Ałycza to roślina, która obficie kwitnie. Ma mnóstwo latem owoców, a do tego świetnie znosi strzyżenie oraz nadaje się na żywopłoty obronne.

Niezwykła roślina

Ałycza jest niezwykłym drzewem, które jest troszeczkę jak szpieg, który przedstawia się każdemu inaczej. Jedni ją nazywają ałyczą, a inni śliwą, wiśnią czy też mirabelką. Warto ją zdemaskować ostatecznie. Ałycza to odmiana kaukaska śliwy oraz ma owoce w żółtym kolorze. Nazywa się ją często potocznie wspomnianymi już mirabelkami, ponieważ wyglądają, a nawet smakują właśnie jak prawdziwe mirabelki.

Ałycza to krzew lub też drzewo, które osiąga wysokość między pięć, a sześć metrów. Ałycza ma osadzoną nisko koronę, która jest rozłożysta. Jest najładniejsze w kwietniu, ponieważ to właśnie w tym miesiącu kwitnie. Jest obsypana białymi oraz pachnącymi kwiatami. W taki obfity sposób, że mamy wrażenie, że jest jakby oprószona śniegiem. Jej uroda niestety trwa tylko kilka dni. Wielka szkoda. Wygląda przepięknie. Szczególnie gdy jest na tle nieco ciemniejszych drzew czy też na tle elewacji z cegły. Nie jest zbytnio wymagająca jeśli chodzi o glebę. Nawet urośnie nam na bardzo słabej. Lubi za to słoneczne stanowiska, ale dobrze sobie poradzi nawet w półcieniu. Rośnie niezwykle szybko, a na dodatek jest odporna na mróz. Stosowaną ją już w sadownictwie przez setki lat. Chodziło o podkładkę pod odmiany szlachetne śliwy, brzoskwiń, moreli czy też migdałowców. Do tego znosi także świetnie strzyżenie, za co ją cenią właśnie projektanci ogrodów.

Różnego rodzaju kształty

Ałycza jest jedną z roślin, które tak naprawdę nadają się możliwie najlepiej do formowania. Na pewno musimy wiedzieć i mieć świadomość, że jest o wiele mniej wymagająca od cisu oraz także odporniejsza na duże mrozy od bukszpanu. Każdy z nas z dużą łatwością zrobi z niej ściany żywopłotowe, a nawet geometryczne figury. Możemy w zasadzie zrobić niemal każdy kształt. Formuje się podobnie odmiany wiśniowej śliwy o liściach purpurowych. Możemy zatem z samych ałyczy, które cięte są w różne kształty, tworzyć w zasadzie jedyne w swoim rodzaju kompozycje dwubarwne kompozycje zielono-purpurowe. Oczywiście do cięcia potrzebujemy odpowiedniego sprzętu. Musi to być ostry sekator czy też nożyce ogrodowe. Tępymi narzędziami niewiele zdziałamy. Zatem gdy nie mamy odpowiedniego sprzętu, to nawet się do tego nie zabierajmy. Lepiej będzie w takiej sytuacji cięcie zlecić profesjonalistom. Nie mamy co do tego żadnych nawet najmniejszych wątpliwości. Będziemy mieli przynajmniej pewność, że wszystko zostanie zrobione, tak jak należy.