Wystawa „Łzy szczęścia”, zorganizowana przy wsparciu Grupy Tubądzin, jest wyjątkowym punktem na kulturalnej mapie Warszawy tego lata. Dostępna w Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki do 15 września, zaprasza odwiedzających do refleksji nad wpływem sztuki na emocje przez dekady.
Patronat Grupy Tubądzin jest częścią większego projektu „Tubądzin Meets Art”, który zainicjowano rok temu w Zachęcie. Inicjatywa ta ma na celu promowanie artystów oraz demokratyzację dostępu do sztuki, czyniąc ją bardziej dostępną dla szerokiej publiczności.
Wystawa „Łzy szczęścia” bada emocje wywoływane przez sztukę na przestrzeni lat, jednocześnie przyglądając się zmieniającej się roli Zachęty jako instytucji. Prezentując bogatą kolekcję prac, kuratorzy Maria Brewińska, Michał Jachuła, Katarzyna Kołodziej-Podsiadło i Joanna Kordjak stawiają pytania o cele i odbiorców kultury, o narracje i wykluczenia w przestrzeniach galerii.
Wystawa jest dla nas symboliczna, specjalnie w czasie zmian, które dotykają Zachętę” – powiedziała na przedpremierowym pokazie Justyna Markiewicz p.o. dyrektora Zachęty – Narodowej galerii Sztuki. „Przez trzy miesiące zespół kuratorów wybierał prace z naszej kolekcji, opatrywał współczesnymi interpretacjami i komentarzami zarówno artystów jak i publiczności. I dzieła, i komentarze odzwierciedlają zmiany wrażliwości społecznej, pokazują ważną rolę sztuki współczesnej i instytucji kultury w procesie odzyskiwania głosu przez grupy społeczne systemowo go pozbawiane” – zaznaczyła Justyna Markiewicz.
Jest to najobszerniejsza do tej pory prezentacja kolekcji Zachęty, łącząca kluczowe dzieła dla polskiej sztuki i historii galerii, w tym te kontrowersyjne i skandalizujące. Prace od lat 60. XX wieku do współczesności tworzących takich artystów jak Magdalena Abakanowicz, Zbigniew Libera, Katarzyna Kozyra, Alina Szapocznikow, czy Paweł Sakowicz pokazują różnorodność form i zmieniające się podejście do sztuki.
„Łzy szczęścia” to także miejsce interakcji publiczności i działań performatywnych. Zaproszeni artyści prowadzą dialog z dziełami, proponując alternatywne sposoby zwiedzania i doświadczania sztuki, co ma na celu zachęcenie do bardziej bezpośredniego zaangażowania w sztukę.
Wspierana przez Grupę Tubądzin, wystawa łączy przeszłość z teraźniejszością, pokazując reakcję sztuki na zmieniające się konteksty społeczne i emocjonalne. Partnerstwo to podkreśla potrzebę demokratyzacji sztuki i wsparcia dla artystów, a także znaczenie instytucji kulturalnych w współczesnym społeczeństwie.
„Łzy szczęścia”. Wystawa kolekcji Zachęty – Narodowej Galerii Sztuki będzie czynna od 8 czerwca do 15 września 2024 roku w Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki.
Fot. i oprac. na podst.: mat. prasowe Grupa Tubądzin.