Wierzba szara jest krzewem, który naturalnie występuje w Europie oraz w Azji. W Polsce jest to pospolity gatunek na nizinach. Pojawia się jednak także w naszych ogrodach przydomowych.

Czym charakteryzuje się wierzba szara?

Wierzba szara jest krzewem ozdobnym. Mocno rozgałęzia się na boki. Dorasta do około pięciu metrów wysokości. Jej nazwa się wzięła od kolory szarozielonego kory oraz także pędów. Drewno pod korą ma wystające charakterystyczne listewki. Pędy są owłosione. Liście także mają włoski.

Kwiaty tejże odmiany wierzby są zebrane w męskie oraz żeńskie kotki, które wydłużają się w czasie owocowania. Okres kwitnienia przypada od marca i trwa do końca kwietnia. Najczęściej ma to miejsce jeszcze zanim się pojawią liście. Wierzba omszona jest owadopylna oraz miododajna. Rośnie naturalnie na terenach podmokłych.

Gatunek ten należy do mało zmiennych. Zmienność ewentualna dotyczy jedynie kształtu liści wierzby szarek. Wierzba szara musi mieć zagwarantowane stanowiska słoneczne. Mniej owłosiona jest, gdy ją zasadzimy w zacienieniu.

Wierzba szara w Twoim ogrodzie

Wierzba jest rośliną, która występuje w formie krzewu bądź też drzewa Występuje na całym świecie ich już przeszło 350 gatunków. W Polsce znanych jest jedynie dwadzieścia osiem z nich. Do ogrodu powinniśmy wybrać odmiany mniejsze, a więc te, które występują w formie krzewu. Wierzba szara jest uprawiana chętnie w Polsce jako ozdobny krzew w przydomowych ogrodach.

Najczęściej sadzimy ją w pobliżu oczek wodnych, z uwagi na wymagania wierzby co do samej wilgotności. Raczej preferuje stanowiska słoneczne. Musimy o tym pamiętać, gdy chcemy się zdecydować na jej wybór. Aby wierzba szara lepiej się prezentowała w naszym ogrodzie, to warto ją raz na jakiś czas podcinać. Nie powinniśmy się tego obawiać, ponieważ wszystkie gatunki wierzb znoszą bardzo dobrze, a więc wyśmienicie podcinane.

Gdy się decydujemy na szarą wierzbę w naszym ogrodzie, to poleca się bezpośrednio pod jej korzenie wsypać troszkę kompostu oraz mocno ją podlać wodą. Mamy wówczas gwarancję, że na pewno się ona nam przyjmie. Polecamy do ogrodu znacznie mniejsze odmiany szarej wierzby. W ogrodach sprawdza się między innymi wierzba smocza czy też ticolor. Na pewno wierzby te będą się prezentowały sadzone w pojedynkę. Co do tego nie mamy żadnych, nawet najmniejszych wątpliwości. Na pewno nasz ogród z wierzbą szarą będzie się prezentował przepięknie. Uprawa nie jest trudna, a więc mogą spróbować swoich sił nawet początkujący ogrodnicy. Nie mamy co do tego żadnych wątpliwości.