Hiszpania, znana z malowniczych krajobrazów, wyśmienitej kuchni i niezliczonych zabytków, stanowi także fascynujące miejsce dla entuzjastów architektury i designu. Już 19 czerwca bieżącego roku, dzięki inicjatywie Ambasady Hiszpanii i wsparciu agencji OKK! PR, w Warszawie odbędzie się wydarzenie „Spanish is in”, podczas którego będzie można bliżej poznać design prosto z kraju Gaudiego. Tego dnia będziemy świętować Dzień Designu Hiszpańskiego, który odbędzie się pod hasłem „SPANISH TOUCH”.
Wydarzenie odbędzie się w Hotelu Barceló Powiśle przy ulicy Wybrzeże Kościuszkowskie 43A w Warszawie. Goście będą mieli okazję zobaczyć prace takich hiszpańskich marek jak Alvic, Cosentino, Espattio, Inclass, LZF Lamps, Naturtex, Ramon Soler oraz Kontakt Simon. W programie przewidziane są także dyskusje z udziałem specjalnych gości, w tym Alberto Veigi (Barozzi Veiga), autora projektu Filharmonii Szczecińskiej, architekta Magdaleny Federowicz-Boule (Tremend) oraz Martę Wierusz (APA Wojciechowski Architekci). Wydarzenie poprowadzi Marcin Szczelina, krytyk i kurator architektury, ekspert nagrody Mies van der Rohe Award.
Po części dyskusyjnej przewidziano koktajl, który stworzy okazję do nawiązywania kontaktów i wymiany doświadczeń wśród uczestników. Organizacją Dnia Designu Hiszpańskiego zajmuje się Ambasada Hiszpanii w Warszawie przy współpracy z agencją OKK! PR.
Biogramy gości specjalnych:
Alberto Veiga
Urodzony w 1973 r., dorastał w Santiago de Compostela w Hiszpanii. Studiował architekturę w Escuela Técnica Superior de Arquitectura de Navarra. Wykładał na Międzynarodowym Uniwersytecie Katalońskim w Barcelonie (2007–2010) oraz w La Salle International Unit (2019–2020), a także był profesorem wizytującym w Istituto Universitario di Architettura di Venezia (2014) oraz w Escuela Técnica Superior de Arquitectura de Navarra (2021). Równolegle z działalnością zawodową był kuratorem Arquia Proxima w 2016 r. oraz jurorem w wielu znaczących konkursach, m.in. w Hiszpańskim Biennale Architektury 2021.
Razem z Fabrizio Barozzim w 2004 roku w Barcelonie założył pracownię architektoniczną Barozzi Veiga. Działa ona na arenie międzynarodowej, realizując zarówno zamówienia publiczne, jak i prywatne, ze szczególnym uwzględnieniem budynków kulturalnych, społecznych i edukacyjnych.
Magdalena Federowicz-Boule
Architektka, założycielka pracowni Tremend, aktualnie prezeska zarządu oraz dyrektorka kreatywna pracowni. Dyplom uzyskała na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej, a także brała udział w wymianie naukowej na University of Detroit Mercy w Stanach Zjednoczonych. Doświadczenie zdobyła, pracując dla polskich oraz francuskich biur architektonicznych. W 2010 r. założyła autorską pracownię Tremend.
Magdalena Federowicz-Boule specjalizuje się w projektach kubaturowych oraz projektach wnętrz, zarówno komercyjnych, jak i przestrzeni użyteczności publicznej. Wielokrotnie nominowana i nagradzana w polskich i międzynarodowych konkursach architektonicznych. Jest autorką m.in. Dworca Metropolitalnego w Lublinie oraz licznych realizacji wnętrz hotelowych (Novotel Wrocław Centrum, Ibis Styles Grudziądz, Ibis Styles Budapest City, Royal Tulip Warsaw Apartments). W 2024 r. została polską Ambasadorką Saint-Gobain Glass.
Inicjatorka i współzałożycielka Koła OW SARP Architekci bez Granic (polski oddział Architecture Sans Frontieres), członek Zarządu OW SARP (od 2017 r.), członek ZAIKS i SAW.
Marta Wierusz
Piastuje stanowisko Architektki Prowadzącej Zespół Wnętrz w pracowni APA Wojciechowski Architekci. Posiada ponad 20-letnie doświadczenie w branży architektonicznej. Prowadzi prestiżowe projekty wnętrz komercyjnych, prywatnych i publicznych, takich jak: hotele, centra handlowe, biura, obiekty gastronomiczne, mieszkania, placówki edukacyjno-opiekuńcze, wystawy.
Specjalizuje się w projektowaniu zrównoważonym, uniwersalnym i włączającym. Jej celem jest poszerzanie i propagowanie wiedzy z zakresu projektowania stawiającego człowieka w centrum uwagi, wpływającego na zdrowie psychofizyczne i dobrostan użytkowników.
Współpracuje z Atypiką Fundacją dla Neurokultury, zajmującą się zagadnieniami neuroróżnorodności. Wykładowczyni na studiach podyplomowych „Neuroróżnorodność w miejscu pracy – inkluzywna rekrutacja i zarządzanie” na Uniwersytecie SWPS w Warszawie oraz na Wydziale Wzornictwa w School of Form w Warszawie. Ekspertka w Zespole ds. Dostępności i Projektowania Inkluzywnego w SARP (Stowarzyszenie Architektów Polskich).
Autorka wielu publikacji branżowych, które ukazały się na łamach takich czasopism, jak: „Zawód: Architekt”, „Architecture Snob”, „Builder” czy „Obiekty”.