Nie da się ukryć, że wierzba płacząca jest drzewem niezmiernie popularnym. Jednak okazuje się, że mało o nim wiemy.
Popularny gatunek
Wierzba płacząca jest gatunkiem, któremu w wiekach dawnych nadano status drzewa odpowiedzialnego za płodność. U wierzby wsparcia szukały kobiety bezpłodne. Wieszały one ozdoby na drzewie, a śpiewem oraz różnego rodzaju zaklęciami błagały o dziecko. Zaś kobiety brzemienne modliły się także do wierzb o pomoc przy porodzie. Nawet zostawiały pod drzewem jakąś swoją część odzieży oraz jeśli znalazły nazajutrz na niej chociażby jeden listek, miały ogromną pewność, że dziecko na świat przyjdzie bez żadnych problemów. Kiedy to matki rodziły dzieci nieżywe, to z kołków wierzbowych wróżyły, czy ich kolejne dziecko, które nosiły pod sercem, oby na pewno przeżyje. W tym celu wbijały patyk pozbawiony gałęzi w ziemię i modliły się bardzo troskliwie. Do tego podlewały go przez cały miesiąc. Gdy ten kołek zakwitł, to dziecko musiało przeżyć.
Opis
Okazuje się, że wierzba płacząca rosła w naszym kraju na długo jeszcze przed naszą erą. Gdy cofnęło się ostatnie zlodowacenie, to pojawiła się krzewinka karłowata. Dzisiaj jest to już drzewo czy też krzew o bardzo różnej wielkości. Jest popularny nie tylko w ogrodzie, ale także w polu. Wierzba płacząca jest sadzona często jako ozdobna roślina. To drzewo ma bardzo szeroką koronę oraz cienkie, bardzo giętkie oraz zwisające pędy. To dorasta do wysokości dosłownie kilkunastu metrów oraz ma nieziemsko prosty pień. Kora płaczącej wierzby jest szara oraz bruzdowato podłużnie spękana, zaś na gałązkach jest gładka, połyskliwa oraz żółtopomarańczowa. Wierzba płacząca ma liście bardzo wąskie, ostro zakończone, lancetowate oraz od góry jasnozielona. Od spodu zaś są wykończone kutnerem popielatym. Przylistki są bardzo ostre, a pąki są owłosione.
W dzisiaj stanie możemy spotkać odmianę charakterystyczną białej wierzby vitellina, o pomarańczowym lub też złocistożółtym zabarwieniu. Od niej między innymi oraz od babilońskiej wierzby pochodzą mieszańce naszej tytułowej płaczącej wierzby. Wierzba ta wyróżnia się, szczególnie zimą pędami, które są intensywnie pomarańczowe. Kiedy rośnie w siedlisku naturalnym, jest drzewem wysokim na dwadzieścia metrów. Ogrodowa odmiana jest niewielka, ale jest naprawdę bardzo, bardzo ładna. Co jak co, ale uwielbiamy podziwiać to drzewo. Jest ono bardzo charakterystyczne, które powoduje u nas atmosferę nieziemsko bajkową oraz nieco tajemniczą. Świetnie czujemy się w otoczeniu tych właśnie drzew.