Od jakiegoś czasu w sklepach kupić możemy storczyki w niebieskim kolorze. Czy storczyki o kwiatach niebieskich występują w naturze? Dowiedzmy się skąd się one biorą?

Storczyki niebieskie – przepiękne, egzotyczne rośliny

Różnorodność barw oraz kształtów kwiatów storczyków tak naprawdę nie ma sobie równych. Te egzotyczne oraz przepiękne rośliny zyskały sporą popularność oraz zdobyły naprawdę wielu miłośników. Obecnie nabyć je można nie tylko w kwiaciarniach specjalistycznych czy też sklepach ogrodniczych, ale również we wszelkich większych marketach.

Storczyki zachwycają całą feerią barw. Jednak cały czas łakniemy nowinek. Dlatego na półkach pojawiły się chociażby storczyki niebieskie. Są to storczyki, które są rzadkością. W związku z tym niezmiernie często są poszukiwane. Niebieski kolor kwiatów występuje wśród storczyków niezmiernie rzadko. Kwiaty w kolorze zbliżonym do niebieskiego mają na przykład storczyki Vanda, ale niestety nie są zbyt łatwe w uprawie.

Skąd się wzięły?

Większość prób wyhodowania storczyków o kwiatach niebieskich kończy się niestety niepowodzeniem. Dlatego właśnie postanowiono uzyskać storczyki niebieskie w inny sposób, który jest znacznie prostszy. Mowa o sztucznym zabarwieniu. Niebieski barwnik jest wprowadzony do kwiatowego pędu, gdy pąki jeszcze są zamknięte, dzięki czemu farba dotrzeć może do kwiatów, zanim rozwiną się.

Jednak nie wszystkie rośliny takowy zabieg dobrze znoszą. Te, które przetrwają ten zabieg, najczęściej są bardzo drogie. Niebieskie storczyki wyeksponowane na sklepowych półkach przyciągają wzrok nabywców potencjalnych niebieskimi intensywnie kwiatami. Pomimo wyższej ceny znajdują zwykle amatorów.  

Czy storczyki niebieskie zawsze będą niebieskie?

Skuszeni bardzo nietypową urodą kwiatów niebieskich, szybko się możemy niestety rozczarować, ponieważ prędzej czy też później mistyfikacja wychodzi na jaw. Wówczas zamiast storczyka niebieskiego będziemy podziwiać rośliny o kwiatach w białym, klasycznym kolorze. Nie stanie się wprawdzie to od razu, gdyż storczyk kwitnący na niebiesko zachowa jeszcze przez jakiś czas swoją barwę nienaturalną, jednak jego kwiaty kolejne już nie będą niebieskie, a tak naprawdę białe. Jak widzimy niebieskie storczyki mogą stać się białymi. Musimy przyznać, że przed zakupem lepiej o tym wiedzieć, aby się nie rozczarować, gdy zaczną nam wyrastać białe kwiaty. Nie lubimy być w ten sposób zaskakiwani. Chociaż musimy przyznać, że białe kwiaty również są przepiękne. Jakoś zaakceptujemy tę zmianę koloru.