Świnka morska abisyńska to idealne zwierzę dla rodzin z dziećmi lub dla każdej osoby, która decyduje się na zwierzę w domu po raz pierwszy. Rozetki (tak brzmi inna nazwa uroczych świnek) są niezwykle serdeczne, towarzyskie i uwielbiają zabawy ze swoimi właścicielami. Dzięki odpowiedniej opiece oraz treningowi mogą stać się niezwykle przyjaznym i kochającym zwierzakiem.

Świnka morska abisyńska — wygląd

Świnka morska abisyńska ma specyficzny wygląd. Zwierzę charakteryzuje długie ciało, szeroka głowa i krótka twarz oraz uszy w kształcie płatków opadające ku ziemi. Niektóre ze świnek mają wąsy wokół nosa. Ich futerko jest szorstkie, a sierść może dorastać do 4 cm długości.

Druga nazwa świnki morskiej abisyńskiej — rozetka wynika z rozet (8-10), które pojawiają się parami, wzdłuż długości ich ciała, a także na ramionach, plecach, biodrach i na dole. Rozetki występują w odmianach jednokolorowych, a także w kilku mieszankach kolorystycznych. Najpopularniejsze odmiany to: Brindle, Roan, Szylkret, jednolity czerwony, czarny lub biały. Istnieje również wariant rasowy zwany świnką morską „Abyssinian Satin”, który ma taki sam wygląd jak Abisyńczyk, jednak sierść zwierzęcia ma lśniący „satynowy” blask.

Świnka morska abisyńska — zdrowie

Świnki morskie abisyńskie podatne są na problemy z oczami, takie jak zaćma i małoocze, które może prowadzić do ślepoty. Dlatego warto obserwować swojego zwierzaka i zwracać uwagę na znaki ostrzegawcze, takie jak zmiany w wyglądzie ich oczu.

Rozetki wykazują również większe ryzyko zachorowania na cukrzycę niż wiele innych ras – z tego powodu ważne jest, aby karmić zwierzę właściwą mieszanką zdrowej żywności i ograniczać ilość „smakołyków”. Ta rasa podatna jest także na torbiele jajników.

Ważne jest, aby wszystkie świnki morskie ćwiczyły. Najlepszym sposobem, aby zapewnić zwierzęciu wystarczającą ilość miejsca do ruchu, jest zdobycie jak największej klatki i umieszczenie w niej toru do biegania. Jeśli istnieje możliwość to warto czasem wynieść klatkę na świeże powietrze.

Świnka morska abisyńska | Świnki Morskie rasy rozetka
Świnka morska abisyńska

Świnka morska abisyńska — pielęgnacja

  • Jedzenie — ponieważ ta rasa świnki morskiej podatna na cukrzycę, ważne jest, aby odpowiednio przestrzegać jej diety. Zapewnij zwierzęciu dużo świeżych warzyw, trawy i / lub siana z tymiankiem do jedzenia (siano z tymiankiem jest zalecane, ponieważ ma wyższą wartość odżywczą niż inne rodzaje siana).
  • Pościel — świnki morskie abisyńskie uwielbiają zakopywać się w siano do snu (kiedy go nie jedzą).
  • Czystość — klatkę, w której mieszka rozetka sprzątaj przynajmniej raz w tygodniu oraz wymieniaj siano na świeże. Pamiętaj, że agresywne chemikalia mogą wyrządzić szkodę zwierzętom, więc nie używaj domowych środków czyszczących.
  • Relace — rozetki są bardzo towarzyskie, dlatego korzystne dla jej zdrowia zakup drugiej świnki morskiej. Ważne jest również to, aby spędzać czas na zabawie ze zwierzakiem.
  • Zabawa — abisyńska świnka morska uwielbia żuć rzeczy i chować się w małych przestrzeniach. Do bezpiecznych przedmiotów do żucia należą niebarwione/nieutwardzone drewniane klocki do żucia i niektóre warzywa. W klatce warto umieścić pola lub tunele, w których zwierzę może się ukryć.