodzą do drzew nie jako do elementu dekoracyjnego, ale jako do serca i duszy tego miejsca. Wielkie okna odsłaniają widok na drzewa, ich pnie wplecione są w strukturę tarasów, pergoli, a nawet wnętrz domków, a korony drzew tworzą naturalne zadaszenie balkonów.

Projekt domków maksymalnie wykorzystuje zalety leśnej lokalizacji, starając się nie zakłócać naturalnego życia roślin. Architektura dostosowana jest do istniejącej roślinności, a nie na odwrót – zamiast tradycyjnych fundamentów, domki osadzone są na niskich palach, co chroni systemy korzeniowe drzew. Użyte materiały, jak drewno jodłowe i modrzewiowe, oraz zastosowanie prefabrykowanych konstrukcji minimalizują wpływ budowy na leśne środowisko.

Wnętrza domków także oddają hołd naturze. Aby uzyskać efekt ciągłości między wnętrzem a otoczeniem, zastosowano wielkoformatowe grafiki ścienne Glamora na ekologicznym podłożu GlamTrace, wykonanym z celulozowych włókien. To rozwiązanie nie tylko szanuje środowisko, ale także, dzięki naturalnej teksturze i kojącej kolorystyce, wzmacnia poczucie bliskości z naturą.

Gra w zielone

Wnętrza, do których przez duże okna wpada światło lasu, naturalnie skłaniają do wykorzystania motywów zieleni i roślinności. Na przykład w jednej z sypialni znajduje się łóżko z minimalistyczną, przezroczystą podstawą z plexi, które sprawia wrażenie unosić się nad drewnianym parkietem. Zamiast tradycyjnego wezgłowia, za łóżkiem znajduje się tapeta “Selva” z Creative Collection Chapter IX marki Glamora, przedstawiająca gęste listowie wierzby nachylonej nad wodą (dostępna w salonach Dekorian Home).

W pokoju z przeszklonym minipatio, zbudowanym wokół pnia starego drzewa, zastosowano tapetę “Mediterraneo”, która delikatnie oddaje sylwetki drzew widzianych z daleka, aby uniknąć twardej granicy, jaką stawia ściana. W innym pokoju, siedząc przy stoliku, można podziwiać motyw inspirowany naturalnymi zaciekami i osadami na skalnej ścianie – to grafika “Anacapri” z kolekcji Capri marki Glamora.

Nieoczywistość natury

Nie wszędzie jednak odniesienia do natury są tak dosłowne. Projektanci eksplorują również wzory inspirowane teksturami i barwami naturalnych materiałów czy delikatnymi przyrodniczymi detalami. Na przykład, ściana stanowiąca wezgłowie łóżka w jednej z sypialni została udekorowana grafiką „Arsenic”. Motyw ten imituje strukturę motylego skrzydła obserwowanego z bliska, a jego lustrzane, abstrakcyjne układy przypominają fornir wykorzystywany w meblach art déco. Harmonijnie komponuje się ona z zielonymi ceramicznymi płytkami zellige w tle łazienki.

Kolejny motyw, „Agua De Sueño” z Creative Collection Chapter VIII, dostępny w salonach Dekorian Home, choć tylko pośrednio nawiązuje do natury, doskonale oddaje relację nowoczesnej architektury i wnętrz z otaczającym je środowiskiem. Przetworzony przez artystów wzór może przywodzić na myśl trzciny wystające ponad wodę lub deszcz meteorów. Choć jest to czarno-biała, graficzna interpretacja, jego nieregularność budzi wrażenie kontaktu z naturalnym, niesztucznym elementem.

Glamora – tapety, które zmieniają przestrzeń

Niezwykłe wrażenie przenikania przyrody do wnętrza „Zielonych Domków” w dużej mierze zawdzięczamy grafikom ściennym Glamora, które nie tylko rezonują z otaczającym krajobrazem, ale również wprowadzają do przestrzeni wrażenie głębi i perspektywy, sprawiając, że ściany zdają się być mniej ograniczające.

Każda grafika ścienna Glamora jest drukowana na zamówienie, dostosowana do indywidualnych potrzeb projektu, z uwzględnieniem właściwego kadrowania wzoru. Często dostępne są również różne warianty kolorystyczne danego motywu. Bogatą ofertę wzorów tej włoskiej marki można znaleźć w polskich salonach wyposażenia wnętrz Dekorian Home, gdzie doświadczeni doradcy pomogą wybrać nie tylko idealny wzór, ale także odpowiednie podłoże lub powłoki ochronne. Dzięki temu grafiki ścienne Glamora, dostępne także w wersji wodoodpornej, mogą być stosowane nie tylko w salonach czy sypialniach, ale również w kuchniach i łazienkach, a nawet w kabinach prysznicowych.

Projekt: Studio Apostoli

Zdjęcia: Alessandro Romagnoli

Oprac. na pods.: mat. prasowe Dekorian Home.