Największy i najbardziej prestiżowy niezależny konkurs dla architektów wnętrz w Polsce wciąż się rozwija. Z roku na rok nie tylko rośnie wartość nagród, ale także rozszerza się jego formuła – w tym roku wprowadzono nowe wyróżnienie za projektowanie zrównoważone. Oceny najlepszych realizacji dokona jury, składające się z uznanych ekspertów z różnych dziedzin kreatywnych.

Konkurs Wnętrze Roku SAW został zainicjowany przez środowisko architektów wnętrz w celu promowania funkcjonalnych, estetycznie wyjątkowych wnętrz, oryginalnego wzornictwa oraz profesjonalnych praktyk branżowych. Zmagania są otwarte dla wszystkich profesjonalistów z branży, niezależnie od przynależności do stowarzyszenia. Jedynym wymogiem do uczestnictwa jest posiadanie odpowiedniego wykształcenia w dziedzinie architektury, projektowania lub pokrewnych dziedzin.

Spojrzenie z wielu stron

Choć konkurs stanowi inicjatywę i efekt zaangażowania polskich architektów wnętrz, nadesłane zgłoszenia w tym roku po raz pierwszy będzie jednak oceniać gremium uznanych reprezentantów wielu dziedzin. Będą to: architekci wnętrz Agnieszka Stefańska (przewodnicząca jury), Aleksander Jankowski, Zofia Wyganowska, Grzegorz Goworek, architekt Przemek Olczyk, artysta rzeźbiarz Tomasz Górnicki, fotograf Jacek Poremba projektantka i ilustratorka Malwina Konopacka, prof. Barbara Kowalewska z Wydziału Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz Magdalena Bodis, kolekcjonerka sztuki, członkini zarządu Stowarzyszenia Przyjaciół Muzeum Narodowego w Warszawie.

Jestem przekonana, że zróżnicowanie perspektyw pozwoli nam jako jurorom jeszcze wyraźniej dostrzec wszystkie wartości projektów nadesłanych na konkurs. Wiele punktów widzenia oraz operowanie kontekstami zarówno architektonicznymi, jak i artystycznymi bez wątpienia wzbogaci prace jury. Ożywione dyskusje i wielkie emocje są gwarantowane – zapowiada Agnieszka Stefańska.

W stronę zrównoważonego rozwoju

Podobnie jak w poprzednich, konkurs obejmuje realizacje w dwóch kategoriach głónych: wnętrza prywatne i wnętrza użyteczności publicznej. Zwycięzcy każdej z kategorii otrzymają nagrody pieniężne oraz działania promocyjne w mediach o wartości łącznej 30 000 zł. Przewidziane są także nagrody dla drugiego i trzeciego miejsca, które wynoszą odpowiednio 15 000 zł i 5 000 zł. Całkowita pula nagród to aż 110 000 zł, co jest możliwe dzięki wsparciu takich mecenasów jak Electrolux – Partner Strategiczny, Hansgrohe i XAL – Partnerzy Główni, oraz nobonobo – Partner Wspierający.

W tym roku po raz pierwszy wprowadzona zostanie dodatkowa kategoria promująca zrównoważony rozwój. Szczególnie doceniane będą projekty, które wykazują troskę o oszczędne zarządzanie zasobami naturalnymi, takimi jak materiały, energia czy woda, i które sprzyjają harmonii między człowiekiem a naturą. W odpowiedzi na rosnącą świadomość ekologiczną, Stowarzyszenie Architektów Wnętrz ustanowiło specjalną nagrodę „For Better Living”, której partnerem jest marka Electrolux. Najlepsza realizacja w tej kategorii zostanie wyłoniona przez jury rozszerzone o przedstawiciela marki Electrolux. Laureat otrzyma nagrodę finansową w wysokości 5000 zł oraz voucher o tej samej wartości na produkty z linii studyjnej Electrolux.

Electrolux to szwedzka marka, której motto „For Better Living” stawia człowieka i troskę o środowisko w centrum. Nasza wiedza i doświadczenie połączone z funkcjonalnością oraz designem produktów składają się na kształtowanie lepszego i wygodniejszego życia dla konsumentów. Przystępując do konkursu Wnętrze Roku SAW jako partner strategiczny, chcemy docenić wysiłki branży architektonicznej na rzecz wdrażania ekologicznych idei w swoje działania – mówi Olga Głębicka, Retail Activation Manager Electrolux Poland.

Konkurs odbywa się pod patronatem honorowym Stowarzyszenia Przyjaciół Muzeum Narodowego.

Czas na zgłoszenia do końca października

Termin zgłoszeń do konkursu mija 31 października 2024 roku. Zgłoszenia są przyjmowane elektronicznie od 12 czerwca. W listopadzie jurorzy zbiorą się na obradach, aby wybrać laureatów pierwszego etapu, którzy następnie do 14 lutego 2025 roku będą mieli czas na przesłanie swoich plansz konkursowych. Na ich podstawie jury wyłoni zwycięzców, którzy zostaną ogłoszeni podczas uroczystej gali 3 kwietnia 2025 roku.

Szczegółowe informacje dotyczące konkursu oraz regulamin dostępne są na oficjalnej stronie www.saw.org.pl/konkurs.