Właściciele mieszkania na warszawskich Bielanach stwierdzili, że ich dom potrzebuje więcej światła i przestrzeni. Z pomocą pracowni Kanon Design, mieszkanie przeszło kompleksową metamorfozę, która nie tylko zmieniła jego wygląd, ale także funkcjonalność.
Projekt rozpoczął się od odważnego pomysłu wybicia nowego oknaw ścianie za kanapą, aby doświetlić przestrzeń dzienną, która obejmuje salon, kuchnię i jadalnię. Prace nad projektem i uzyskanie niezbędnych pozwoleń zajęły sporo czasu, również ze względu na konieczność ochrony gniazdujących w pobliżu ptaków. Ostatecznie, dzięki cierpliwości właścicieli i staraniom projektantów, nowe okno doskonale doświetla przestrzeń, a wpadające światło naturalne dodaje jej uroku.
Metamorfoza części dziennej
Wnętrze mieszkania przeszło nie tylko zmiany strukturalne. Projektantki, Magdalena Krupczak i Karolina Strojecka-Kwapisz, zadbały o to, aby nowe rozwiązania odpowiadały potrzebom dwóch nastolatków i ich rodziców, jednocześnie zachowując domową atmosferę. Rozbiórka ściany działowej umożliwiła stworzenie otwartego, przestronnego salonu połączonego z kuchnią, gdzie dominują jasne, neutralne kolory oraz subtelne detale.
Kuchnia, serce domu, została powiększona i wyposażona w zabudowę w kształcie litery „U”. Separuje ją od salonu duża wyspa z blatem z przypominającego marmur Calacatta spieku Laminam, , z którego wykonano blaty i obudowę półwyspu, nadają całości nieco klasyczny charakter, co podkreślają dodatkowo akcenty w kolorze złota – relingowe uchwyty i oprawy przypominających bańki mydlane lamp nad wyspą (Kaspa). – Całość miała być nieprzegadana, stanowić tło dla życia – podkreślają projektantki. Dlatego w jasnej kuchni uwagę zwracają nie meble, lecz raczej ustawione na blacie słoje i pojemniki na przyprawy. Oraz czarne hokery (Audo Copenhagen)w nieco industrialnym stylu.
Dodatkowe światło w salonie podkreśla lekkość i przestronność jasnoszarej sofy z szezlongiem, która zachęca do odpoczynku. Subtelne, ale efektowne dodatki, jak kawowy stolik na skośnych nóżkach (unikat z manufaktury VINCE Design), ciemne krzesło “Matisse” z rattanową siateczką (Miloo Home) oraz lampa i rzeźba na parapecie, dodają wnętrzu charakteru. Aby zaznaczyć strefy funkcjonalne i wizualnie oddzielić salon od jadalni, architektki zaprojektowały biokominek. W jego dolnej części, obudowanej tym samym spiekiem co kuchenny półwysep, znalazło się miejsce na szafkę. Powyżej, na “kominowej” ścianie wisi telewizor.
Jadalnia zachowała swój poprzedni układ z eleganckimi krzesłami i dużym stołem, które zostały dodatkowo wyeksponowane dzięki dobrze dobranym akcesoriom, takim jak okrągłe lustro i stylowy żyrandol “Cumulus” (Kaspa). Drapowane firany oraz rolety rzymskie uszyte pod wymiar (Home Collection) dodają wnętrzu ciepła i przytulności, podkreślając, że każdy element tego projektu został przemyślany, aby służyć domownikom przez wiele kolejnych lat.
Projekt sypialni z myślą o alergikach
Projektowanie sypialni niosło ze sobą wyzwanie dostosowania przestrzeni do potrzeb właścicieli, którzy cierpią na alergię na kurz. Zamiast tradycyjnego, tapicerowanego wezgłowia, architektki zdecydowały się na innowacyjne rozwiązanie – wykonali pod wymiar łóżko z fantazyjnie ułożonymi drewnianymi panelami. Przestrzeń dopełniają lustrzane lampki „Sky-Fall” marki Lodes, symetrycznie zawieszone po obu stronach łóżka, oraz minimalistyczne nocne szafki. Centralnym punktem sypialni jest robiąca wrażenie biblioteka. Zastosowanie aluminiowych ram lakierowanych na kolor drewna zastąpiło niemożliwe do wykonania w drewnie delikatne ramy szklane drzwi. Fornirowane wnętrze biblioteki zostało elegancko podświetlone, co czyni zbiór książek główną dekoracją wnętrza, a za białymi frontami biblioteki znajdują się pojemne szafy na ubrania.
Aranżacja pokoju nastolatki
Zmiany objęły również pokój córki, pasjonatki roślin. Aby stworzyć przestrzeń dla jej zielonych przyjaciół, na jednej ze ścian zawieszono kilka półek. Naprzeciwko biurka ściana została pomalowana na intensywny zielony kolor, nawiązujący do barwy okazałej monstery, co stanowi tło dla białego biurka i fotela, dodając im lekkości. Dzięki małej ściance dobudowanej przy drzwiach powstała przytulna wnęka na łóżko, które zyskało intymny charakter dzięki drewnianym obudowom boków i sufitu oraz dekoracyjnej firance. Fioletowe gałki na szufladach biurka wprowadzają dziewczęcy akcent. Dodatkowe miejsce do przechowywania zorganizowano w szufladach pod łóżkiem, które jest nieco wyższe niż standardowe.
Wspólny mianownik wnętrz
Mimo nowoczesnego i stonowanego stylu, wszystkie pomieszczenia zachowują domowe ciepło. – To nasza specjalność – mówią Magdalena Krupczak i Karolina Strojecka-Kwapisz. Sekret przytulności tkwi w umiejętnym połączeniu naturalnych materiałów z odpowiednio dobranymi tkaninami i dekoracjami.
Radykalna zmiana, jaką przeszło mieszkanie dzięki projektowi Kanon Design, nie tylko wprowadziła więcej światła do wnętrza, ale również uczyniła je bardziej funkcjonalnym i przytulnym miejscem, idealnym do życia rodziny.
Projekt wnętrza: Kanon Design – Magdalena Krupczak i Karolina Strojecka-Kwapisz
Stylizacja sesji zdjęciowej: Paulina Ramlau
Autor zdjęć: Karol Otton Mrok.studio