Styl marynistyczny to kwintesencja letniego relaksu, przywołująca na myśl morze, plażę i beztroskie chwile spędzone na wybrzeżu. To doskonały wybór na aranżację wakacyjnego mieszkania, które ma emanować świeżością, jasnością i spokojem. Jeśli marzysz o wnętrzu pełnym morskiego klimatu, oto podstawy trendu marynistycznego i prezentacja współczesnego mieszkania urządzonego zgodnie ze sztuką.
Jakie kolory stosować w stylu marynistycznym?
Kolorem bazowym we wnętrzach w stylu marynistycznym jest oczywiście biel, która nadaje wnętrzu świeżości i przestronności. Białe ściany, meble czy dodatki tworzą doskonałą bazę dla pozostałych elementów wystroju. Z bielą zestawiamy odcienie niebieskiego, od jasnego błękitu po głęboki granat, które nawiązują do koloru wody i nieba. Można je stosować na ścianach, w tekstyliach czy w dekoracjach.
Sypialnia właścicieli prezentowanego mieszkania, nazywana marynistyczną, jest utrzymana w biało-niebieskiej kolorystyce z dodatkami metalicznej szarości. Projekt: JM Studio Architektoniczne, fot. Mariusz Purta
We wnętrzu urządzonym w stylu marynistycznym powinny pojawić się także beż oraz kolor piaskowy, które nawiązują do piasku i plaży. Idealnie sprawdzą się jako tło dla dodatków w bardziej intensywnych barwach. Warto również sięgać po delikatne odcienie szarości, które dodają elegancji i mogą nawiązywać do nadmorskich skał czy mglistych poranków nad wodą. We wnętrzach inspirowanych żeglarstwem pojawiają się również akcenty w kolorze czerwonym lub koralowym, które wprowadzają ciepło i energię do wnętrza. Mogą to być na przykład poduszki, dywany czy dekoracyjne elementy.
Mieszkanie znajduje się na najwyższym piętrze nowoczesnego apartamentowca przy gdańskiej marinie i oferuje piękny widok z okien na Motławę, ikoniczny symbol Gdańska – Żuraw, wieże Bazyliki Mariackiej, XVII-wieczny spichlerz przekształcony w luksusowy hotel oraz północny cypel Wyspy Spichrzów. Projekt: JM Studio Architektoniczne, fot. Mariusz Purta
Materiały wykończeniowe w marynistycznych wnętrzach
Styl marynistyczny to także odpowiedni dobór materiałów, które tworzą atmosferę nadmorskiego domku. Podstawą jest naturalne drewno, szczególnie to o jasnym odcieniu. Drewniane podłogi, meble czy belki stropowe dodają wnętrzu ciepła i naturalności. Świetnie sprawdzi się również drewno postarzane, które wygląda tak, jakby dopiero co wyrzucone zostało przez fale na brzeg. Można z niego wykonać blat stołu, zagłówek łóżka albo dekoracyjny panel na ścianie.
Akcenty marynistyczne. Projekt: JM Studio Architektoniczne, fot. Mariusz Purta
Wnętrza marynistyczne są również bogate w naturalne materiały, takie jak wiklina i rattan. Meble i dodatki z tych materiałów, takie jak kosze, fotele czy lampy, wprowadzają do wnętrza naturalny i ekologiczny akcent. Nieodłącznym elementem stylu marynistycznego są również sznurek i juta, które nawiązują do żeglarskich lin i sieci rybackich. Te surowce mogą być wykorzystane na wiele sposobów, od dekoracyjnych poduszek po ozdobne girlandy.
W części wypoczynkowej wykorzystano jasne barwy, inspirowane kolorystyką plaży. Całość wnętrza utrzymana jest w odcieniach morza, od bieli przez turkusy i błękity po szarości, aż do antracytu. Projekt: JM Studio Architektoniczne, fot. Mariusz Purta
Ponadczasowy styl marynistyczny korzysta z naturalnych materiałów i nawiązujących do natury motywów. Marynistyczny wystrój wnętrz podkreślą zatem także bawełna oraz len. Tekstylia wykonane z tych materiałów są lekkie, przewiewne i naturalne, co idealnie współgra z letnim charakterem stylu marynistycznego. Pościel, zasłony czy obrusy z bawełny i lnu są nie tylko piękne, ale i praktyczne.
Dekoracje w stylu marynistycznym to podstawa
Dekoracje odgrywają kluczową rolę w stylu marynistycznym, dodając wnętrzu charakteru i przytulności. W cenie będą zawsze wszelkie autentyczne morskie trofea, takie jak muszle, koralowce czy kamienie, które można umieścić w szklanych wazach, na półkach czy stolikach. Marynistyczny charakter wnętrza doskonale podkreślają także dekoracje w kształcie kotwic, sterów, łódek czy latarni morskich. Mogą to być obrazy, figurki, poduszki z nadrukami czy lampy.
Sypialnia gościnna, której wystrój zdominowały elementy żeglarskie, takie jak pagaje, czy koło sterowe. Znalazło się tu łóżko z wezgłowiem w postaci deski przymocowanej do ściany. Projekt: JM Studio Architektoniczne / Mariusz Purta
Zamiast obrazów — stare mapy, ryciny morskie czy obrazy przedstawiające morze i żaglówki, które wprowadzają do wnętrza elementy historii i podróży. Nie możemy zapomnieć o tkaninach. Charakterystyczne dla stylu marynistycznego są tkaniny w biało-niebieskie pasy. Mogą to być zasłony, narzuty, dywany czy ręczniki. Aby dodać wnętrzu życia i świeżości, warto wprowadzić rośliny. W stylu marynistycznym dobrze sprawdzą się przypominające te rosnące nad morzem, takie jak sukulenty czy trawy ozdobne.
Przestrzeń przedpokoju została ożywiona tapetą-mapą z 1822 roku, przedstawiającą historyczny, mało znany Gdańsk, otoczony fosą, bastionami i bramami. Projekt: JM Studio Architektoniczne / Mariusz Purta
Styl marynistyczny to doskonały wybór na wakacyjne mieszkanie, w którym chcesz poczuć się jak na nadmorskim wybrzeżu. Kluczowe są tutaj odpowiednia kolorystyka, naturalne materiały i stylowe dekoracje, które razem tworzą spójną, relaksującą przestrzeń. Niezależnie od tego, czy preferujesz nowoczesne, czy tradycyjne wnętrza, styl marynistyczny pozwala na stworzenie przytulnego i estetycznego miejsca, idealnego na letni wypoczynek.
Całą realizacją zobaczysz tutaj: W bezbrzeżnym oceanie bieli. Nowoczesne mieszkanie o wakacyjnym charakterze – Dom i Wnętrze (dom-i-wnetrze.pl)