Wierzba całolistna jest niesamowicie atrakcyjnym krzewem o ulistnieniu barwnym. Najczęściej jest spotykana w formie szczepionej na pniu, z bardzo atrakcyjną koroną kulistą. Nadaje się bardzo dobrze do uprawy w ogrodach, ale także na tarasach czy też na balkonach w stolicach. Jest to niezmiernie ciekawa propozycja dla wszystkich osób, które poszukują roślin o wyglądzie atrakcyjnym, a przy tym dosyć łatwych w uprawie.

Co wiemy o wierzbie całolistnej?

Wierzba całolistna znana jest jako pienna roślina, która jest szczepiona na podkładce. Co więcej niewielu z nas prawdopodobnie wie, że w naturze roślina ona w formie luźnego oraz kulistego krzewu, o gałązkach przewieszających się. Możemy poeksperymentować oraz ją poprawić w taki właśnie sposób naturalny, wykonując sadzonkę z rośliny dorosłej, gdyż pędy się łatwo ukorzeniają. Wtedy będzie stanowić ozdobę piętra niższego ogrody.

Jednak najczęściej wierzby całolistne są spotykane jako szczepione krzewy na pniu, a więc na podkładce z rosnącego silnie gatunku wierzby. Wówczas przybierają formę drzewek miniaturowych.

Wysokości podkładek

Wysokości samych podkładek są niezmiernie różne. Możemy tutaj wymienić przedział między 0,5 do 1,7 metra. Kiedy dokonujemy jednak zakupi, to zdecydować się powinniśmy na taką wysokość, jaka najbardziej nam odpowiada. Nie powinna nas zmylić siła wzrostu podkładki, ponieważ po zaszczepieniu wierzby na niej, więcej już nie urośnie oraz pozostanie właśnie takiej wysokości, jak podczas zakupu. Za to wierzba japońska zaszczepiona na pewno będzie rosnąć oraz to osiągając koronę nawet trzymetrowej średnicy. O ile zechcemy, gdyż formowanie tejże rośliny według naszych gustów oraz potrzeb może być niezwykle bardzo interesującym zajęciem.

Z uwagi na swoją urodę szczególną wierzba całolistna prezentuje się najlepiej jako soliter, na przykład na trawniku czy też może być posadzona ewentualnie na tle zieleni pozostałych roślin. Pędy tejże wierzby są w kolorze brązowym oraz czerwonym, natomiast liście są wielobarwne. Młode listki wiosenne mają kolor biały, różowy oraz także zielony. Z czasem jednak barwa ulega zmianie na białą i zieloną. Do takich kolorów musimy się przyzwyczaić przez większość sezony. Bazie są małe oraz się pojawiają na przełomie miesiąca marzec i kwiecień. Zaraz po zakończeniu kwitnienia zabrać się możemy za jej formowanie. Na pewno sobie z tym wszystkim poradzimy. Nie mamy co do tego żadnych wątpliwości. Jeśli tylko mamy jakieś wątpliwości to poszukajmy odpowiedzi na nurtujące nas pytanie w sieci.