Wierzba purpurowa jest inaczej zwana wierzbą czerwoną. Jest to wyjątkowy gatunek wierzby, który występuje w postaci krzewu, a nie w postaci drzewa. Roślinie naturalnie na terenie Afryki Północnej, Mongolii oraz w Europie. W Polsce się pojawia na nizinnym obszarze. Jest uprawiana głownie z uwagi na jej spore zastosowanie w wikliniarstwie.
Opis wierzby purpurowej
Wierzba purpurowa charakteryzuje się głównie cienkimi oraz elastycznymi pędami, które dosyć gęsto rosną. Mają ubarwienie purpurowe oraz czerwone. Stąd się właśnie wzięła jej nazwa. Im gałęzie są starsze, tym przybierają one szarozielony kolor. Z uwagi na sam rodzaj pędów krzewy purpurowej wierzby sprawdzają się doskonale w wikliniarstwie, czyli jako wiklina przy wyplataniu przedmiotów różnego rodzaju.
Wierzba ta posiada lancetowate odwrotnie oraz matowe liście. Są one od góry ciemnozielone, zaś na spodzie są sinozielone. Jej liście osiągają do dwunastu centymetrów długości. Na pędzie skrętolegle rosną, ale zdarzają się również liście, które wyrastają w sposób naprzeciwległy. Jest to tylko charakterystycznie dla tego właśnie gatunku. Czerwona wierzba jest dwupienną rośliną. Posiada męskie oraz żeńskie kotki. Krzewy tego właśnie gatunku mają formę kulista. Mogą rosnąć nawet do trzech metrów wysokości. Jeśli chodzi o kwitnienie, to przypada on od marca do czerwca. Jej kwiaty są zapylane przez owady. Z kolei nasiona czerwonej wierzby są przez wiatr rozsiewane.
Można ją zobaczyć przede wszystkim na terenach podmokłych, a więc w dolinach rzek. Chodzi o mokre łąki oraz okolice stawów. Jest to związane z wymaganiami jej co do samej wilgotności podłoża. Przy tym rośnie na ubogiej glebie w mineralne składniki, jak i także na glebie żwirowej oraz piaszczystej. Nie mają jednak żadnych wymagań, jeśli chodzi o pielęgnacyjne zabiegi Możemy dowolnie je formować przez podcinanie na przykład z wierzby purpurowej na żywopłot.
Zastosowanie wierzby purpurowej
Uprawa jej ma zastosowanie główne w wikliniarstwie. Jednak także obsadza się ją powszechnie brzegi rzek, gdzie wzmacniane są wały przeciwpowodziowe oraz chroni przed wymywaniem poprzez nurt wody. Jeśli chodzi o wikliniarstwo to wykorzystywane są szczególnie takie odmiany jak Piankówka czy też Jagiellonka.
Wierzba purpurowa z uwagi na swoje pędy dekoracyjne oraz kolorowe jest także uprawiana jako ozdobny krzew. Nie możemy zapominać o uroczych kwiatostanach oraz o kształcie gęstej korony. Jej odmiany dekoracyjne to między innymi Pendula oraz Nana. Są one znane przede wszystkim wykorzystywane na żywopłoty.