Osiedle Ptasie w Katowicach, cenione za swoją prestiżową lokalizację i elegancki styl, jest prawdziwą perłą wśród miejskich dzielnic. Nazwa osiedla wzięła się od „ptasich” ulic, takich jak Drozdów, Kukułek, Słowików i Szpaków. Zbudowane w latach 50. i 60. XX wieku, osiedle pierwotnie służyło jako tzw. dzielnica profesorska, gdzie swoje domy mieli naukowcy, lekarze i prawnicy. Choć minęły dekady, Osiedle Ptasie wciąż jest jednym z najbardziej pożądanych adresów w Katowicach. O pomoc w zaprojektowaniu wnętrz 290-metrowego domu, który będzie emanował bezpretensjonalną elegancją z klasycznym sznytem, właściciele poprosili warszawską pracownię mow.design.

Nowoczesność w sercu historii

Atrakcyjna lokalizacja Ptasiego Osiedla gwarantuje mieszkańcom zarówno komfort i ciszę, jak i doskonałe połączenie komunikacyjne z centrum miasta. Bliskość Katowickiego Parku Leśnego dodatkowo podkreśla atrakcyjność tej lokalizacji, czyniąc ją idealnym miejscem dla osób ceniących bliskość natury. Architekci projektujący budynki na osiedlu zainspirowali się kubiczną architekturą lat 70., wprowadzając nowoczesne elementy jak dwukondygnacyjne przeszklenia i ażurowe elewacje. W rezultacie powstała modernistyczna bryła, która doskonale komponuje się z otaczającą ją zielenią parku.

W prezentowanym domu niepodzielnie rządzi klasyka we współczesnym wydaniu, design z najwyższej półki i polska sztuka. Staranny dobór wybitnych artystów, mebli, materiałów i detali, sprawił, że realizacja spod kreski architektek Weroniki Król i Marty Żebrowskiej-Wojczuk to szykowne dzieło, które całkowicie spełnia oczekiwania pary wymagających klientów. Kluczowym założeniem projektu była integracja z otaczającą zieleń oraz stworzenie otwartej przestrzeni. Paleta barw została ograniczona do szarości wzbogaconych o brązy i rudości, które nawiązują do barw ziemi. Architektki postawiły na szlachetne materiały, takie jak fornir i naturalny kamień, które doskonale komponują się z włoskim wzornictwem.

Już od progu przyciąga uwagę reprezentacyjny, dwukondygnacyjny hol z eleganckimi, giętymi schodami wykonanymi z wędzonego drewna orzechowego. Przestrzeń parteru została zaplanowana w taki sposób, aby umożliwić płynne przechodzenie między strefą dzienną, kuchnią, jadalnią oraz gabinetem, garderobą i toaletą. Schody prowadzą na piętro do strefy nocnej, która składa się z głównej sypialni master z prywatną łazienką, dwóch sypialni dziecięcych, dodatkowej łazienki oraz pralni. Każda sypialnia wyposażona jest w dedykowaną garderobę, a sypialnia master cieszy się dodatkowo prywatną łazienką.

Przeczytaj też:  Mieszkanie w Gdańsku z widokiem na Stare Miasto

Salon, zachwycający podwójną wysokością, urządzony został przy użyciu mebli od renomowanych marek Baxter i Maxalto. Centralne miejsce w tej przestrzeni zajmuje sofa autorstwa Paoli Navone, która idealnie wkomponowuje się w otoczenie i zapewnia niezrównany komfort mieszkańcom. Niezwykły element dekoracyjny stanowi lampa marki Henge, dzieło Massimo Castagnè, stworzone we współpracy z firmami Tabu Pushelberg i Fausto Salvi.

Kuchnia i jadalnia odzwierciedlają koncepcję odbicia otaczającej zieleni, co osiągnięto dzięki zastosowaniu wiszących szafek marki Poliform z lustrzanymi frontami oraz dużemu lustru umieszczonemu w jadalni. Również artystyczna kompozycja z mosiężnych, świecących igieł wzbogaconych kryształowymi elementami przyciąga wzrok, doskonale współgrając z prostą formą innych oświetleniowych detali, w tym kryształowych żyrandoli i kinkietów. Eleganckie meble od Kristalia i Rimadesio dopełniają całość, tworząc starannie przemyślany, harmonijny i zachwycający design wnętrza.

Sztuka wkomponowana w przestrzeń

W tym wielkomiejskim domu ze sztuką w roli głównej, obrazy Andrzeja Borowskiego i Witolda Pałki nadają wnętrzom dynamiki i charakteru, przełamując jednolitą paletę barw. Rzeźby Wojciecha Pąkowskiego wprowadzają natomiast nutę surowej elegancji. Dodatkowy wymiar przestrzeni tworzą dzieła ze szkła dekoracyjnego Aleksandry Kujawskiej, których organiczne kształty doskonale współgrają z prostotą linii wnętrza i kryształowymi lampami. Starannie dobrana sztuka sprawia, że te wnętrza są dalekie od sztampy i śmiertelnej powagi.

Projekt mow.design mistrzowsko łączy historię z nowoczesnością. Każdy element, od pieczołowicie wyselekcjonowanych dzieł sztuki po eleganckie dodatki, został przemyślany tak, aby stworzyć przestrzeń inspirującą mieszkańców na co dzień. Wnętrza te są idealnym tłem dla współczesnego życia, łącząc elegancję z funkcjonalnością, jednocześnie odzwierciedlając unikalny charakter domowników. To kolejny projekt mow.design, który podkreśla znaczenie sztuki w kreowaniu przestrzeni życiowej. Sztuka dodaje wnętrzom osobowości, tworząc miejsce, gdzie codzienność splata się z estetycznym doświadczeniem. Tutaj każdy element wnosi własną historię, wspólnie tworząc harmonijną i zmysłową całość.

Projekt: MOW.design

Przeczytaj też:  Luksusowy dom w Calpe - spełnione marzenie polskiego małżeństwa

Zdjęcia: Martyna Rudnicka

Stylizacja: Anna Salak