Wbrew pozorom wybór szafy do salonu nie jest łatwe. Możemy zdecydować się na szafę wolnostojącą, ale także na zabudowę całej ściany. Przypatrzmy się różnym rozwiązaniom.

Szafa w salonie – wszystko musi mieć swoje miejsce

W naszych szafach znajduje się wiele różnych rzeczy. Poza standardowymi elementami garderoby znajdują się również takie dziwne rzeczy jak karnawałowe przebrania, kapelusz kowboja czy też sukienka ze ślubu. Okazuje się, że jest to tylko niewielki procent naszej szafy, jaką od kilkunastu lat gromadzimy na półkach w naszych pawlaczach, szafach oraz także komodach. Kiedy nam się udaje wreszcie spakować oraz przewieźć ubrania do nowego domu – aż trudno jest uwierzyć, że się to zmieściło w naszym niewielkim mieszkaniu.

Dlatego też przy remoncie nowego mieszkania czy też przy przeprowadzce powinniśmy zaplanować dokładnie wybór szafy. Szafa w salonie musi być idealnie dobrana. Wszystko musi mieć swoje miejsce. Z kolei utrzymanie porządku nie może nam sprawiać problemu.

Na co postawić? Komoda, garderoba czy też szafa w salonie?

Szafa na ubrania powinna mieć przynajmniej głębokość sześćdziesięciu centymetrów. Wówczas mamy gwarancję, że nasza garderoba cała się w niej zmieści, a rzeczy na wieszakach w żadnym wypadku nie będą się gniotły. Jeśli to jest szafa wnękowa – to wnęka powinna mieć przynajmniej osiemdziesiąt centymetrów. Po otwarciu najmniej miejsca zajmują przesuwne drzwi. Troszkę więcej przestrzeni wymagają składane modele, które pozwalają na dużo lepszy dostęp do wnętrza naszej szafy. Wygodnej się będzie z niej na pewno korzystać. Z kolei najwięcej miejsca zajmą otwierane szafy w sposób tradycyjny, a więc uchylnie. Gwarantują za to nam dostęp nieograniczony do półki. Dla osób, które chcą na ubrania przeznaczyć więcej miejsca, najlepsza będzie na pewno garderoba. Zaś dla miłośniczek wolnostojących mebli nada się oczywiście komoda. Jednak będzie w niej o wiele mniej przestrzeni.

Zamaskujmy szafy w salonie

Szafami wnękowymi w salonie wyrównać można wnętrze nieregularne. Jeśli w salonie jest kilka wnęk nieregularnych, to warto ująć je w jedną ramę oraz ukryć na przykład za drzwiami. Uzyskamy pewnego rodzaju wrażenie elegancji oraz porządku. Szafą typową w salonie da się wbudować częściowo w ścianę. Nie będzie dzięki temu przytłaczała wnętrza. Bardzo nam na to zależy. Wiadomo, że salon jest pomieszczeniem, które jest najbardziej reprezentatywne w naszym mieszkaniu. Chcemy, aby wszystko się prezentowało wręcz idealnie. Zależy nam na tym niezmiernie. Zapamiętajmy sobie to.