Są takie materiały, które zachwycają pięknem, trwałością oraz niezawodnością. Sprawią, iż każde wnętrze nabierze charakteru i stanie się reprezentacyjne. Niewątpliwie takim materiałem są spieki kwarcowe. Warto na ich temat dowiedzieć się więcej.

Czym są spieki kwarcowe?

Zacznijmy może od tego, że spieki kwarcowe cieszą się coraz większą popularnością. Można powiedzieć, że stanowią naprawdę dobrą alternatywę dla kamienia naturalnego. Są trwalsze, bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne i niewątpliwie lepiej się prezentują. Spieki kwarcowe to nic innego jak płyty gresowe, które wykonuje się w specjalnej technologii. Wykorzystuje się tutaj naturalne materiały, choćby kwarc, ale można też spotkać się z modelami wykonanymi z iłów łupkowych. Na samym końcu dodaje się pigmenty ceramiczne. Dochodzi ponadto do sprasowania proszku pod dużym naciskiem. Potem materiał jest wypalany w bardzo wysokiej temperaturze. Dzięki temu zyskuje tak dobre walory użytkowe oraz stylową formę. Spieki kwarcowe w formie płyt można wykorzystać do wykańczania ścian czy podłóg, ale można z nich też robić blaty kuchenne. Wszystkie te elementy muszą służyć użytkownikom przez lata. 

Poznajcie właściwości spieków kwarcowych 

Spieki kwarcowe mają na pewno lepsze właściwości techniczne niż kamień. Nie mają porowatej struktury. Dzięki temu nie chłoną wody, ani też innych płynów, które mogą zanieczyszczać powierzchnię. Nie trzeba więc obawiać się, że gdy wyleje się na nie sok porzeczkowy, to pozostaną ślady. Spieki kwarcowe są odporne na różnego rodzaju odbarwienia, a przy tym nie odkształcają się pod wpływem wysokiej temperatury. Są też odporne na uszkodzenia mechaniczne i obciążenia. Tutaj polecamy Wam spieki kwarcowe Franko. Są one lekkie, a przy tym mogą estetyką nawiązywać do różnych materiałów, np. marmuru. Są na pewno tańsze niż właśnie taki materiał, choć ich cena jest też wyższa niż np. blatów laminowanych. Trzeba jednak pamiętać, że jest to inwestycja na lata. Rzeczywiście takie spieki posłużą przez długi czas i nadal będą tak samo dobrze się prezentować. 

Spieki kwarcowe – dlaczego to świetny wybór?

Spieki kwarcowe mogą występować w formie cienkich płyt, ale mimo wszystko nie tracą swoich świetnych właściwości. Są odporne na ścieranie, nie kruszą się. Są też odporne na drgania. Można wykonać z nich blaty kuchenne, ale też płyty kuchenne, które umieszcza się pomiędzy górnymi i dolnymi szafkami. Można wykorzystać je też w łazience w strefie umywalkowej pod umywalki nablatowe, a nawet w strefach mokrych – przy wannie czy też jako wykończenie kabiny walk-in.

Ze spieków można wykonać także blaty stołów czy obudowę mebli. Ponadto sprawdzą się jako obudowa kominka czy też biokominka, gdyż są nie tylko odporne na wysoką temperaturę, ale również jej wahania. Jest to materiał odporny na ogień, który nie wydziela żadnych substancji toksycznych. Duże znaczenie ma także fakt, że spieki kwarcowe są odporne na zmienne warunki atmosferyczne, a więc można z nich wykonać nawet dekorację elewacji.

Ponadto jest to materiał odporny na działanie promieniowania UV, zatem nie blaknie pod wpływem promieni słonecznych. Jak więc widzicie, spieki kwarcowe są materiałem wielofunkcyjnym o świetnych walorach praktycznych. To doskonały wybór dla najbardziej wymagających.