Wierzba iwa nawet dorasta do dwudziestu dwóch metrów wysokości. Jest to roślina dwupienna oraz także miododajna. Jakie warunki musimy jej zapewnić? O tym za chwilę się przekonamy.

To musisz wiedzieć

Wierzba iwa rośnie bardzo często na terenach, które przeznaczone zostają pod park czy też ogród. Bywa pozostawiona tam z uwagi na swoje walory estetyczne. Możemy także kupić sobie sadzonkę tejże rośliny i posadzić sobie ją w ogrodzie. Wierzba występuje w dokładnie dwóch odmianach. Jedną z nich jest Kilmarnock. Jest to bardzo efektowna odmiana. Spotykamy ją w wielu ogrodach oraz parkach. Drugą odmianą jest Weeping Sally. Jest bardzo podobna, ale ma mniej lejący pokrój.

Hodowlane odmiany wierzby są sprzedawane w formie szczepionych na pniu. Będą nam rosły w zasadzie na każdej glebie. Nie mają jakiś specjalnych wymagań. Jednak musimy im zapewnić stałą oraz lekką wilgotność. Im stanowisko będzie bardziej jasne i słoneczne, tym zagęści się lepiej oraz urośnie nam szybciej krzew. Wierzba iwa w ogrodzie to roślina efektowna, ale jednocześnie niewymagająca. Dopóki jest to mała sadzonka, to musimy ją przywiązywać do palików. Później już wymaga przycinania regularnego, aby móc zachować piękny kształt. Sadzi się ją bardzo często na obrzeżach wodnych oczek. Wierzba iwa to roślina mrozoodporna. Nie mamy potrzeby zasłaniania jej zimą.

Jak ciąć wierzbę iwą?

Bardzo ważne jest to, aby wierzba iwa była w sposób regularny przycinana. Chodzi o to, aby móc zachować ładny oraz także pożądany kształt. Wierzby przycinane powinny być zaraz po kwitnieniu, aby w żadnym wypadku nie zahamować procesu wytwarzania się kotków. Musimy mieć także świadomość, że wierzba iwa ma spore tendencje do rośnięcia silnego, które się raczej nie hamuje. Pędy, które się krzyżują oraz także te, które zakłócają kształt pożądany rośliny możemy przyciąć tak naprawdę o 2.3 długości. Na pocieszenie warto dodać, że przycinanie wierzby w żadnym wypadku nie jest trudne. Ta roślina bardzo dobrze znosi cięcie, nawet takie, które jest wykonane przez ogrodnika niedoświadczonego.

A na jakie choroby może zachorować nasza wierzba iwa? Tak naprawdę zaatakowana może być przez różnego rodzaju choroby oraz szkodniki. Wśród chorób najczęstsze są: parch, czerniak wierzby, zamieranie pędów wierzby oraz rdza wierzby. Mamy jednak nadzieję, że nasz okaz nie będzie chorował na żadną poważną chorobę. Miejmy taką nadzieję. Nie bójmy się uprawy wierzby iwy. Na pewno sobie z tym poradzimy. Obyśmy nie musieli się martwić o zachorowanie naszej wierzby.