We współczesnych mieszkaniach salon jest pomieszczeniem łączącym w sobie wiele funkcji. To nie tylko przestrzeń do codziennego wypoczynku czy spotkań z gośćmi. To właśnie tutaj bardzo często wygospodarowane jest również miejsce do pracy, nauki czy hobby. Standardem jest łączenie salonu z jadalnią i kuchnią. Aranżowanie takiego wnętrza wymaga staranności i dbałości o szczegóły. Dużą pomocą mogą być również pewne uniwersalne zasady, stosowane przez profesjonalistów. Przestrzegając ich, możemy zmienić każdy salon w funkcjonalną, wygodną i elegancką przestrzeń dzienną.

Optymalna wielkość salonu

Salon zazwyczaj stanowi największe pomieszczenie w domu. Jego dokładny metraż zależy jednak od wielu czynników. W małych mieszkaniach tak zwany „duży pokój” może mieć powierzchnię kilkunastu metrów kwadratowych. Z kolei w domach jednorodzinnych bywa on nawet dwa lub trzy razy większy.

Przyjmuje się, że minimalna powierzchnia salonu w niewielkim mieszkaniu powinna wynosić ok. 20 m2. Jeśli jednak liczba domowników jest większa, warto spróbować wygospodarować przestrzeń o powierzchni minimum 25-30 m2. Sposobem na uzyskanie dodatkowego miejsca może być np. połączenie salonu z jadalnią lub kuchnią, a także otwarcie go na przedpokój.

Salon z jadalnią i kuchnią – zadbaj o podział przestrzeni

Zwolennicy opisanego wcześniej rozwiązania często podkreślają, że dzięki temu mieszkanie wygląda na większe. Wadą dużej, otwartej przestrzeni jest jednak możliwość „zlewania się” poszczególnych stref. Dlatego warto zadbać o to, by były one od siebie choćby symbolicznie oddzielone.

Granicę między strefami można zaznaczyć poprzez odpowiednie ustawienie mebli – kanapa i fotele stojące „tyłem” do części jadalnianej akcentują strefę wypoczynkową. Z kolei wyspa kuchenna stanowi subtelne przejście między kuchnią i jadalnią. Doskonałym rozwiązaniem może być także zastosowanie innego materiału do wykończenia podłogi w części „salonowej” bądź wykorzystanie różnego rodzaju dywanów.

Dopasuj aranżację salonu do jego kształtu

Podobnie jak w przypadku każdego innego pomieszczenia, planowanie aranżacji salonu zaczynamy od sprawdzenia, jaki dokładnie ma on kształt. Najłatwiejsze zadanie mamy w przypadku wnętrz prostokątnych lub kwadratowych. Nieco trudniej będzie, jeśli np. po wydzieleniu strefy jadalnianej okaże się, że musimy zagospodarować nieregularną przestrzeń.

Podstawą stworzenia dobrego wystroju jest określenie, gdzie znajdą się najważniejsze meble. W przypadku salonu jest to przede wszystkim zestaw wypoczynkowy, czyli kanapy, fotele oraz stolik kawowy. Jeśli korzystamy z telewizora, należy zaplanować również umiejscowienie szafki RTV. Najczęściej meble te stawiane są na planie kwadratu; w mniejszych salonach można je rozstawić pod przeciwległymi ścianami.

Trzeba również wziąć pod uwagę meble do przechowywania – tradycyjnie są to komody i witryny. W niektórych wnętrzach warto rozważyć zastąpienie ich np. szafą przesuwną.

Szlaki komunikacyjne

Wszystkie meble znajdujące się w salonie muszą być rozmieszczone w sposób umożliwiający ich wygodne użytkowanie. Należy jednak zadbać również o to, by nie przeszkadzały w przemieszczaniu się po pokoju. Unikajmy sytuacji, w których np. dojście do kuchni czy wyjścia na balkon będzie wymagało przesuwania foteli lub krzeseł. Trzeba również zaplanować szlaki komunikacyjne w taki sposób, by nie przecinały kącika wypoczynkowego czy strefy jadalni.

Pamiętaj o oświetleniu

Staranne zaplanowanie oświetlenia należy do najważniejszych kwestii, o które trzeba zadbać przy urządzaniu salonu. Oprócz dużej lampy lub żyrandola na suficie niezbędne są także mniejsze źródła światła w każdej ze stref – przy kanapie i telewizorze, nad stołem, w pobliżu kącika do pracy itp. Zadbajmy też o punktowe oświetlenie takich miejsc jak regały z książkami, obrazy czy półki z bibelotami. Do dyspozycji mamy szeroką gamę produktów, takich jak kinkiety, reflektorki czy lampy podłogowe. Dzięki temu zadbamy o idealne oświetlenie każdego wnętrza.

Aby aranżacja przestrzeni dziennej była naprawdę wygodna i praktyczna, musi być przede wszystkim dopasowana do możliwości oraz potrzeb użytkowników. Przedstawione zasady znacznie ułatwiają całe przedsięwzięcie. Oczywiście nie należy ich traktować jako żelaznych zasad, których w żadnym wypadku nie należy łamać. Zwracają jednak uwagę na najważniejsze kwestie, o których trzeba pamiętać, aranżując salon.