Powrót modernizmu to zdecydowanie jeden z wiodących trendów wnętrzarskich tego roku, zdobywając na nowo nasze serca i wnętrza naszych mieszkań. Nurt, który narodził się w okresie międzywojennym i zyskał popularność w USA w latach 20., charakteryzuje się minimalizmem i funkcjonalnością. Swoje korzenie ma we francuskim słowie „moderne”, co oznacza nowoczesność.
Modernizm, którego podwaliny wyłożyła m.in. europejska szkoła Bauhaus, był odpowiedzią na potrzeby szybkiego budownictwa oraz funkcjonalnego życia po wojnie. Istotnym motywem rozwojowym były dla modernizmu technologie, owocujące nowymi materiałami oraz możliwościami produkcyjnymi. Styl ten opiera się na kilku kluczowych zasadach: „forma wynika z funkcji”, „mniej znaczy więcej” oraz „ornament to zbrodnia”. Te przesłania nadal kształtują współczesny design, zwłaszcza w aranżacjach łazienek, gdzie modernizm znajduje swoje miejsce poprzez proste, praktyczne i pozbawione zbędnych ozdób formy. To połączenie estetyki i funkcjonalności sprawia, że styl modernistyczny pozostaje ważnym punktem odniesienia dla nowoczesnych wnętrz.
Forma wynika z funkcji
Funkcjonalność stanowi kluczowy element projektowania łazienek, pomieszczenia, gdzie codzienne potrzeby użytkowników są na pierwszym miejscu. Przemyślana organizacja przestrzeni sanitarnej, często ograniczonej wielkością, ma kluczowe znaczenie. Dobór odpowiedniego wyposażenia, uwzględniający indywidualne potrzeby, takie jak wygoda osób starszych czy dzieci, jest niezbędny. Rozmiar wanny czy prysznica, głębokość umywalki, odpowiednia ilość miejsca wokół toalety, a nawet pozycja pralki, to elementy, które zaważą na funkcjonalności i komforcie codziennego użytkowania łazienki na długie lata.
Kluczem do sukcesu jest rzetelne rozeznanie rynku w kontekście dostępnych rozwiązań. Dzięki nim możemy dokonać optymalnej konfiguracji naszej łazienki. Warto poświęcić temu zagadnieniu więcej uwagi, pamiętając o tym, że funkcjonalność to nie tylko aspekt użytkowy, ale także – higieniczny oraz estetyczny. Osobiście polecam wyjście poza standard i przyjrzenie się produktom, które oferują coś więcej, minimalizując prozaiczne, często nieuświadamiane problemy. Przykłady? Intuicyjna w obsłudze toaleta myjąca, czyli toaleta z funkcją bidetu, bezdotykowe przyciski czy kabiny prysznicowe typu walk-in z odpływem liniowym – to pomysły wynoszące użytkowość naszej łazienki na wyższy poziom – mówi Joanna Karolczak, ekspertka firmy TECE.
Mniej znaczy więcej
Minimalizm od dawna cieszy się naszą sympatią, ceniony za nowoczesność, uniwersalność i ponadczasowość. W łazienkach urządzonych w stylu modernistycznym, minimalizm objawia się przemyślanym zagospodarowaniem przestrzeni, stonowaną paletą barw, prostym designem oraz użyciem materiałów wysokiej jakości. Skupiamy się na funkcjonalności, eliminując zbędne elementy — na przykład, zamiast dwóch umywalek montujemy jedną, a w miejsce wanny instalujemy praktyczną kabinę prysznicową, zawsze dbając o odpowiednie oświetlenie poszczególnych stref łazienki.
Jest wiele rozwiązań, które umożliwiają zaoszczędzenie, choćby tylko wizualne, przestrzeni łazienkowej. Wąskie (320 mm) czy niskie (750 mm) stelaże podtynkowe do toalet podwieszanych mogą być montowane w mniej ustawnych, pierwotnie skazanych na pustkę miejscach, takich jak naroże pomieszczenia, wnęka czy ściana kolankowa pod skosem z oknem dachowym. Zlicowany z posadzką odpływ prysznicowy oraz estetyczne szklane przepierzenie to również doskonały sposób na wielowymiarowe „odciążenie” łazienki – dodaje Joanna Karolczak z TECE.
Do wnętrza wprowadzamy stonowane odcienie beżu, szarości i brązów, uzupełnione o biel i czerń. Takie barwy nie tylko optycznie powiększają pomieszczenie, ale również nadają mu przysłowiowy oddech. Jednolite okładziny ścienne i podłogowe wspierają ten efekt – najlepiej jest unikać mieszania różnych materiałów i kolorów, gdyż przestrzeń jednolita wizualnie wydaje się większa.
Modernistyczny design w łazience nie musi oznaczać surowości. Forma sama w sobie może być ozdobą prostego wystroju. Chociaż minimalizm ceni prostotę, to przestrzeń łazienkowa powinna być również przyjemna dla oka. Start czy finisz dnia to momenty, które zasługują na to, aby spędzać je w estetycznie komfortowej przestrzeni.
Ornament to zbrodnia?
Modernizm i nowoczesny minimalizm charakteryzują się unikaniem ornamentyki, stawiając na gładkie powierzchnie zamiast wzorzystych kafelków czy dekoracyjnych tapet. Mimo to, wybierając modernizm jako dominujący styl łazienki, nie jesteśmy zmuszeni do całkowitej rezygnacji z kolorów, faktur czy interesujących form. Możemy śmiało eksperymentować z subtelnymi akcentami, które nadadzą wnętrzu charakteru, jednocześnie zachowując jego minimalistyczną i nowoczesną esencję.
Ideą modernistycznego minimalizmu jest jakościowy materiał zamknięty w pięknej formie, bez zbędnej przesady czy sztucznie dodanego przepychu. Jasne barwy, ciepły brąz drewna, a nade wszystko – kluczowa dla trendu – geometria mebli oraz sprzętów, która stanowi dekorację samą w sobie – dodaje ekspertka TECE.
W aranżacji łazienki w stylu modernistycznym warto wprowadzić kilka urozmaiceń, które ożywią przestrzeń. Na przykład, mocniejszy akcent kolorystyczny na jednej ze ścian, może to być intensywna zieleń lub turkus w formie szkliwionej mozaiki ułożonej w niebanalny sposób. Elementy takie jak okrągłe lustra, designerskie oprawy oświetleniowe o geometrycznych formach, czy estetyczne, wizualnie niebanalne przyciski spłukujące, dodają charakteru i ułatwiają codzienne użytkowanie.
Minimalistyczne, ale funkcjonalne wnętrze współczesnej łazienki zachowuje swoją prostotę, przestrzenność i stonowaną kolorystykę. Modernistyczny design, bogactwo materiałów i możliwości inspiracji umożliwiają stworzenie projektu, który pozostaje praktyczny i stylowy przez lata, będąc jednocześnie zgodnym z najnowszymi trendami.
Fot. i oprac. na podst.: mat. prasowe TECE