Shuttersy, czyli drewniane okiennice wewnętrzne, to coraz częściej spotykany element wystroju wnętrz. Świetnie sprawdzają się salonie, sypialni, a nawet w łazience. Jakie są zalety shuttersów? Dlaczego warto mieć je w swoim domu?

Czym są shuttersy?

Shuttersy to wewnętrzne okiennice, które mogą składać się z jednego lub kilku paneli, pomiędzy którymi umieszcza się ruchome lamele. Zadaniem lameli jest ograniczanie wpadającego do wnętrza światła, a więc działają one dokładnie w taki sam sposób jak żaluzje.

Shuttersy wykonane mogą być z drewna lub z płyty MDF i na pierwszy rzut oka można je pomylić z drewnianymi żaluzjami. Te pierwsze mają jednak bogatszą ofertę kolorów, dzięki czemu można je dopasować do wnętrza w praktycznie każdym stylu. Kolejną przewagą shuttersów nad drewnianymi żaluzjami są grubsze lamele o owalnym kształcie, dzięki czemu w zimie oraz w lecie działają one jako izolator termiczny, chroniąc przed utratą ciepła albo przeciwnie, przed zbytnim nagrzewaniem się pomieszczenia. Ponadto shuttersy mają szersze lamele (tym samym szersze są przestrzenie między nimi), co pozwala lepiej kontrolować nasłonecznienie pokoju. Można je dzięki temu szczelniej zamknąć, ale też więcej światła wpada do mieszkania, kiedy shuttersy są otwarte.

Shuttersy na okno — czy warto?

Niebanalny wygląd to nie jedyna zaleta shuttersów. Oto pozostałe:

  • są łatwe w czyszczeniu — wystarczy przetrzeć je lekko wilgotną szmatką, aby zetrzeć kurz i usunąć ewentualne zabrudzenia;
  • dopasowują się praktycznie do każdego wnętrza: białe pasują do stylu skandynawskiego oraz prowansalskich salonów, a brązowe do wnętrz eko, boho, kolonialnych i holenderskich;
  • drewniane okiennice to klasyka gatunku dlatego taka dekoracja nigdy nie wyjdzie z mody (dzięki temu możemy mieć pewność, że to inwestycja na lata);
  • idealnie przyciemniają mieszkanie, w upalne dni chroniąc przed żarem, a w nocy zapewniając najlepsze warunki do odpoczynku;
  • są oryginalne i wyróżnimy się na tle innych projektów wnętrzarskich.

Czy shuttersy mają wady?

Do wad shuttersów należy stosunkowo wysoki koszt montażu, jest to bowiem droższe rozwiązanie niż powieszenie firan i zasłon, lub rolet materiałowych. Na pewno jest to jednak inwestycja na lata — decydując się na uniwersalne kolorystycznie białe shuttersy, możemy mieć pewność, że będą pasować do każdej aranżacji, jaką w przyszłości zastosujemy w mieszkaniu.

Shuttersy – jakie wybrać?

Oryginalne shuttersy wykonane są z drewna. Do wyboru mamy popularną sosnę, brzozę oraz lipę, ale także gatunki egzotyczne, jak cedr czy drzewo tekowe.

Okiennice sosnowe, brzozowe oraz lipowe można pociągnąć bezbarwnym lakierem, białą farbą, lub farbą kredową w pastelowym kolorze. Białe shuttersy znakomicie sprawdzą się we wnętrzach skandynawskich lub glamour, z kolei ciemne – tekowe, cedrowe to opcje dedykowane eleganckim, ciemnym salonom i sypialniom.

Ile kosztują shuttersy?

Decydując się na shuttersy musimy mieć świadomość, że cena kompletu na jedno okno może wynieść nawet ok. 500 zł za komplet na jedno okno. Gdzie kupić shuttersy? Wymarzone okiennice wewnętrzne możemy dostać jedynie na zamówienie – w Polsce pojawia się coraz więcej firm, oferujących tego typu rozwiązania wnętrzarskie.