22 maja 2024 roku w eleganckich wnętrzach Reduty Banku Polskiego w Warszawie odbyła się gala finałowa międzynarodowego konkursu Paradyż Designers. Wydarzenie, będące prawdziwym świętem kreatywności i talentu, zgromadziło ponad 150 gości z całego świata, w tym czołowych architektów, projektantów wnętrz, dziennikarzy oraz przedstawicieli branży. Uczestnicy konkursu, zorganizowanego przez Ceramikę Paradyż, rywalizowali w tworzeniu innowacyjnych projektów wykorzystujących spieki kwarcowe TRI-D. Podczas gali wręczono statuetki i nagrody finansowe najlepszym projektom w kategoriach Głównej, Projektu Studenckiego i Specjalnej.

Konkurs w tym roku przyjął międzynarodowy charakter, co pozwoliło na prezentację niemal tysiąca wizjonerskich projektów z różnych zakątków świata, odzwierciedlających globalne spojrzenie na design i architekturę. Gala rozpoczęła się występem skrzypaczki Patrycji Piekutowskiej, która swoją muzyką wprowadziła uczestników w klimat światowych stolic. Następnie odbyła się dyskusja panelowa z udziałem znanych postaci ze świata architektury, takich jak David Basulto, założyciel ArchDaily, czy Magdalena Federowicz-Boule z pracowni Tremend.

Punkt kulminacyjny wieczoru stanowiło ogłoszenie zwycięzców i wręczenie im nagród przez Piotra Tokarskiego i Pawła Bąka z Ceramiki Paradyż. Laureaci, poza statuetkami, otrzymali wsparcie finansowe na rozwój kariery, a także zaproszenie na Salone del Mobile w Mediolanie, co daje szansę na dalsze poszerzanie profesjonalnych horyzontów pod okiem kuratora merytorycznego konkursu, Marcina Szczeliny.

Najlepsze projekty z całego świata

Jury, pod przewodnictwem Jürgena Mayera H., wybrało najlepsze projekty zgłoszone z całego świata, prezentujące nieszablonowane i odważne podejście do projektowania przestrzeni. Pierwsze miejsce w kategorii Głównej zdobył Selcuk Kismir z pracowni Fabric.a z Turcji. Architekt otrzymał nagrodę pieniężną o wartości 10 tys. EURO oraz wyjazd na prestiżowe targi Salone del Mobile 2024. Druga nagroda (5 000 EURO) i wyjazd na targi Salone del Mobile 2024 przypadła Mostafie Salemowi z Egiptu. Trzecia nagroda (3 000 EURO) oraz wyjazd na targi Salone del Mobile 2024 zostały przyznane Agacie Gała z pracowni blank studio z Polski.

W kategorii Projekt Studencki, pierwsza nagroda (2 000 EURO) i wyjazd na targi Salone del Mobile 2024 przypadła Piotrowi Hańderkowi, studentowi Politechniki Krakowskiej na kierunku Architektura. Druga nagroda (1 000 EURO) i wyjazd na targi Salone del Mobile 2024 trafiła do Szczepana Zalewskiego, studenta Wydziału Architektury na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Trzecia nagroda, w postaci wyjazdu na targi Salone del Mobile 2024, przypadła Ohireme Uanzekinowi z Nigerii, studentowi Heriot-Watt University Dubai na kierunku Architektura.

W Kategorii Specjalnej Nagrodę za Najlepszy Produkt (1 000 EURO) i wyjazd na targi Salone del Mobile 2024 odebrała Małgorzata Niedzielska z pracowni Niedzielska architektura. Nagroda za Najlepsze Wykorzystanie na Zewnątrz (1 000 EURO) i wyjazd na targi Salone del Mobile 2024 trafiła do Mostafy Salema z Egiptu. Nagrodę za Najlepsze Wykorzystanie Wnętrza (1 000 EURO) i wyjazd na targi Salone del Mobile 2024 odebrały Marta Żebrowska-Wojczuk i Weronika Król z pracowni mow.design studio.

Po zakończeniu oficjalnej części gali, uczestnicy mieli szansę na aktywny networking, wymianę doświadczeń i nawiązywanie nowych kontaktów biznesowych. Wśród zaproszonych gości znalazła się również znana projektantka mody, Gosia Baczyńska, która od wielu lat współpracuje z Ceramiką Paradyż. Gala finałowa konkursu Paradyż Designers stała się nie tylko okazją do uhonorowania najwybitniejszych talentów w dziedzinie designu, ale również stanowiła inspirujące wydarzenie podkreślające znaczenie nowoczesnej architektury i możliwości, jakie otwierają przed projektantami spieki kwarcowe TRI-D. Organizatorzy już zapowiedzieli kolejną edycję konkursu, zachęcając do udziału kreatywnych twórców z całego świata. Wydarzenie wspierał portal ArchDaily, będący partnerem konkursu.

Fot. Bartek Barczyk