Zamek Ostrogskich, Zamek Ujazdowski, Zamek Królewski. Poniżej znajdziecie informacje o zamkach dostępnych do zwiedzania w Warszawie.

Zamki w Warszawie: Zamek Ostrogskich

Zamek Ostrogskich (inne nazwy to pałac Gnińskich, Zamoyskich lub Ordynackiego) to tak naprawdę pałac, który z architekturą obronną ma niewiele wspólnego. Budowla mieści się przy ulicy Tamka 41 na Powiślu, obecnie jest siedzibą Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie.

Zamek Ostrogskich — historia

Historia pałacu wiąże się z księciem Januszem Ostrogskim, posiadaczem tych gruntów od schyłku XVI wieku. Postawił on w tym miejscu wybudować ufortyfikowaną posiadłość, ale jego pomysł nie został zrealizowany. Ostrogskiemu udało się wznieść jedynie piwnice i fundament – cokół.

Po śmierci księcia, w roku 1620 grunty przeszły na własność książąt Zasławskich, a potem rodziny Denhoffów. W 1681 roku teren kupił podkanclerz koronny Jan Gniński, który postanowił wznieść tu okazałą rezydencję. Miał to być znacznych rozmiarów pałac stojący na skarpie z dwiema niezależnymi oficynami gospodarczymi. Z powodu ogromnych kosztów mocno jednak zredukowano początkowe plany. Udało się wznieść tylko jedną oficynę i to właśnie ona – po rekonstrukcji ze zniszczeń wojennych – stoi dziś przy Tamce na warszawskim Powiślu.

W początkach XVIII wieku pałac stał się własnością rodziny ordynatów Zamoyskich – stąd pochodzi inna popularna nazwa – Pałac Ordynacki. W 1771 roku posiadłość przeszła w ręce rodziny Czapskich, a potem Chodkiewiczów. W 1820 r. pałac kupił ówczesny sekretarz policji Michał Gajewski, który dobudował drugie piętro i oficyny z przeznaczeniem na koszary. Początkowo miała się tu mieścić siedziba policji, ostatecznie utworzono w nim szpital. W późniejszym czasie działała tu fabryka wyrobów gumowych, potem Dom Zdrowia i Instytut dla Zaniedbanych Dzieci, aż w końcu schronisko dla bezdomnych.

W 1858 roku Zamek Ostrogskich stał się siedzibą Instytutu Muzycznego, który potem został przemianowany na Warszawskie Konserwatorium Muzyczne. Uczył się tutaj, a następnie wykładał Ignacy Jan Paderewski. Na początku XX wieku od strony południowej wybudowano pawilon koncertowy. Pałac przetrwał do września 1939 roku, niestety w czasie II wojny światowej uległ całkowitemu zniszczeniu.

W latach 1949-1953 na podstawie zachowanych rysunków z Gabinetu Rycin BUW pałac został odbudowany. Zmodyfikowano jednak wygląd wnętrz. Całość zachwyca zarówno zabytkową bryłą, jak i wystrojem w stylu klasycyzującego baroku. Przed Zamkiem znajduje się pomnik Złotej Kaczki. Według legendy to zaklęta księżniczka, która pokutuje w piwnicach znajdujących się pod tarasem.

Obecnie w Zamku Ostrogskich mieści się Muzeum Fryderyka Chopina oraz sala koncertowa.

Zamek Ostrogskich — zwiedzanie i dojazd

Muzeum Fryderyka Chopina od wtorku do niedzieli w godzinach od 11 do 19. Bilety można kupić w kasie muzeum lub na stronie bilety.muzeum@nifc.pl. Bilet normalny kosztuje 23 złote, a ulgowy 14 zł. Cena jest niższa w przypadku Karty Dużej Rodziny oraz dla grup. Za opłatą można także wynająć przewodnika.

Muzeum nie posiada parkingu lub oddzielnych miejsc parkingowych. Autobusy wycieczkowe mogą parkować na parkingu Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina.

Zamki w Warszawie: Zamek Ujazdowski

Zamek Ujazdowski to jeden z symboli warszawskiej architektury. Zbudowany został jako rezydencja i przez cały okres swojego istnienia pełnił taką funkcję. Wprawdzie twierdza do obecnych czasów nie zachowała dawnego kształtu, jednak wciąż budzi zachwyt i przyciąga zwiedzających. Widoczna już z daleka, dziś stanowi siedzibę Centrum Sztuki Współczesnej. Co warto wiedzieć na temat Zamku Ujazdowskiego? Kiedy można go zwiedzać i jak tam dojechać?

Zamek Ujazdowski — historia

W XI wieku na terenie obecnego Zamku Ujazdowskiego znajdowała się osada Jazdów, która pod koniec XIII wieku została doszczętnie zniszczona podczas najazdu Litwinów. Powstały na jej miejscu gród został z kolei złupiony i zniszczony przez księcia Bolesława. Potem wprowadziła się tu Anna Radziwiłłówna, a w 1964 roku w rezydencji zamieszkała Bona Sforza, która wzniosła w tym miejscu duży, drewniany gród, wyposażony w liczne zabudowania gospodarskie.

W XVII wieku zaledwie 120 metrów od drewnianego grodu bonu powstał Zamek Ujazdowski, który wzniesiony został z inicjatywy Zygmunta III Wazy. Choć nazywany zamkiem, w rzeczywistości został zaplanowany jako pałac. Pierwotnie był to jednopiętrowy budynek z dziedzińcem, dwoma skrzydłami oraz sześciobocznymi wieżami o wysokości dwóch pięter. Całość utrzymana była w stylu barokowym. Zamek postawiono na skarpie, z której do dziś rozciąga się piękny widok na Wisłę. Dzięki swojemu położeniu stał się punktem orientacyjnym dla statków wpływających do portu.

W kolejnych latach Zamek Ujazdowski kilkakrotnie zmieniał właścicieli. Zamieszkiwali go kolejno Stanisław Herakliusz Lubomirski, August II Mocny, a następnie Stanisław August Poniatowski. W tym czasie zamek przeszedł też dwie przebudowy, z czego druga była w stylu klasycystycznym.

W 1809 roku król przekazał zamek wojsku Warszawy na potrzeby szpitala. Taką funkcję pełnił ponad 100 lat, również w czasie II wojny światowej (zmarłych żołnierzy grzebano na tyłach zabudowań, a po wojnie ich ciała ekshumowane i przeniesione). Sama budowla doznała wiele zniszczeń, a zamek ostatecznie został rozebrany. Pozostały jedynie jego piwnice.

Obiekt, który dziś można zwiedzać, jest rekonstrukcją Zamku Ujazdowskiego. Od lat 70. XX wieku mieści się tutaj Siedziba Centrum Sztuki Współczesnej. Obok zamku znajduje się park Agrykola.

Zamek Ujazdowski — zwiedzanie oraz dojazd

Muzeum w Zamku Ujazdowskim otwarte jest od wtorku do niedzieli w godzinach od 12:00 do 19:00, a w czwartki do 21:00, ze wstępem wolnym. Entuzjaści dawnej architektury i historii mogą zwiedzić wnętrza, kupując bilet wstępu do galerii. Warto przed przyjazdem zapoznać się z kalendarzem wydarzeń, który jest udostępniony na stronie internetowej i uzupełniany na bieżąco. Na terenie zamku dostępna jest również biblioteka, wideoteka, księgarnia i restauracja.

Dojazd do pałacu jest bardzo prosty. Można przyjechać samochodem (na miejscu jest płatny parking) lub komunikacją miejską (przystanek metra Politechnika). Można tu się również dostać pieszo, spacerem z samego centrum Warszawy.

Zamki w Warszawie: Zamek Królewski

Zamek Królewski to jedna z ważniejszych atrakcji Warszawy, która każdego roku przyciąga tłumy turystów z całej Polski i zagranicy. W 1980 roku budowla została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Zamek Królewski — historia

Początki Zamku Królewskiego sięgają XIV wieku, kiedy to w Warszawie powstał gród wzniesiony przez Bolesława II Mazowieckiego. Budowla nie była wtedy tak piękna i okazała — rozbudowa do obecnego stanu trwała kilka wieków, aż w końcu na tronie zasiadł Zygmunt III Waza (1587), który prowadząc wielokrotne wyprawy do Szwecji, potrzebował miejsca, w którym mógłby na stałe zamieszkać. Kiedy stolicę przeniesiono do Warszawy, zamek rozbudowano i przekształcono w rezydencję królewską w kształcie zamkniętego pięcioboku.

Z upływem lat wnętrza zamku stawały się coraz bardziej okazałe, dobudowywano reprezentacyjne bramy i wznoszono miejsca kultury, gdzie wystawiano przedstawienia oraz zabawiano szlachtę. Zamek był pełen przepychu — gromadzono tu dzieła sztuki, piękne tkaniny oraz kosztowności.

Niestety „złoty wiek” Zamku Królewskiego zakończył się z nadejściem potopu szwedzkiego (1655-1657). Jego wnętrza zostały ograbione i zdewastowane, a skradzione łupy (dzieła sztuki, rzeźby, kosztowności) Szwedzi przetransportowali za pomocą łodzi. Część z nich uległa zatopieniu w wyniku zbytniego przeciążenia łodzi. Niektóre skarby udało się jednak wydobyć, w tym fragmenty z przebudowy Zamku Królewskiego z 1602 roku. Wojska szwedzkie uszkodziły również Wieżę Zegarową i pałacyk Karola Ferdynanda.

Odbudowę zamku rozpoczęto szybko, a latem 1658 roku przeprowadzono w Zamku pierwszy po przerwie sejm – w tym czasie władzę przejął Jan Kazimierz. W 1702 roku wojska szwedzkie po raz kolejny zaatakowały rezydencję. Oprócz wywiezienia kosztowności Szwedzi zamienili Zamek na szpital mieszczący 500 łóżek oraz stajnię. Zamek okupowany był przez wojska szwedzkie przez 2 lata.

Po tym czasie rezydencja została poddana renowacji i odbudowie. Niestety już w roku 1707 na mocy traktatu pokojowego między Augustem II a Karolem XII do Warszawy weszły wojska rosyjskie. W Zamku zamieszkał Car Piotr I Wielki, któremu tak się spodobały dzieła zdobiące jego ściany, że wyjeżdżając ze stolicy postanowił zabrać większość z nich ze sobą.

Prawdziwy rozkwit Zamku Królewskiego nastąpił w drugiej połowie XVIII wieku za panowania Stanisława Augusta. Król zatrudnił bowiem najznakomitszych artystów do przebudowania wnętrz rezydencji, która w tym czasie pełniła funkcję reprezentacyjną, monarszą, zawierającą wszystkie elementy i koncepcje oświecenia europejskiego.

W XIX wieku podczas zaborów po raz kolejny wiele zbiorów ostatniego króla znalazło się w Rosji. Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę, część z nich wróciła na swoje miejsce.

Zniszczenia, których doświadczał zamek na przestrzeni wieków, były jednak niczym w porównaniu z tym, do czego doprowadziły pierwsze dni II wojny światowej. Podczas obrony Warszawy we wrześniu 1939 roku, Zamek Królewski spłonął na skutek niemieckich bombardowań. Po zajęciu stolicy pod przewodnictwem historyków i ekspertów rozgrabiono dzieła sztuki, zdemontowano również posadzkę, rzeźby oraz elementy kamienne.

Miesiąc później, na rozkaz Adolfa Hitlera, niemieccy saperzy nawiercili otwory na dynamit we wszystkich ścianach oraz filarach będących częścią rezydencji. Zamek Królewski zamierzano wysadzić w powietrze. Doszło do tego w 1944 roku podczas powstania warszawskiego. Po wysadzeniu budynku pozostały jedynie piwnice, dolna partia Wieży Grodzkiej, budynek Biblioteki Królewskiej oraz Arkady Kubickiego.

Odbudowę rezydencji rozpoczęto dopiero w 1971 roku, a do roku 1980 działania finansowane była głównie ze składek społecznych. Budynek w stanie surowym oddano już w 1974 roku, a wyposażenie wnętrz oraz prace wykończeniowe trwały do roku 1988.

W 1980 roku Zamek Królewski wraz ze Starym Miastem w Warszawie został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Zamek Królewski — zwiedzanie i dojazd

Zamek Królewski można zwiedzać od wtorku do piątku w godzinach od 12:00 do 17:00 i w weekendy w godzinach od 10.00 do 17.00. Ogrody zamkowe są czynne codziennie od 10.00 do 20.00. Bilet normalny z audioprzewodnikiem kosztuje 40 zł, ulgowy – 30 zł. Dzieci do lat 7 zwiedzają bezpłatnie, pozostałe dzieci oraz młodzież do lat 17 za bilet płacą 1 zł. Bilet można kupić w kasie zamku lub przez Internet. Za darmo można zwiedzić Arkady Kubickiego, Dziedziniec Wielki oraz Ogród Górny. W środy wstęp do Zamku Królewskiego jest bezpłatny.

Ponieważ Zamek królewski znajduje się centrum Warszawy, dokładnie na placu Zamkowym 4, którego charakterystycznym punktem jest Kolumna Zygmunta. Miejsc parkingowych jest w tej okolicy niewiele i wszystkie są płatne. Komunikacja miejska jest zdecydowanie tańsza i wygodniejsza.

Do centrum można dojechać autobusem linii 128 lub 175 (do przystanku Plac Zamkowy) albo tramwajem nr 4 z centrum do przystanku Stare Miasto.