Tegoroczna jesień w polskiej branży meblarskiej to wyjątkowy jubileusz – 70-lecie Salony Agata Meble. Z tej okazji marka postanowiła przyjrzeć się najpopularniejszym trendom aranżacyjnym z przeszłości i sprawdzić, jakie style królowały w polskich domach na przestrzeni dekad. Co zagościło w salonach naszych przodków, jak wyglądały modne dodatki i czy podobnie jak w modzie, także w aranżacji wnętrz trendy wracają? Oto podróż w czasie po polskim designie!
Lata 50.
Po wojnie większość mieszkań charakteryzowała się ograniczoną powierzchnią, co skłoniło polskich projektantów do tworzenia mebli użytkowych o praktycznych rozwiązaniach i funkcjonalności. W tym okresie często inspirowano się skandynawskim stylem, stawiając na prostotę i wielofunkcyjność. Przykładem mogą być stoliki kawowe z dodatkowymi półkami, które w unowocześnionej formie wciąż często spotykamy w polskich wnętrzach.
Lata 60.
W latach 60. dominowały meblościanki – nowatorskie meble modułowe, które można było dowolnie łączyć. Choć ten wynalazek na nowo zyskał popularność, wciąż zachwyca w odświeżonym wydaniu, zarówno w nowoczesnych, jak i klasycznych aranżacjach. Meblościanki są obecnie cenione za swoją funkcjonalność i wszechstronność.
Lata 70.
Lata 70. to czas, gdy polski rynek meblowy otworzył się na import, co przyniosło eksplozję kolorów i charakterystyczne desenie oraz wielobarwne tekstylia. Popularne stały się meble o nietypowych kształtach, w tym rozkładane wersalki, które były symbolem zachodniego dobrobytu. Dziś te klasyczne modele wracają do łask w nowoczesnych wersjach dostępnych w ofercie Salonów Agata Meble.
Lata 80.
W latach 80. rynek meblowy znów został ograniczony przez regres gospodarczy, a wnętrza często wypełniały meble z poprzednich dekad. Charakterystyczne dla tego okresu były masywne komplety mebli, takie jak szafki, komody i barki. Obecnie urok tej epoki można dostrzec w nowoczesnych, lżejszych formach przeznaczonych do aranżacji całych ścian.
Lata 90.
Lata 90. przyniosły do polskich wnętrz długo wyczekiwany przepych. Królowały obszerne, miękkie i puchate komplety wypoczynkowe, wykonane najczęściej ze skóry naturalnej lub ekologicznej. Ten trend, skoncentrowany na trwałych i wygodnych meblach, jest wciąż obecny w wielu polskich domach.
Lata 2000-2010
W pierwszej dekadzie XXI wieku aranżacje wnętrz zaczęły obfitować w kolory, szczególnie w tkaninach mebli tapicerowanych. Powróciły także ciemne odcienie drewna, takie jak venge, stosowane w meblach skrzyniowych.
Lata 2010-2022
W ostatnich latach aranżacje skupiają się na otwartej przestrzeni i minimalistycznym podejściu. Popularne stały się białe meble w macie oraz naturalne odcienie drewna, takie jak dąb sonoma. Obecnie trendy takie jak styl loftowy, vintage i eklektyczny wprowadzają różnorodność i nowe kierunki w polskim designie.
Ostatnie 7 dekad to niezwykły okres dynamicznych zmian stylistycznych. Od lat 50. średnio co 5 lat pojawiają się nowe, znaczące trendy, które niegdyś przenikały do naszych domów zza żelaznej kurtyny, a dziś wprowadzamy je niemal na bieżąco. Od peerelu uwolnił nas skandynawski minimalizm, a obecnie na nowo cieszymy się stylistyką vintage i stylem eko, będącym nie tylko znakiem naszych czasów, ale i stylem życia większości świadomych konsumentów. Wszystko to miesza się w eklektycznym worku rozmaitości, z którego każdy może wyciągnąć coś dla siebie – Tomasz Pągowski, projektant i Ambasador marki Agata Meble.
Przez 70 lat w aranżacjach wnętrz zaszło wiele zmian, ale wiele trendów wraca w nowoczesnej formie. Ważne jest, aby styl wnętrz odpowiadał naszym potrzebom i sprawiał, że czujemy się dobrze w swoim domu. Salony Agata Meble, z uwagą śledzące zmieniające się trendy, wciąż oferują meble i dodatki, które idealnie wpisują się w każde preferencje i styl.
Fot. i oprac. na podst.: mat. prasowe Agata Meble.