Elegancja kamienia, ciepło tkaniny, geometryczne formy oraz subtelne krągłości – to charakterystyczne elementy, które wyróżniają projekt tego apartamentu. Sztuka przez duże „S” harmonijnie spotyka się z funkcjonalnością, a luksusowy charakter wnętrza podkreślają wyraźne nawiązania do stylu art déco, szlachetne materiały oraz dbałość o detale. To wnętrze Katarzyna Kraszewska i jej zespół stworzyli całkowicie od nowa.
Apartament, o powierzchni 230 m², znajduje się w Warszawie, w prestiżowej lokalizacji tuż obok Łazienek. Miał pełnić funkcję miejsca odpoczynku – bazy na kilka nocy lub miesięcy, choć właściciele nie wykluczają, że kiedyś zamieszkają tu na stałe. Mimo że apartament w niespełna 20-letnim budynku był gotowy do zamieszkania, właściciele postanowili nadać mu indywidualny charakter, powierzając to zadanie pracowni Katarzyny Kraszewskiej.
Przeprowadzony remont był gruntowny – zmodyfikowano układ funkcjonalny przestrzeni, postawiono nowe ściany, wymieniono instalacje, a także odnowiono podłogi. Nawet drzwi wejściowe i okna przeszły proces renowacji. Prace były utrudnione przez restrykcyjne ograniczenia dotyczące godzin remontowych, co wydłużyło realizację projektu. Mimo to Katarzyna Kraszewska i jej zespół z sukcesem nadzorowali inwestycję, dbając o każdy szczegół – od etapu planowania po wybór dekoracyjnych akcentów. Jedynie dzieła sztuki pochodzą z prywatnej kolekcji właścicieli.
Szlachetna oprawa
Wysoki standard wykończenia apartamentu podkreślają starannie dobrane materiały i dopracowane detale. Wśród nich wyróżniają się wysokie listwy przypodłogowe ze spieku z dekorem czarnego marmuru, zwieńczone mosiężną listwą, oraz francuska tapeta Casamance pokrywająca ściany. Konsekwentnie stosowany we wszystkich pomieszczeniach jeden rodzaj naturalnego forniru włoskiej marki TABU podkreśla spójność aranżacji.
Centralnym punktem apartamentu jest przestronny i jasny salon połączony z jadalnią. W salonie znajduje się narożna sofa „Noonu” (BB Italia), zaprojektowana przez Antonio Citterio. Mimo dużych rozmiarów, dzięki jasnemu obiciu i podstawie, która nadaje sofie lekkości, nie przytłacza wnętrza. Charakterystyczny podłokietnik w formie wałka nawiązuje do stylu art déco.
Ściana telewizyjna została zaprojektowana w symetryczny sposób, z kinkietami z brytyjskiej manufaktury Porta Romana. Panele ścienne obite tkaniną dodają przytulności, jednocześnie poprawiając akustykę. Ciemne ramy płycin harmonizują z ościeżnicami drzwi. Strefę wypoczynkową dopełnia skórzany fotel w koniakowym kolorze (BB Italia) oraz ciemne, okrągłe stoliki na wysoki połysk.
W jadalni znajduje się stół „Blevio” (Molteni) otoczony krzesłami „Frank” marki Porro. Zaokrąglone oparcia krzeseł nawiązują do kształtu nóg stołu i owalu marmurowego blatu, a tkanina bouclé kontrastuje z gładką powierzchnią marmuru. Centralnym elementem dekoracyjnym jest wazon „OKO” Malwiny Konopackiej, który idealnie współgra z ciepłą kolorystyką wnętrza, łącząc biel i złoto.
Życzeniem właścicieli była zamknięta kuchnia, którą udało się zrealizować dzięki wysokim oknom, nadającym jej przestronności i jasności. Artdekowski klimat kuchni podkreślają dwuskrzydłowe drzwi z ryflowanym szkłem w ciemnych ramach, prowadzące odpowiednio do przedpokoju i jadalni.
Centralnie umieszczona wyspa pełni funkcję miejsca na poranną kawę lub szybki posiłek. Zabudowa kuchni została wykonana według projektu Katarzyny Kraszewskiej. Ta naprzeciw okna, z lustrzanym frontem pokrytym lamelami, tworzy iluzję przestronności i dodatkowo rozświetla wnętrze. Lamele powtórzono również na wyspie. – Jednak najtrudniejsze w tym wnętrzu było uzyskanie struktury i koloru szafek kuchennych wiszących nad blatem – mówi Katarzyna Kraszewska. – Efekt niejednolitej powierzchni dało pomalowanie mieszanką z metalowymi opiłkami, efekt na żywo jest naprawdę niespotykany – podkreśla architektka.
Odskocznia od świata
Prywatna część apartamentu składa się z dwóch sypialni, każda wyposażona w garderobę i łazienkę, oraz przytulnego saloniku. W sypialni właścicieli centralnym elementem jest unikalny parawan, otaczający wezgłowie łóżka (FLOW). Zaprojektowany specjalnie do tego wnętrza, został obity tą samą tkaniną, którą wykorzystano w panelach ściennych salonu, a elementy z ciemnego drewna harmonizują z ościeżnicami drzwi w apartamencie. Kształt parawanu, obejmujący łóżko, został powtórzony w wycięciu podwieszanego sufitu, tworząc spójną całość. Kompozycję dopełniają okrągłe szafki nocne (Baxter) oraz eleganckie lampy CTO Lighting.
Łazienki różnią się stylistycznie. Główna ma charakter luksusowego salonu kąpielowego, gdzie dominuje marmur i elegancka wolnostojąca wanna. Szafka umywalkowa, zaprojektowana specjalnie na zamówienie, przypomina stylową komodę. Ścianę za wanną, przestrzeń prysznicową i toaletową wykończono wielkoformatowymi płytami o dekorze marmuru Calacatta, które ułożono w symetryczny wzór nawiązujący do stylu art déco. Pozostałe ściany zdobią poziomo ułożone panele z MDF-u pokrytego metalicznym pyłkiem. – O ten kolor walczyliśmy, dobierając próbki, pół roku – podkreśla Katarzyna Kraszewska. Ale finalny efekt jest idealny.
Druga łazienka, o bardziej organicznym charakterze, wyróżnia się subtelnym podświetleniem nieregularnego lustra, co podkreśla teksturę paneli na ścianach. Zintegrowana z szafką umywalka, wykonana na zamówienie, wygląda jak rzeźbiona z jednego bloku kamienia. W toalecie osiągnięto podobny efekt, tym razem z alabastrem, a ściany zdobi tapeta o oryginalnym wzorze.
Spośród jasnych wnętrz apartamentu wyróżnia się salonik przylegający do sypialni, utrzymany w ciemniejszej tonacji. To miejsce zaprojektowano jako prywatną przestrzeń relaksu. Katarzyna Kraszewska zwraca uwagę na pikowane ściany, ciemniejszy odcień forniru zabudowy oraz piękny kamień, z którego wykonano półkę z szufladami. Całość dopełnia wyjątkowe biurko-toaletka włoskiej marki Galotti Radice, które jest elegancką „kropką nad i” w tym zacisznym wnętrzu.
Projekt wnętrza: Katarzyna Kraszewska Architektura Wnętrz
Stylizacja sesji zdjęciowej: Eliza Mrozińska
Autor zdjęć: Tom Kurek